В мене безсоння: що робити, поради лікаря

В мене безсоння: що робити, поради лікаря

Чи можуть відповісти наші поважні читачі на питання що таке сон? Більшість скаже - це відпочинок і матимуть рацію, але частково... Бо відпочивати будуть ті органи й системи, які активні вдень (зір, нюх, слух, почуття дотику, координації, мʼязи, суглоби, ще деякі імунні та гормональні механізми) і головне - свідомість. Коли ми спимо, наш звʼязок із зовнішнім світом відсутній. Де наша свідомість в такий час, ми не знаємо від слова "зовсім" і буде головним відкриттям науки, коли ми це розгадаємо.

День і ніч: відмінність для організму

Одразу скажу, що біологічні механізми, що забезпечують наше життя уві сні не відпочивають, а, навпаки, роблять найважчу роботу і саме мозок нею керує, виключаючи системи денного функціонування і нічне життя.

Перехід з денного на нічний цикл відбувається через деякі відомі нам інструменти, наприклад, гормон кортизол, знижуючи пульс, тиск, дихання, рівень цукру в крові, мʼязовий тонус, вʼязкість крові, кількість рідини в організмі. Та й ще багато чого відбувається вночі: наприклад, якщо ви зробите загальний аналіз крові під час активної роботи й сну, ви побачите відмінності. Але керує всіма цими змінами саме мозок, який переходить вночі на "особливий" режим роботи. Якщо зробити дослідження його електричної активності ввечері та вночі, ми побачимо, що десь о 20 годині мозкові хвилі стають повільнішими і до 22 години можна вже побачити відмінну від денної активності картину.

Читачі можуть побачити відображення сну за допомогою гаджетів - браслетів, які вільно можна купити в магазинах електроніки й кожну ніч спостерігати якість сну і його тривалість, час засинання і прокидання.

Так ось, оцей "гормон діяльності" - кортизол після 20:00 вже в організмі не виділяється і так буде до тих пір, аж поки він знову не увімкне "денну систему". Станеться це не раніше п'ятої, чи навіть шостої години ранку. 

Це я пишу стосовно звичного поділу на "сов" і "жайворонків". Кортизол нам доводить, що активна діяльність у здорових людей, буває тільки до 20-00. Звичайно, ми можемо порушувати такі біологічні ритми, що формувалися мільйонами років. Особливо це притаманно творчім і молодим, займаючись важливими та активними діями ввечері. У цій ситуації кортизол знову зʼявиться у нашій крові, відповідно ми будемо працювати вночі, аж поки він не виснажиться і людина не засне.

А що ж на ранок? Активності у такому разі чекати не варто до тих пір, поки кортизол знову не накопичиться в організмі.

"Сова" чи "жайворонок": хто живе довше?

Коли ми ламаємо свого "біологічного годинника", то маємо наслідки - хвороби. Підмічено, що "сови" частіше хворіють і менше живуть. Це треба памʼятати: здорові люди - "жайворонки".

Це я до чого: зверніть на це особливу увагу, це - базові принципи здорового життя. І це перша порада тим, хто має поганий сон. Мене спитають: а як бути тим, хто в правильний час іде в ліжко, але не може заснути чи, заснувши своєчасно, прокидається серед ночі? Я відповім: у вашого мозку немає сили (енергії) організувати та підтримувати процес сну. Це може бути проблемою мозку, який витрачає більше енергії, ніж виробляє, чи зламаними механізмами використання тієї енергії, якої в мозку багато, а він не може її взяти.

І те, що я бачу в дослідженнях, це частіше саме другий варіант. Така ситуація обов'язково потребує консультації з лікарем. Так буває при:

  • збудливих станах чи хворобах нервової системи (тривога, депресія, головний біль, інші хронічні больові порушення, підвищений тиск);
  • обміну речовин (гормональних порушеннях);
  • соматичних чи імунних хворобах;
  • внаслідок дії деяких ліків, зокрема знеболювальних.


Тобто лише лікар має дати оцінку всім цим факторам і скоригувати їх. А що ж тоді робити пацієнтам, які ще не дійшли до медичного закладу? Головне правило - знизити навантаження на нервову систему. Насамперед врівноважити інформаційні, емоційні та фізичні навантаження.

"Запамʼятайте: неінтенсивна фізична робота - це відпочинок для мозку. А саме: піша хода, плавання, гімнастика без додаткових навантажень, спокійні танці. Години достатньо, щоб мозок відпочив і організував свій найкращий режим роботи, на який він здатний".

Такі "налаштування" нервової системи кожного дня незалежно від причини вашого безсоння будуть корисними. Усі стимулюючі речовини (кофеїнові та алкогольні напої) треба виключити з дієти назавжди!

Пити раджу каву і чай без кофеїну (зараз все це є). Травні чаї ще і заспокоюють нервову систему. Не займатись ввечері "збуджуючими" справами: роботою, розвагами з гучною музикою чи яскравим світлом, банями, масажами, чи врегулюванням відносин. Вечір повинен бути спокійним!

До речі, також раджу читати книжки (не електронні), тобто, ви напевно вже здогадалися, що гаджетами користуватися також не варто. Щодо музики, то я рекомендую слухати щось спокійне. Плануйте, мрійте, спілкуйтеся з приємними людьми.

Мені скажуть - як спати, коли летять ракети чи шахеди? Так, це форс-мажор, але подумайте, як і де ви організуєте собі відносно безпечний сон.

Якщо ж сталося так, що ви таки не доспали вночі, дайте собі можливість зробити це  вдень, це допомагає. І памʼятайте: ми повинні залишитись здоровими - це краща відповідь ворогам. А сон - це базова умова нашого здоровʼя.

Тетяна Майкова, головний лікар медичного центру "Головний біль"

Головне