День Української Державності: історія свята, його значення й вітальні листівки

День Української Державності: історія свята, його значення й вітальні листівки

28 липня в Україні відзначають День Державності. Вже вдруге це свято збігається з Днем хрещення Русі, від якого минуло 1035 років. Однак наступного року це свято буде відзначатись 15 липня. Особливого значення це свято набуває через жорстоку війну, яку веде наша країна проти російських окупантів. Про історію Дня Української Державності, його значення та привітання з цим святом — у матеріалі "Ми-Україна".

Історія Дня Української Державності

Офіційна символіка Дня Української Державності. Фото: mkip.gov.ua

День Української Державності започаткував президент Володимир Зеленський  24 серпня 2021 року. На 30-то річницю Незалежності України глава держави підписав відповідний указ. Свято має статус державного й відзначається щороку 28 липня — у День Хрещення Київської Русі-України.

"Ми — молода родина зі славетної династії Київської Русі — України. З роду засновників. Роду хрестителів. З хороброго роду. Мудрого роду. Козацького роду. Ми не сироти й не знайди. Ми нащадки могутньої країни, яка була центром Європи.

Тут починалося православ’я, тут взяла початок старослов’янська мова, правонаступницею якої є сучасна українська мова. Тут почалась і наша державність. Зародження нашої державності ми будемо відзначати в день розквіту нашої державності — у день Хрещення Київської Русі-України, — сказав Зеленський, виступаючи на столичному Майдані Незалежності.

Варто нагадати, що День Хрещення Київської Русі став святом ще у 2008 році, за президентства Віктора Ющенка. Відповідний указ він підписав улітку в рамках святкування 1020-річчя хрещення Київської Русі.

Крім того, цей день збігається з церковним Днем вшанування пам'яті рівноапостольного князя Володимира Великого. Цей збіг надає додаткового сенсу святкуванню Дня Української Державності саме 28 липня. Адже роки правління князя Володимира були періодом розквіту Київської Русі. А прийняття християнства у 988 році – вибором на користь європейської цивілізації.

Пам'ятник Володимиру Великому в Києві. Фото з відкритих джерел

В указі президента Зеленського говориться, що метою цього свята є утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення. Також зазначається, що історія української державності сягає своїм корінням "часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого. Саме він, прийнявши у 988 році християнство, засвідчив цивілізаційний вибір Київської Русі”.

Спадкоємцями Київської держави тих часів Україна вважає:

  • Галицько-Волинське князівство;
  • Українську козацьку державу;
  • Українську Народну Республіку;
  • Західноукраїнську Народну Республіку;
  • Українську Державу;
  • Карпатську Україну;
  • Сучасну незалежну Україну.

В указі також зазначено, що День української державності Україна святкує, керуючись Актом проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, який був схвалений 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням.

У цей день українці також вшановують пам’ять та засвідчують повагу до діяльності видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України". Серед них: Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Антонович, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський та багато інших постатей.

Чому День Української Державності важливий

Фото: pixabay.com

Сьогодні камертоном, що визначає важливість святкування Дня Української Державності є війна. Це свято нагадує нам, що протистояння російській агресії триває навіть не з 2014 року. Це історична боротьба, яка точиться вже кілька століть.

Це свято нагадує про зв'язок сучасних українців з багатьма поколіннями нашого народу, які протистояли московській орді та виношували ідею створення власної, незалежної держави.

Крім того, відзначення Дня Української Державності на офіційному рівні має на меті протидію російським фейкам про “один народ” і шизофренічним путінським заявам про нібито створення України Володимиром Леніним.

І тут мова радше не про українське суспільство, яке у своїй більшості не сприймає кремлівську брехню. Важливо нагадувати іншим країнам, що наша держава має глибоке й славне коріння, веде свою історію від однієї з наймогутніших країн минулого.

Доказами цього є той факт, що з середньовічної Київської Русі походять атрибути сучасної України:

  • Знак тризубу – це герб нашої держави;
  • Гривня –  офіційна грошова одиниця в Україні;
  • Назва "Україна" – вперше згадується в Іпатіївському літописі в 1187 році;
  • Політичний і культурний центр Київської Русі – Київ – залишається політичним і культурним центром і столицею сучасної України. 

Врешті решт, прийняття християнства, яке здійснив князь Володимир Великий у 988 році є найпоширенішим віросповіданням  на сучасних українських землях.

День Української Державності нероздільно пов’язаний із розвитком війська й тисячолітніми мілітарними традиціями нашого народу. Скіфи, гуни, воїни-русичі, козаки, повстанці УПА тощо — їхніми нащадками є бійці Збройних сил України.

Це також попередження ворогам: після всього, що пройшов наш народ, після століть війн і протистоянь, українці вже ніколи не віддадуть своєї Незалежності. Україна має неабияку власну історію державотворення, пам’ятає кожен етап її становлення й людей, які доклали до цього зусиль.

Чому дату свята перенесуть наступного року

Фото: pixabay.com

14 липня 2023 року Верховна Рада України ухвалила рішення, згідно з яким з 2024 року Україна буде відзначати День української державності 15 липня, а не 28 липня.

Крім того, рішенням пропонується змінити дати відзначення ще двох свят:

  • Різдво Христове відтепер відзначатимуть 25 грудня замість 7 січня;
  • День захисників і захисниць України (збігається з церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці) — 1 жовтня замість 14 жовтня.

В чому причина цих змін? Їх запропонував президент України Володимир Зеленський, пояснюючи цей крок необхідністю відмовитись від “російської спадщини і нав’язування відповідних дат росією”.

Однак є й інші причини для перенесення дат. У 2023 році Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський календар замість юліанського, якого дотримується російська церква.

З 1 вересня Православна церква України почне жити за новоюліанським стилем, після чого дати більшості релігійних свят зрушаться на кілька днів назад. Згідно з оновленим календарем, 15 липня відповідає 28 липня за юліанським стилем.  На цю дату й було перенесено святкування Дня Української Державності.

Отже, свято і надалі відзначатимуть у день вшанування хрестителя Київської Русі, князя Володимира Великого, просто за іншим церковним календарем. Цього року Україна святкує пам'ятну дату ще 28 липня, а вже у 2024 році День Державності буде приходитись на 15 липня.

Привітання й листівки

Привітання в прозі

День Української Державності — це можливість для кожного з нас згадати історію своєї країни, повної боротьби за незалежність, єдність та щасливе життя. Цінуймо те, за що боролися наші предки, пам’ятаємо всіх, хто загинув у цій боротьбі, будуємо майбутнє, в якому нам хотілося б жити. Кожного українця — з його святом, з Днем української державності!

***

Вітаю зі святом! Бажаю, щоб День української державності об’єднав українців по всьому світі. Щоб наша самосвідомість та ідентичність сприяли процвітанню Батьківщини. Щоб ми щасливо жили у своїй країні, розвивалися на своїй землі. З Днем Української Державності!

***

Вітаємо з днем, який нагадує нам, що ми вільні, єдині та незалежні. Бажаємо відчувати приналежність до української родини, де б ви не були. Бути собою у Львові, Києві, Херсоні. Бути українцем в Іспанії, Італії чи Америці. Говорити українською всюди, де її розуміють. Прославляти Україну там, де про неї мало знають. З Днем Української Державності!

***

Нехай День Української Державності зітре кордони та об’єднає українців у всьому світі. А мудрість і сила нашої історії дасть нам натхнення. Бажаю зміцнення української ідентичності заради процвітання України!

***

Бажаємо, попри труднощі та проблеми, кожному українцю успіхів та процвітання. Тільки спільними зусиллями на благо України ми зможемо збудувати сильну європейську державу. З Днем Української Державності!

Привітання у віршах

Вітаю, Україно!

Вставай! Борися до кінця!

За мирне й чисте небо,

Та вільне краще майбуття!

Не забуваймо тих Героїв,

Котрі пішли у небеса,

Тих, що рятують Україну,

ціною власного життя!

***

Люблю свою країну,

Люблю її за те,

Що в мене вона єдина,

що зветься Україна,

що батько — князь Великий,

про неї говорив,

ще сотні тисяч років,

Її благословив!

З Днем Української Державності!

***

Разом — ми сила,

Разом — до перемоги.

Вільна одна єдина

Наша мати — Україна!

З Днем Української Державності!

***

Ми різні з материнської колиски,

Та всі ми діти щирої землі.

В родині вільній всі ми – українці,

Ми України доньки і сини.

Благословенна у віках земля

З хлібами щедрими під небом синім,

Велично й впевнено зійшла зоря

Нової України!

Вона в моїй душі, в серцях людей,

У радощах та у скрутну годину.

Ім’я її прекрасне і святе –

Повіримо в Україну!

Вона добро несе в новітній світ,

Довічну віру й пісню солов’їну.

Тож пам’ятаймо пращурів завіт –

Любити Україну!

Правічна і нескорена земля

Хлібами сходить у прийдешню днину.

Допоки світить праведна зоря –

Шануймо Україну!

***

Якось каже мати сину:

– Я молюсь за Україну,

Щоб народ щасливим був,

Про негоди позабув,

Із домівок, хат усіх,

Хай луна дитячий сміх,

Хай шанують стариків,

Скрізь звучить веселий спів,

Хай обходить всіх ненастя,

Серце хай тремтить від щастя!

І я вірю, Матір Божа

Україні допоможе!

Вітальні листівки

Нагадаємо, Православна церква України затвердила перехід на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року. 

Головне