Цього тижня в міжнародній політиці відбулися дві важливі події, які були розділені відстанню приблизно 800 кілометрів (500 миль). Отож, рано-вранці, 21 березня, з візитом до України несподівано завітав Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда. Це відбулося, через кілька годин після того, як голова КНР Сі Цзіньпін прибув до росії з триденним візитом. Ну що ж, дуельні зустрічі на найвищому рівні відбуваються, коли давні суперники переходять у дипломатичні атаки.
Як на мене, візит Фуміо Кішіда до України прийшовся дуже на часі, фактично влучивши у десятку. Кращого політичного балансу на фоні одночасного перебування у Москві лідера КНР Сі Цзіньпіна годі й було шукати. Очільник японського уряду прибув до Києва не лише у національній якості, а й як головуюча у 2023 році країна в G7. З точки зору міжнародної політики сам по собі це вже потужний сигнал і для Москви, і для Пекіна, і для всього світу.
Тим більше, нагадаю, що наприкінці минулого року Японія фундаментально змінила свою Стратегію національної безпеки. Де Китай розглядається як "найбільший стратегічний виклик". Північна Корея як "ще серйозніша загроза, ніж раніше", а росія як "що викликає занепокоєння з погляду забезпечення безпеки" через військову агресію в Україні.
Візит в Україну
По-перше, японський лідер рідко здійснює неоголошені закордонні візити. А також він став першим Прем’єр-міністром Японії, хто відвідав країну, яка переживає повномасштабну війну із часів Другої світової війни.
По-друге, Фуміо Кішіда - надзвичайно важливий гість, враховуючи політичну та економічну вагу його країни, а також азійсько-тихоокеанський напрямок української зовнішньої політики, що слід визнати, до цього часу дуже "просідала". Японія відіграє одну з ключових ролей у світовому розподілі допомоги - і як інвестор, і як країна, яка є першим номером у МВФ і друга у Світовому банку.
По-третє, цей візит важливий як частина глобальних процесів та протистояння, який зараз відбувається між акторами на міжнародній арені. Особливо США і КНР. А приїзд до Києва представника держави-партнера США з того ж таки регіону є логічним з погляду стримування ініціатив Пекіна, який активно розгортає свої гегемонні амбіції. Також, не забуваємо про японсько-російський трек. Варто нагадати, що між Японією та рф досі немає мирного договору і є територіальні суперечки. А позиції росії внаслідок нинішнього етапу російсько-української війни, який розпочався у 2022 році, як глобального гравця дуже ослабли. На тлі цих факторів дуже логічною є активізація японсько-українських відносин та гра Токіо в державах колишнього СРСР. Цей візит був потрібен як і Києву із зрозумілих причин, так і Токіо. Зокрема, через внутрішні чинники теж, оскільки ніхто не відміняв важливість внутрішньої політики.
Наслідки візиту
Під час візиту в Україну Фуміо Кішіда, МЗС Японії повідомило, що Кішіда, "проявить пошану до мужності та терпіння українського народу, який став на захист своєї батьківщини під керівництвом президента Зеленського. А також продемонструє солідарність та непохитну підтримку України як глави Японії та голови G7". Під час переговорів з Володимиром Зеленським Кішіда заявив про "абсолютне неприйняття односторонньої зміни росією статус-кво шляхом вторгнення та сили. А також підтвердив свою прихильність до захисту міжнародного порядку, заснованого на правилах". Замічу, такі заяви прем’єр-міністра Японії дуже важливі, враховуючи всі тонкощі японської дипломатії.
Отже, за результатами зустрічі Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Японії Фуміо Кушіда була підписана спільна заява про особливе глобальне партнерство між Україною та Японією. Це дуже важливий крок. Оскільки відносини України і Японії залишались протягом більше тридцяти років незалежності України у зародковому стані. Японія не інвестувала в українську економіку, а її підприємства практично не представлені на українському ринку. На жаль, Україна, зі свого боку, не створювала умови для належного інвестування, що гальмувало розвитком двосторонніх відносин.
Але зараз, впевнений, багато що зміниться в наших відносинах. Оскільки, консолідований результат проведених перемовин Президентом України Володимиром Зеленським містить низку елементів, непомітних з першого погляду, проте визначальних з точки зору перспектив розвитку взаємних відносин між нашими країнами.
Ключове із заяви
Важливим, на мою думку, серед пунктів спільної заяви стала фіксація статус-кво щодо Тайваню, адже підкреслено "важливість миру та стабільності в районі Тайванської протоки, як незмінного елемента безпеки та процвітання міжнародної спільноти". Це цілком конкретна політична заява і додатковий сигнал для регіону з боку України.
Також разом з попереднім сигналом у спільній заяві міститься заклик до "дотримання свободи судноплавства та польотів" у відповідності до "міжнародного права, зокрема Конвенції ООН з морського права". Тут, як і в попередній позиції, йдеться про Індо-Тихоокеанський регіон. А це, погодьтесь, доволі серйозний крок.
І не менш вагомим кроком є фіксація спільної позиції щодо ситуації в Східному та Південно-Китайському морях. Замічу, раніше такі елементи не потрапляли до спільних заяв, засвідчуючи обережне рівновіддалене ставлення українських політиків до ситуації в регіоні.
Нагадаю Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда запросив президента України Володимира Зеленського взяти участь у саміті "Великої сімки" у форматі відео зв’язку, яка відбудеться у рідному місті Кішіда, Хіросімі 19–21 травня. Ще один цікавий, як на мене, аспект - Кішіда під час зустрічі "Великої сімки" планує викласти своє бачення світу без ядерної зброї на тлі побоювань, що росія може використати її проти України у війні.
Переломний момент у відносинах між Японією і Україною
З боку Києва і інших країн було чимало нарікань щодо Японії про недостатню допомогу Україні. Але ми повинні розуміти специфіку японської політики, враховуючи історичний аспект Японії після Другої світової війни. Тоді стають зрозумілими пацифістські принципи Токіо, який обмежувався підтримкою України небойовим обладнанням, таким як каски, бронежилети і безпілотники, а також гуманітарними поставками, включаючи генератори.
Японія за цей рік повномасштабної війни спрямувала Україні понад $7 млдр, прийняла понад дві тисячі українців, що, замічу, є рідкісним кроком для країни з суворою імміграційною політикою. Під час візиту Фуміо Кішіда оголосив новий додатковий пакет допомоги Україні на $470 млн. За даними посольства України в Японії, сьогодні 80% населення Японії підтримує Україну. І це, як на мене, є важливо, адже саме громадська думка нерідко змінює і формує зовнішню політику країни.
Дипломатичний переворот
Ще раз підкреслю, це був дуже важливий візит і не тільки для України. Він послав дуже багато сигналів і меседжів на зовнішній контур світової політики особливо на фоні візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна до росії.
Візит Фуміо Кішіда до України відбувся через кілька годин після його зустрічі з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді. У Нью-Делі Кішіда закликав країни, що розвиваються, і країни глобального Півдня підняти свої голоси на захист міжнародного порядку, заснованого на правилах, і допомогти зупинити війну росії. До речі, Китаю дуже на сподобався такий хід Японії. Про що можна судити із заяв МЗС Китаю.
Японія минулого тижня зробила ще один стратегічний дипломатичний переворот, провівши в Токіо саміт із президентом Південної Кореї — вперше за більш ніж десятиліття.
Своїм візитом в Україну Фуміо Кішіда, можна сказати, зробив наступний стратегічний дипломатичний переворот. Адже, присутність лідера Японії в Україні одночасно посилає сильний сигнал про те, яку позицію Японія займає у цій геополітичній метушні, яка склалася на контурах світової мапи. Зауважу, це неабиякий подвиг, Японії, адже їй потрібно багато балансувати, особливо у відносинах з Китаєм. Це друга і третя за величиною економіки світу, і відкритий канал зв'язку є ключовим, незважаючи на нинішню напруженість. І досить показово, де кожен з лідерів цих двох країн вирішив бути у вівторок, 21 березня.
P.S. Мені на думку пригадався однин вислів "Два мира – два Шапиро".
Олексій Буряченко, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих громад”