До чого призведе знищення Каховської ГЕС: які будуть наслідки, від екологічних до військових

До чого призведе знищення Каховської ГЕС: які будуть наслідки, від екологічних до військових

Вночі 6 червня окупанти підірвали Каховську ГЕС. Дані про вірогідність підриву Україна та світ мали ще в жовтні минулого року. І навіть факт замінування, не говорячи вже про підрив, є прямим порушенням Женевської конвенції від 12 серпня 1949 р.

Згідно зі ст. 56 протоколу 1, греблі, дамби та атомні електростанції не повинні ставати об’єктами нападу, навіть якщо використовуються як військові, якщо це матиме наслідками вивільнення небезпечних сил та тяжкі втрати серед цивільних.

Оцінюємо попередні наслідки цього військового злочину.

Прямі наслідки підриву

Каховська ГЕС – це шоста ступінь каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. Дамба утримує орієнтовно 18 мільйонів кубометрів води, забезпечує питною водою південь України, зрошування земель, систему охолодження Запорізької АЕС.

За оцінками Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ), підрив Каховської ГЕС має такі наслідки:

  • затоплення близько 100 населених пунктів у Херсонській області, у тому числі й Херсону;
  • в разі зниження води у водосховищі на метр не працюватимуть питні водозабори. Це стосується Північнокримського каналу, лівобережжя Херсонщини та Запорізької області, у тому числі й тимчасово окупованої її частини, Дніпропетровської області, зокрема Кривого Рогу. Також знищення ГЕС нищить і систему зрошування земель на півдні;
  • зміна гідрологічного режиму водосховищ призводить до мору риби та, як наслідок, може призвести до інфекційного спалаху на узбережжі.

Нормальний підпірний рівень води у водосховищі, вказали у ВЕЛ, – 16 метрів. Станом на лютий 2023 р. мали рівень близько 14 м. Саме тоді окупанти здійснювали скид води на Каховській ГЕС. Рівень 12,8 м – вже аварійний, а 12 м – критичний.

В "Укргідроенерго" констатували, що Каховська ГЕС зруйнована повністю, не підлягає відновленню. Спрацювання водосховища, тобто зниження до рівня русла Дніпра, там очікують протягом чотирьох днів. За інформацією Дніпропетровської ОВА, щогодини відбувається падіння рівня води на 15 см. Отже, відбулася катастрофа – екоцид.

Саме вода з Каховського водосховища забезпечує системи безпеки та конденсаторів турбін ЗАЕС. За інформацією "Енергоатому", станом на восьму ранку рівень у ставку-охолоджувачі був достатнім для потреб станції – 16,6 м.

Моделювання поганого сценарію

Наводимо оцінки відомого шведського OSINT-аналітика Ларса Вільдеранга. Він надавав найгірший сценарій прориву у Новій Каховці (знесення усіх шлюзів на довжині 200 метрів та рівень води у дамбі 13 метрів):

  • на Херсон у цій моделі хвиля вдариться приблизно за 19 годин, оскільки вода розтікається по низовині, а не просто мчить вперед. Повінь буде набагато гіршою на лівому березі річки. Більшу частину Херсона не затопить, але гавань і доки будуть затоплені;
  • вгору по річці Інгулець буде зворотня хвиля. Через 4-5 днів хвиля призведе до розтоплення річки Буг до Миколаєва. Перешийок у кінці затоки за межами дельти Дніпра буде майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно через 50 годин після прориву дамби;
  • потік досягне піку 14 тис. кубічних метрів води на секунду, що можна порівняти із середнім потоком Ніагарського водоспаду 2,4 тис кубічних метрів на секунду, середнім потоком у Дніпрі 1,67 тисяч кубічних метрів на секунду. Потік з часом зменшиться;
  • можливі вторинні наслідки це, зокрема, припинення подачі охолоджувальної води для ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для закритих реакторів. Радіологічна катастрофа є окремою моделлю, але з переважаючими вітрами, що дмуть на схід, загалом буде гірше на тимчасово окупованих Росією територіях або навіть у самій Росії, якщо будь-які опади досягнуть міжнародно визнаних кордонів Росії на схід від Донбасу. Точні результати залежатимуть від погодних умов.

Нижче маємо анімацію найгіршого сценарію затоплення на півдні. Три кольори у ній передбачають: жовтий – відкритими є 200 м дамби, блакитний – 400 м, пурпуровий – 1800 м.

https://www.youtube.com/watch?v=0tRYWbVD5AE

Підкреслимо, що це саме моделювання. Бо не враховувалося велика кількість факторів та його на калібрували з уточненням стану течії Дніпра, температури, вологості повітря, атмосферного тиску, швидкості вітру і т.д. Тому реальність може бути іншою.

До того за даними МАГАТЕ на початок травня висота водойми була на історично високому рівні – понад 17 метрів. Адже після її скидання окупантами у лютому цього року, було весняне водопілля. Це вже відхилення від значень у моделі – 13 м. Зараз вже надходять кадри та інформація про знищення усієї довжини дамби.

Попередні оцінки

Коли стало відомо про замінування, були прогнози щодо наслідків. Також їх надавали у лютому цього року, коли окупанти скидували воду з Каховського водосховища. Тільки півднем вони не обмежуються.

"Наслідки для промислового комплексу, зосередженого у басейні Дніпра. Навіть загрози для Києва у цьому плані є. У Дніпрі є шість водосховищ, які пов'язані правилами експлуатації. Найбільші – це Каховське та Кременчуцьке. Під загрозу потрапляє 70% населення України", - попереджав директор Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк.

Загалом у каскаді водосховищ на Дніпрі зберігається, точніше, зберігалося близько 44 млн кубічних метрів води. Спустошення Каховського передбачає його наповнення за рахунок решти, що розташовані північніше. Це зміна роботи всіх електростанцій та, як наслідок, втрати електроенергії. На ранок 6 червня, запевнили в "Укренерго", виробництва електроенергії вистачало на потреби споживачів. Але все ж там попросили зменшити навантаження на систему: намагатися не вмикати потужні прилади у пікові години, з 19.00 до 22.00.

"Будівництво нової дамби займе багато років — можливо, років 10-15 — і сільське господарство Криму та півдня України ще довго страждатиме, а разом з ним, перш за все, бідні країни третього світу, які залежать від імпорту зерна з України", - констатував Вільдеранг.

"Водозабір великих міст біля Каховського водосховища, знаходиться високо. Зараз вже у Кривому Розі води немає. Отже, комуналка точно "поїде" і є величезні питання з водою. Басейн охолодження реактору ЗАЕС знаходиться в рівні із водосховищем. Після падіння рівня, почався відтік води з басейну охолодження до загального русла Дніпра. Може бути екологічна катастрофа європейського рівня. Херсонщина – це повністю поливне землеробство. Вихід води з водосховища – це недоступність води для іригаційних споруд, які будувалися під його рівень. Яким чином забезпечувати степову зону водою не розуміє ніхто. Це стосується ще й Дніпропетровської області. Це відобразиться на ціна на продукти. Ну і безперечно будуть величезні видатки, пов’язані з евакуацією ще й вимирання цілих регіонів, звідки поїдуть люди", - перерахував наслідки член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Експерт додав, що росіяни, коли тікатимуть, знищуватимуть усе за собою, і до цього треба бути готовими.

Також додамо прогнози, які ще восени минулого року, коли стало відомо про замінування, давали представники влади.

"Питання постачання (води, - авт.) Криму закриється раз і назавжди. Його відновити неможливо буде у найближчі 5-7 років", - сказав секретар РНБО Олексі Данілов.

Він також казав, що підрив буде катастрофою вселенського масштабу. Аналогічних руйнувань світ справді не знав протягом останніх десятирічь.

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов у своєму інтерв’ю також зазначив, що повна руйнація для росіян передбачає суцільне затоплення лівобережжя Херсонщини, втрату навіть теоретичної можливості подачі води до Північнокримського каналу ( до повного відновлення дамби). Він передбачив і певні військові наслідки.

"Звичайно, вони ускладнять нам просування на певний проміжок часу. І це, до речі, не дуже уже й великий проміжок часу, десь близько двох тижнів буде. Але вони будуть змушені відступити прямо до Криму", - попередив про військові наслідки Буданов.

"По-перше, Кримський напрямок вважається перспективним для нашого наступу. І відомо, що на островах у низов’ях Дніпру діють українські ДРГ, готуючи щось на зразок проміжних плацдармів. Тому окупанти сподіваються змити ці наші частини штучною хвилею. До речі, в точності те саме вони безуспішно намагалися зробити під Кривим Рогом, - вказав військовий аналітик, експерт з ракетно-ядерного озброєння Олександр Кочетков. - По-друге, після затоплення великі території лівого берегу Херсонщини на декілька тижнів перетворяться на болота, пересуватися по яких вкрай складно. І це має притримати наш наступ".

В управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ запевнили, що Україна забезпечена плавзасобами та понтонно мостовими переправами, а також сучасними зразками озброєння та військової техніки. Тому наступ зупинити не вдасться.

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк теж зазначив, що росія намагається уповільнити український контрнаступ та підвищує ставки перед міжнародною спільнотою.

"Треба вимагати більше санкцій, - сказав Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи. - Наприклад, включення росії у чорний список FATF – у список спонсорів тероризму. Треба більше наступальної зброї та якомога швидше, а у першу чергу, літаків для зміцнення української армії. І тут може бути тільки тиск з боку України. Нам все одно, які емоції у Заходу через підрив ГЕС. Нам потрібні зброя та ресурси, якщо вони не хочуть подальших техногенних катастроф у Європі".

Що ж до враження, на яке розраховувала росія та яке отримала, то воно, м’яко кажучи, неоднозначне та на їхню силу не вказує.

"росія, схоже, не розраховує на продовження окупації решти Херсонської області, Запорізької області та Криму, завдаючи серйозної шкоди найбільшій промисловості в регіоні", - зазначив Вільдеранг.

Аналітик аналітичного центру "Об’єднана Україна" Олексій Кущ зазначав, що дуже важливо, аби світ не пропустив цю техногенну катастрофу. І на додачу до засідання РНБО, треба скликати Радбез ООН.

"Це треба артикулювати, як одну з найбільших техногенних рукотворних катастроф у світі за останні десятиріччя. Що ж до відновлення, то ми звикли ставитися до цієї інфраструктури, як до іржавого спадку СРСР. Дехто вважає, що нам це й не треба, та після війни багато що не треба відновлювати. Але відновлення Каховської ГЕС це не просто важливо, а життєво необхідно. Бо без неї буде водна катастрофа регіону Північного Причорномор’я. Без води, що збиралася у каховському гідровузлі, регіон зі степу перетворюватиметься на пустелю. Відновлення буде тестом для політичної еліти. Бо потрібні вмілі руки та розумна голова, адже це складні інженерні споруди, які треба вміти проектувати, будувати, вводити в експлуатацію. І треба документувати злочини росії, бо це екоцид, - резюмував Кущ. - За незаконний вивіз українських дітей путіна зачепив Міжнародний кримінальний суд, хоча не зміг відкрити провадження щодо Бучі та знищенню українських міст. росіяни помилилися, знищивши Каховську ГЕС, бо це теж той злочин, провадження щодо якого буде у міжнародному трибуналі".

Головне