Директор ЦРУ Вільям Бернс на круглому столі Baker Institute про перспективи війни з росією: "Сьогодні наша оцінка полягає в тому, що путін не готовий до переговорів. Він вірить, що він може зламати українців та європейців, що американці мають дефіцит уваги до України, і він вірить, що для нього Україна значить більше, ніж для Заходу. Все це - хибне розуміння. Сьогодні лише прогрес ЗСУ на фронті створить основу для серйозних переговорів. І сьогодні ми хочемо, щоб путін зрозумів, що він не тільки не зможе просунутися далі в Україні, а й за кілька місяців ризикує втратити вже зайняте".
Цікава заява насправді. "путін не готовий до переговорів"? При тому, що Лукашенко регулярно, що кілька днів, транслює вимогу путіна розпочати переговори. Отже, слова Бернса є скороченою тезою: не "путін не готовий до переговорів" - а "путін не готовий до переговорів в потрібному нам ключі, з потрібними нам результатами".
Коли путін "буде готовий" за критеріями США?
Отут позиція заявлена повна, без скорочень і натяків: "Лише прогрес ЗСУ на фронті створить основу для серйозних переговорів".
Є навіть версія, що ця теза - свого роду ультиматум всім, хто раптом пробуватиме пропхати мирні переговори і якісь домовленості з Кремлем до результатів контрнаступу ЗСУ (а таких не бракує і в Європі, і в решті світу – той же продажний Лула да Сілва, не менш ковзкий і аморальний Папа Франческо, Орбан, частина румунських політиків...). США явно застовпили і визначення умов, і роль модератора за собою, як і формулювання умов мирних домовленостей.
Однак на затягування процесу США теж очевидно не налаштовані: наступний рік в них виборчий. Політичним елітам буде не до України і навіть не до росії (котра гарантовано спробує знов влізти в американські виборчі процеси). Це загрожує тим, що роль модератора процесів визначення оновленого європейського геополітичного ландшафту може спробувати перехопити хтось інший. А це не відповідає стратегічним інтересам США як глобального лідера.
Крім того, Бернс цілковито відкинув весь масив пропагандистських тез серії "США втомились від України". Уваги і зусиль Америки буде рівно стільки, скільки потрібно для перемоги і переламування росії.
Фронда, "чинник табакерки", або ЗСУ ?
Достатньо демонстративний акцент особисто на путіні в негативному ключі – теж доволі прозорий натяк. Натякають передусім російським елітам: ви матимете значно м’якше ставлення і значно менше проблем, якщо взаємодія здійснюватиметься поза путіним. Тобто, в Білому домі все ще не втратили сподівання на активнішу позицію російських еліт і на "чинник табакерки". І розраховують на створення хоч якоїсь "фронди" - в тому числі і як партнера в майбутніх переговорах, і як владу в майбутній знешкодженій росії (ймовірно фрагментованій).
З іншого боку, однозначна ставка на результати контрнаступу свідчить, що Білий дім хоч і сподівається на формування фронди в Москві, але не надто на це розраховує. І основний варіант плану ґрунтований саме на силовому диктаті перемог ЗСУ. Союзники на цій основі увіпхають росію в ті рамки, котрі їм вигідні, - а внутрішньоросійські процеси цілком можуть так і лишити на відкуп власне російським елітам. "Робіть що хочте в своєму вольєрі".
Виступ директора ЦРУ достатньо чітко позначив позицію Америки щодо розвитку ситуації на нашому континенті. І перемоги росії – чи збереження нею статус-кво - там не передбачається.
Олексій Голобуцький заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог