Що таке холестерин і чи небезпечний він для здоров'я: поради фітнес-тренера

Що таке холестерин і чи небезпечний він для здоров'я: поради фітнес-тренера

Давай розбиратись з холестерином — це щось хороше чи погане? Погане? А чому? А що таке холестерин? Думаю, на два останні питання більшість не зможете дати внятної відповіді. Смішно, правда? Ти не знаєш, що таке холестерин, ти не знаєш, чому він поганий, але знаєш, що поганий. Поганий і крапка…

  • Наше тіло складається з клітин, які мають оболонку, як ми з тобою шкіру. Є речовина, яка робить цю оболонку міцною. Ця речовина — холестерин. Холестерин поганий?
  • Є речовина, з якої в печінці утворюються жовчні кислоти, що допомагають засвоюватись жирам з їжі. Ця речовина — холестерин. Холестерин поганий?
  • Статеві гормони, які роблять нас тими, ким ми є, утворюються з однієї речовини. Як ти вже догадався, це холестерин. Холестерин поганий?

Поганий чи ні? 

А тепер задумайся: твоє переконання, що холестерин поганий, виявилось, як ти бачиш, помилковим. Скільки ще таких помилкових переконань ти носиш у голові? Просто задумайся... але ненадовго, ми продовжуємо.

Ми боїмось холестерину, бо щось чули про ліпопротеїни низької щільності — "поганий" холестерин, які вбудовуються в стінки судин, утворюють атеросклеротичні бляшки. Бляшки відриваються і закупорюють власні судини серця. Все, привіт, інфаркте! Жах! 

"Поганий" холестерин - це білок, який переносить холестерин і жири з печінки до різних тканин, і з яйцями на твоїй тарілці він має мало спільного… Так, яйця, печінка і м'ясо містять холестерин, але що в цьому поганого? Ти знав, що 75% холестерину утворюється в печінці, і тільки 25% ми отримуємо з їжі? А чи знав, що якщо ми отримуємо багато холестерину з їжі, печінка компенсовує це зниженням власного утворення холестерину? Знав, що при високохолестериновому харчуванні в крові зростає і "поганий холестерин" (ЛПНЩ), і "хороший" (ЛПВЩ)? І це важливе уточнення, адже значення має не кількість холестерину в крові, а співвідношення різних фракцій.

Дебати щодо впливу харчового холестерину на атеросклероз ведуться давно. Вчені загодовують бідних тваринок кінськими дозами холестерину. Але такі експерименти на братах наших менших — це вистріл з пальця в небо із заплющеними очима: різні тварини по різному реагують на холестерин, та й безшерстий примат — не кролик і навіть не щур.

З когортними (спостережувальними) дослідженнями справи ще гірші: люди, які споживають багато холестерину — це, зазвичай малорухливі індивіди, які споживають мало клітковини і багато насиченого жиру. Всі три фактори (гіподинамія, насичений жир, мало клітковини) негативно впливають на серцево-судинні захворювання (ССЗ).

Провести рандомізований контрольований дослід на людях, який би визначив вплив харчового холестерину на атеросклероз нереально: 

  1. атеросклероз потребує часу;
  2. такий дослід неетичний. 

Тому їх нема.

В середньому люди з ішемічною хворобою серця (ІХС) споживають 223 мг/1000 ккал холестерину, тоді як здорові — 216 мг/1000 ккал. Ти бачиш суттєву різницю? Якщо врахувати денний калораж, різниця буде десь 16 мг. При добовому метаболізмі холестерину більше 1000 мг, цифри більш ніж смішні.

Дуже важко диференціювати вплив холестерину від впливу насиченого жиру, адже всі продукти, що містять холестерин, містять і насичений жир. Важко, але можливо.

Візьмімо в руки яйця...

Справа в тому, що яйця в порівнянні з іншими продуктами містять набагато більше холестерину по відношенню до насиченого жиру. Якщо любителі яєць частіше мають ІХС, то й холестерин винен. Так от, таких досліджень проводилось багато, і вчені не бачать зв'язку між споживанням яєць і ССЗ. Окрім того, Японія, Франція, Мексика та Іспанія — країни, в яких їдять найбільше яєць, мають низький показник смертності від ІХС.

Істинна причина ССЗ — сучасний спосіб життя: гіперкалорійна дієта, яка бідна на цільну рослинну їжу, але багата тваринними жирами, алкоголь, цигарки та малорухливий спосіб життя.

І все ж таки, американська асоціація серця (AHA) рекомендує перестрахуватись і не ЗЛОвживати холестерином. Цукор — поганий, сіль — погана, картопля — погана, холестерин — поганий... Може, досить? Між чорним і білим є багато відтінків сірого. Хоча нє, сюди більше підходить інший, трохи перефразований мною, вислів: ліки від отрути різняться не так речовиною, як кількістю.

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне