Корисна чи небезпечна? Скільки людині треба їсти солі - Віктор Мандзяк

Корисна чи небезпечна? Скільки людині треба їсти солі - Віктор Мандзяк

Через те, що жирова тканина — то є запаси енергії організму, вона буде збільшуватись, якщо енергії надходить в тіло забагато. Чи може на це впливати кухонна сіль? Давай думати разом...
Якщо проаналізувати те, що ми пхаємо до рота, жуємо, ковтаємо, то лише чотири класи речовин з нашої їжі містять в собі енергію: білки, жири, вуглеводи та етанол. Сіль в собі щось має з цього? Ні, бо кухонна сіль - це натрій та хлор. В солі нема калорій, а отже на масу тіла вона не впливає? Ні, впливає...

Для того, щоб відповісти на це непросте і, як ти побачиш далі, вкрай закручене питання, ми мусимо переміститись в часі аж на пів мільярда років назад в минуле. В той час філогенетичний предок людини жив, розважався і плодився в... океані. І, мабуть, цей океан назавжди залишив слід в наших тілах. Кажуть, що в нашій крові плаває частинка того доісторичного океану… солоного океану. І, мабуть, саме тому сіль  - життєво необхідна.

Сіль - життєво важлива для організму людини

В тобі десь 40 літрів води, не враховуючи ту, що ще не встигла всмоктатись з кишок, і ту, що вже давить на стінки сечового міхура, просячись на волю. Тих 40 літрів води не плавають в тобі як їм заманеться і не заповнюють тебе від стоп до пупця, а чітко розподілені між кров’ю, міжклітинним простором і самими клітинами твого тіла. Для чого цей нудний лікбез?
Сіль регулює розподіл води в тілі. А ще вона важлива для "перегукування" клітин мозку між собою і допомагає твоїй мускулатурі рухати кістками. Короче, сіль нам необхідна. Так вирішив доісторичний океан. Крапка.

Але з того часу, як наш предок (та істота, як припускають, мала плоске тіло, і широку голову, схожу на крокодилячу) вибрався з солоної води на сушу, щедра матінка Природа не була вже такою й щедрою ні на натрій, ні на хлор. В природній їжі вкрай мало солі. Вибравшись на сушу, наш чотирилапий предок, а потім вже і сама людина піддавалася впливу бідного на сіль середовища. Цей вплив формував наші гени, відбираючи особин, які більше любили сіль і тягнулись до неї, бо сіль – це не біла смерть, як вважають деякі, а життя.

Тепер, у XXI столітті, ми любимо чипси й ковбасу. Зокрема тому, що там багато солі. Харчова промисловість прекрасно проінформована про нашу вроджену любов до солоного. Великі корпорації, розробляючи рецептуру чергового ультрапереробленого продукту харчування, шукають так звану "точку блаженства" — таку концентрацію і пропорцію солі, цукру і жиру, щоб людина насолоджувалася смаком від продукту. Як вони це роблять? Збирають групу пересічних людей (фокус-групу), і згодовують їм десятки варіантів продукції, з різною концентрацією речовин (солі в тому числі). А потім питають, який зразок їм найбільше припав до душі. Цілий експеримент!

Отже, сіль, в певній концентрації, робить їжу смачнішою. Чи може ця особливість солі впливати на фігуру? Аякже! Смачна їжа – це задоволення. А коли щось нам приносить задоволення, ми схильні цим "чимось" зловживати. Зловживання їжею – це переїдання, а переїдання – це зайві кілограми. В науці, до речі, теза "смачна їжа дорівнює ризику переїдання! — це вже аксіома. То що, їсти несолене? Не поспішай, я ж попереджав, питання вкрай закручене…

Для того, щоб худнути, або як мінімум "тримати себе у формі", треба знизити споживання калорій. І тут в нас є два шляхи:

  1. зменшити кількість їжі;
  2. зменшити калорійність їжі.

Грубо кажучи, їсти всього кілограм калорійної їжі, або їсти два кіло менш калорійної.
Логіка нам підказує, що два "кіля" їжі буде ситніше, ніж кілограм. І наука цю логіку підтверджує. Але є проблемка: менш калорійна їжа – менш смачна. Нам треба зробити менш калорійну їжу смачною. І тут сіль, яку, як ти вже знаєш, ми, люди, любимо, нам може стати в пригоді. Але, не спішімо, давай подумки вернемось до "точки блаженства" – тієї кількості солі в їжі, яка викликатиме максимальне задоволення. Скільки сипати солі в гречку? Скільки додавати в м’ясо? Це теж зовсім не просте питання…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зробимо дієтичну їжу смачною: поради відомого нутриціолога

Добова норма натрію – не більше 2300 мг, що десь еквівалентно чайній ложці солі (хоча нам достатньо всього трохи більше грама солі на добу). Якщо солити більше, то, по-перше, зростає ризик гіпертонії, яку до речі, має кожна людина на планеті й половина з них, навіть не в курсі про свій небезпечний для життя стан.
Якщо ж ти не постійно пересолюєш їжу, а "наскоками", то можуть бути тимчасові набряки. Працює воно так: ти поїв солоного, в кров потрапило багато натрію. З крові він здійснив подорож у міжклітинний простір, і щоб той простір не був "пересолений", з клітин і крові на допомогу прийшла вода і розбавила сіль собою. В міжклітинному просторі багато води – ти виглядаєш так, ніби був на екскурсії по пасіці. Чи впливає це на фігуру? Аякже. Але затримка води - то тимчасове явище. День-два і ти знову красуня/красун. 

Отже, їсти багато солі наскоками – це тимчасові набряки, їсти багато постійно – то погано для здоров'я. Що робити, куди бігти? Хочеться ж, щоб дієтична їжа була смачною. Почну з філософсько-психологічного. Всі наші відчуття суб’єктивні. Смак, солодкий, гіркий і солоний – це теж відчуття, а відтак вони теж суб’єктивні. Що я маю на увазі, кажучи "суб’єктивний"? Що його об’єктивно нема, це відчуваєш лише ти. І на те, як ти відчуваєш солоний смак, впливає купа факторів. І один з них – це частота й інтенсивність стимуляції. Якщо щодня підіймати важку штангу, то на руках утворюються мозолі, і ти її (штангу) в руках менше відчуваєш. Адаптація. Якщо щодень бомбардувати солоні смакові рецептори в роті дуже солоною їжею, утворюються "мозолі" (зниження чутливості) і тобі треба більше солі, щоб відчути ту ж солоність їжі.

І навпаки, якщо перейти на менш солону їжу, то з часом така їжа перестане здаватись "недосоленою". Смакові рецептори відновлять свою чутливість (мозолі зійдуть), і ти відчуватимеш той же кайф від їжі, тільки з меншою кількістю солі й нижчим артеріальним тиском. Тобто, почавши їсти менш калорійну їжу, сильно її не соли, орієнтуючись на ВООЗовські п'ять грамів як добову норму. Але, врахуй, що навіть якщо твій раціон базується з натуральної їжі (м’ясо, риба, яйця, овочі, фрукти тощо), десь 1-2 грами солі ти отримаєш, бо натрій і хлор містяться в незначній кількості в натуральній їжі. А 3-4 грами можеш сміливо натрясти сільницею, зробивши свою дієтичну їжу смачнішою. І якщо ти тільки-но почав свій ЗОЖний шлях, то потерпи пару тижнів, щоб солоні смакові рецептори "очистились" від пересоленої ковбаси і чипсів.

Підсумок у двох словах 

Короткочасне зловживання сіллю веде до набряків, що короткочасно псує фігуру.
Постійне надмірне споживання солі шкідливе. Сіль робить їжу смачнішою, що може призвести до переїдання, бо дуже смачну їжу хочеться їсти ще, ще і ще. Але сіль робить і дієтичну їжу смачнішою, що позитивно впливає на фігуру, адже переїсти гречкою вкрай складно, але смачна гречка (підсолена) дозволить полюбити її і їсти регулярно, як і іншу натуральну і менш калорійну їжу. Зниження споживання солі покращує чутливість смакових рецепторів до солоного, дозволяючи нам в перспективі отримувати ту ж насолоду з менш солоної їжі, що позитивно впливає на здоров’я.

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне