Президент України Володимир Зеленський виступив за легалізацію ліків на основі канабісу. Подібні медикаменти легалізовані у багатьох країнах світу й ухвалені багатьма міжнародними організаціями. Однак в українському суспільстві досі точаться дискусії щодо узаконення марихуани й ліків на її основі. Що таке медичний канабіс, для чого його вживають і чому він потрібен вже зараз — розбирався "Ми-Україна".
Що таке медичний канабіс
У Національній службі охорони здоров'я Британії медичним канабісом називають будь-які ліки на основі конопель, які використовуються для полегшення симптомів хвороб. Лікарі застосовують рослину Cánnabis satíva (марихуана) чи виділені з неї хімічні речовини для полегшення болю пацієнтів або лікування захворювань, пов’язаних з порушенням роботи нервової системи.
Марихуана містить понад 100 різних психотропних речовин – канабіноїдів, які по-різному впливають на організм людини. У медицині використовуються лише два типи канабіноїдів, дві сполуки – канабідол і дельта-9-тетрагідроканабідол (ТГК).
До речі, саме канабідол більше використовується у медичних цілях, адже він не є психотропною речовиною. А ТГК має незначні п’янкі властивості й не призводить до наркотичної ейфорії.
Дослідники із Медичної школи Гарварду пояснюють, що співвідношення канабідолу і ТГК у видах марихуани відрізняє сорти медичного та немедичного канабісу. Рослини, які містять багато канабідолу, практично не мають ТГК. Тому при вживанні медичного канабісу пацієнти рідко або взагалі не відчувають ефект “косяку”.
Чому взагалі марихуану використовують у медичних цілях? Канабіноїди за хімічною будовою подібні до природних сполук тіла людини – ендоканабіноїдів. Вони регулюють апетит, сон, настрій, пам'ять і відчуття болю. Марихуана допомагає налагодити роботу ендоканабіноїдної системи людини, поліпшуючи самопочуття і фізичний стан організму.
Водночас лікування канабісом (там, де це легалізовано) є крайньою мірою. Зазвичай ліки на основі канабісу призначаються тоді, коли інші способи лікування не підходять або не допомагають.
Медичний канабіс частково або повністю легалізований у понад 40 країнах світу. Зокрема в Англії, Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Нідерландах. У деяких штатах США і в Канаді також. Марихуану для ліків вирощують за спеціальними умовами на окремих плантаціях.
Коли вживають медичний канабіс
Препарати на основі канабісу призначають лише певним пацієнтам при таких станах:
- Дітям та дорослим з рідкісними важкими формами епілепсії;
- Дорослим з блювотою або нудотою, спричиненими хіміотерапією;
- Людям з ригідністю м’язів і спазмами, викликаними розсіяним склерозом.
Фахівці з клініки Мейо (США) кажуть, що медичний канабіс можна застосовувати для полегшення самопочуття пацієнтів при таких захворюваннях:
- Хвороба Альцгеймера;
- Бічний аміотрофічний склероз (БАС);
- ВІЛ/СНІД;
- Рак;
- Глаукома;
- Сильний хронічний біль;
- Нудота;
- Розсіяний склероз і спазми м’язів;
- Епілепсія.
Крім того, з'являються наукові підтвердження, що медичний канабіс може полегшити певні види болю. Дослідження 2022-2023 років показують, що люди, які вживають канабіс для знеболення, можуть зменшити вживання ліків, зокрема опіоїдів. Водночас науковці не спростували, що знеболювальний ефект канабісу може бути пов’язаний з вірою людей, що він діє (ефект плацебо).
Позитивний ефект медичної марихуани на онкохворих підтверджує генеральна директорка Національного інституту рака Олена Єфименко. Вона упевнена, що ліки на основі канабісу допомагають полегшити низку симптомів, зокрема й знеболюють.
"Препарати на основі канабісу застосовують для полегшення комплексу симптомів у онкохворих, які потребують допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну. Це надзвичайна підтримка паліативних хворих, особливо тих, які свої останні тижні життя планують провести в оточенні сім'ї, але у віддалених від медичних закладів місцевості”, — написала медикиня.
Водночас дослідники повідомляють і про деякі побічні ефекти. Так, лікарі клінінки Мейо зауважуть, що деякі пацієнти після прийому медичного канабісу почувались не добре. Серед побічних ефектів були запаморочення, поручення концентрації та пам’яті, підвищений апетит, збільшення частоти серцевих скорочень, галюцинації. Пацієнтам із захворюваннями серцево-судинної системи також краще не лікуватись марихуаною через підвищений ризик інсульту або інфаркту.
Чи викликає медичний канабіс звикання
Щодо того, чи викликає залежність медичний канабіс дослідники переважно дають ствердну відповідь. Інше питання — наскільки сильне це звикання й чи варто зважати на цей чинник при легалізації ліків на основі марихуани.
Так, гарвардський науковець Пітер Ґрінспун впевнений: "Медичний канабіс безумовно безпечніший, ніж опіоїди. Його неможливо передозувати, а якщо виникає звикання, то у набагато легшій формі".
В Американській асоціації легенів зазначають, що до складу конопель входять ті ж хімічні речовини, що є тютюну. Тому існує деякий ризик, що призначення медичного канабісу у формі цигарок чи інгаляторів може негативно вплинути на бронхи і легені пацієнтів.
Національний інститут зловживання наркотиками США стверджує, що у близько 30% людей, які вживають канабіс, може розвиватися залежність. Окрему групу ризику становлять підлітки. Водночас мова йде не про медичний канабіс, який дозволено вживати лише певним групам пацієнтів. Очевидно, що куріння звичайних “косяків” є шкідливим і незаконним у багатьох країнах.
Медичний канабіс та війна
Вважається, що шість з десяти чоловіків і кожна друга жінка за своє життя переживають принаймні одну травму. Імовірність виникнення ПТСР збільшується під час війни (поширеність становить від 11% до 50%). У МОЗ України вважають, що після війни близько 6 мільйонів людей потребуватимуть ліків на основі канабісу.
Заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда зазначив, що до 24.02.2022 таких ліків потребували понад 2 мільйони українців. Через війну ще близько 4 мільйонів потребуватимуть медикаментозного лікування посттравматичних стресових розладів за допомогою медичного канабісу.
Чому саме марихуана? Річ у тім, що канабіноїди пригальмовують активність надто активних, перезбуджених нейронів. Дослідження, проведене в штаті Нью Мексіко (США) у 2014 році, засвідчило, за словами учасників, зниження основних симптомів ПТСР після вживання канабісу приблизно у 75% випадків.
"Чимало пацієнтів з ПТСР повідомили про полегшення симптомів через вживання канабісу. Але, щоб побачити, які саме переваги отримують пацієнти, в якій пропорції і які саме інгредієнти канабісу спричиняють позитивну дію, потрібно провести детальніші клінічні дослідження" - написав доктор Джордж Грір, один із дослідників.
Водночас прийом антидепресантів і психотропних препаратів для лікування ПТСР часто дає зворотний ефект. Про це зазначають у США, де ПТСР відчув на собі кожен п’ятий військовий, що побував в Іраку чи Афганістані. Але на федеральному рівні канабіс досі заборонений. Тому державні програми спрямовують зусилля лікарів на лікування ПТСР класичними препаратами.
Ці ліки зазвичай не дають бажаного результату, водночас "побочки" від них доволі серйозні. В результаті дієздатність військових значно знижується, а ПТСР не зникає.
“Вони давали їм ліки, від яких вони не могли зранку піднятися. А більшість хлопців були не з таких солдатів, які мали проблеми перед Іраком або навіть в самому Іраку. Але після повернення вони їх садять на ці препарати, і хлопці буквально засинають у кріслі. Це зовсім не нормальний спосіб існування. Особливо, якщо тобі треба працювати й заробляти на життя. Тому, можливо, марихуана є альтернативою?”, – каже сержант армії США Грегорі Вестбрук.
Окрім ПТСР медичний канабіс здатен полегшити перебіг інші психічні порушення, які можуть виникнути, зокрема через війну. Так, ліки на основі марихуани можуть допомагати при тривожних розладах, деяких типів епілепсії тощо.
Нагадаємо, очільник комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький попередив, що в Україні будуть дуже жорстко контролювати обіг ліків з медичним канабісом.