Питання часу, коли Україна стане членом Євросоюзу.
Прем'єр-міністр Шмигаль каже, що українцям потрібно приблизно два роки, щоб стати членом блоку. Ці темпи вражаючі, питання в тому, що цей процес підготовки є дуже складним.Швидкі темпи, які намітила влада, можуть означати або тотальну мобілізацію країни чи несерйозність у підході. Якщо Україні не вдасться зробити намічені цілі - це буде розчарування та ризики пов'язані з репутацією.
Саміт Україна - ЄС - це політична подія, це символ, що європейський союз перебуває в Україні. У воюючій країні.
Виклик, який сьогодні стоїть перед Україною через російську агресію, так чи інакше стоїть і перед Євросоюзом. Україна у політичному сенсі – рішення Європи.
Ніщо не заважає, щоб уже сьогодні політично Україна стала членом Євросоюзу, щоб депутати зайшли до європарламенту, щоб був український Комісар, щоб Україна замінила Велику Британію в Європейському союзі.
Таким чином, Україна могла б відновити рівновагу всередині ЄС, тому що після виходу Великобританії баланс був порушений на користь Німеччини та Франції. Вхід України міг ніби повернути демократію між великими країнами та тими, які не до кінця встигають.
Ключове питання - обговорення сприяння Україні зі сторони союзу під час війни. Наступне важливе питання - статус українських громадян на території Євросоюзу і, звичайно, фінансова допомога Україні та громадянам, які перебувають у ЄС. Не забудуть і про питання вільного переміщення українців, щоб Україна не втрачала людей, які поїхали через війну.
Якщо згадати про ті реформи, які були анонсовані паном Зеленським, треба розуміти, що українська державність сьогодні тримається на законі воєнного часу, відповідно реформи мають сприяти продовженню війни та швидкому повоєнному відновленню.
Функціональні помилки в Конституції
В Україні немає координаційного виконавчого центру. Це означає, що за Конституцією президент має повноваження щодо безпеки та зовнішньої політики, але не має юридичного впливу щодо інших членів кабінету. Україні потрібна конституційна реформа, без неї неможливо зробити жодні інші реформи. Але питання в тому, як дійти до цього, тому що за Конституцією заборонено вносити зміни під час війни. Також варто звернути увагу на податкову систему, яка на сьогоднішній день відстала від реальності, наразі є більше чиновників, які займаються ПДВ, ніж фірм, які його платять.І звичайно ж, питання митниці. Додатково потрібні структурні реформи держслужби, потрібно змінювати підхід.
Успіх України – це умови виживання Євросоюзу
Якщо ЄС не сприятиме відновленню та процвітанню України, у такому разі є велика геополітична загроза розпаду ЄС. Ми бачимо великий дисбаланс в окремих країнах блоку щодо підходу допомоги для України. Насамперед Балтійські країни допомагають сильніше, ніж країни багатої старої Європи. Це питання, яке потрібно вирішити.
Потрібно підкреслити, що ЄС є єдиною організацією, яка проявила свою ефективність в умовах війни, на відміну від НАТО та інших організацій. Водночас підтримка ЄС є слабкою в порівнянні зі США.
Не слід заплющувати очі на відповідальність провідних європейських країн за цю війну. Потрібно пам'ятати спільне танго старої Європи з путіним, “Північні потоки”, економічна політика щодо росії, відсутність реакції на анексію Криму, збільшення енергозалежності від росії. Доходило до того, що Німеччина зверталася до США з проханням прибрати свої війська з її території, божевілля не інакше.
Вважаю, що ті країни, які відповідали за таку політику, мають бути особливо щедрими до України. Незважаючи на те, що є певні поступки в політиці Німеччини та Франції щодо допомоги Україні, це далеко не те що потрібно. Якщо ми думаємо про Україну як частину ЄС і сприймаємо українців як своїх співгромадян, то чому ціна життя українця настільки нижча? Ми всі розуміємо, що сьогодні постачання зброї може бути набагато інтенсивнішим і більшим.
Ми бачимо бар'єр між такими країнами, з одного боку - Польща, Чехія - Балтійські країни, а з іншого боку - Німеччина, Хорватія та Італія, які просто не хочуть нічим жертвувати заради спільної перемоги над ворогом.Це суперечить ідеї спільного європейського простору.
Основний конфлікт майбутнього ЄС є конфлікт безпеки
Моє бачення майбутнього: на нас чекає подібне рішення як після Другої світової війни, щоб забезпечити мир і не допустити потенційне відновлення агресії з боку Німеччини, низка західних країн у Європі створили організацію - Західноєвропейський союз, його філософія вкрай перетинається з філософією Європейського союзу, коли відразу всі учасники надають максимальну допомогу кожному члену. Подібна організація могла б не суперечити НАТО.
Потрібно розуміти, що загроза з боку росії може існувати довго, і лінія кордонів для захисту може розширитись на територію Білорусі. Потенційно Європа є під загрозою. Потрібно створити навколо росії такі умови, щоб вона вмирала економічно і політично.
Велике питання перед Європою - ми будемо справлятися разом чи окремо. путін хоче створити країну, в якій буде умовна династія "Кимов" (Кім Чен Ин - лідер КНДР), і війна цьому сприяє. Я думаю, основна ідея путіна чекати нових геополітичних зрушень, тому він робить ставку на затяжну війну. Бажання воювати у росії завжди буде, і воно зумовлене лише болем керівництвом росії, яке добре жило і хоче передати своє становище своїм дітям та спадкоємцям. Завдання всього колективного Заходу не дати цьому статися.
Пьотр Кульпа, директор програми "Школа Міністрів у Київській школі державного управління ім. С.Нижного", аудитор, юридичний радник департаменту стратегії Вищого Органу Аудиту Польщі, колишній Міністр праці, заступник Міністра економіки Польщі (2005-2006)