Об'єктивно дієтична їжа менш смачна, ніж "калорійні бомби" як от бургер, хліб зі згущеним молоком чи шоколадні цукерки. Бо в експериментах прослідковується чітка закономірність:чим більше в продукті калорій – тим він смачніший.
Ми можемо покращити суб’єктивну смачність менш калорійної їжі, сідаючи до столу, добре зголоднівши, термічно обробляючи їжу, додаючи різні спеції. Але є ще дещо, що робить їжу смачнішою, і про що я збираюсь розказати далі. Ми вирушаємо в країну науки та здорового глузду!
У 2014 році команда вчених на чолі з Шарлем Мішелем годували піддослідних трьома варіантами салату з однаковим складом продуктів, але з різним оформленням. Одній групі змішали овочі "як годиться" – все на купу. Другим інгредієнти розкласти по тарілці так, що все лежало окремо, а третім – естетично, у вигляді абстрактної картини. В результаті виявилось, що естетично оформлений салат смакував піддослідним аж на 18% більше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не виходить схуднути: безглузді методи, в які ми віримо, коли скидаємо вагу
І це дивно лише на перший погляд. Насправді в англійській мові є слово "flavor", яке означає "смак", але в ширшому значенні ніж ми звикли.
Flavor – це смак їжі, який формується через смак, запах, текстуру, звук, консистенцію їжі та… зовнішній вигляд.
Flavor визначається не лише через рот, ніс, вуха, а й через очі теж. Гарно оформлена страва смакує більше, бо очі доносять до мозку інформацію: я насолоджуюсь не просто їжею, я насолоджуюсь красивою їжею. От і плюс 18 відсотків.
Що ти маєш взяти із собою з цієї статті? Нам важливо, щоб наша дієтична їжа була смачною, бо враховуючи, що їжа для людини – це насамперед джерело задоволення, якщо наша дієтична їжа нам не смакує, вона перестає бути нашою, звільняючи місце для ковбаси та шпондера. Гарно оформляючи свої страви, ти покращиш суб’єктивну смачність своєї їжі. І ти не мусиш стати кулінарним митцем рівня мішленівських ресторанів. Просто гарно викласти їжу на тарілці – вже достатньо. А якщо додаси трохи творчості в процес, то не тільки отримаєш насолоду від їжі, а й задоволення від творчого процесу.
Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог