"Нафтогаз" здобув остаточну перемогу у справі про компенсацію за кримські активи - Верховний суд Нідерландів відмовив рф у задоволенні касаційної скарги та підтвердив рішення Гаазького арбітражу.
Як інформує пресслужба НАК, це вже друге і фінальне підтвердження нідерландськими судами законності та чинності рішення арбітражного трибуналу при Постійній палаті третейського суду в Гаазі щодо відшкодування збитків, які були завдані незаконною експропріацією активів української компанії в Криму.
"Рішення Верховного суду зміцнює позицію "Нафтогазу" у виконавчих провадженнях щодо стягнення заборгованості росії за незаконне захоплення активів у Криму. Ми вдячні нашим юридичним радникам – Covington & Burling та NautaDutilh – за блискучу роботу", – заявив тимчасовий голова правління НАК Роман Чумак.
Судова справа "Нафтогаз" проти росії: хронологія
Історія судового протистояння між українським "Нафтогазом" та росією стосовно компенсації за кримські активи розпочалася ще у 2019 році. Тоді, 22 лютого, арбітражний трибунал у Гаазі ухвалив перше вагоме рішення у цій справі. Судді не лише підтвердили свою компетенцію розглядати цю справу, але й визнали, що рф незаконно захопила активи НАК в Криму, порушивши міжнародну угоду про взаємний захист інвестицій між двома країнами.
росія намагалася оскаржити це рішення, однак 19 липня 2022 року Апеляційний суд Гааги відхилив її скаргу.
Наступний важливий крок відбувся 12 квітня 2023 року, коли трибунал перейшов до головного питання - обсягу компенсації. За результатами детального розгляду було вирішено, що росія має виплатити "Нафтогазу" 5 мільярдів доларів.
Після цього Москва ще раз спробувала оскаржити рішення, "однак після свіжого рішення Верховного суду Нідерландів її шанси на успіх звужуються ще більше", - наголосили в "Нафтогазі".
Як писав "Ми-Україна" раніше, провідні енергокомпанії Європи готують нові позови проти "Газпрому" після того, як австрійська OMV припинила платежі за поставки. Це рішення створило прецедент для інших, які хочуть отримати відшкодування від росії.