До 24 серпня 2025 року низка категорій громадян має отримати разову щорічну виплату до Дня Незалежності. Які суми і кому передбачені цьогоріч та хто має по виплату звертатися особисто? Розбирався "Ми – Україна".
Хто отримує виплату до Дня Незалежності?
Категорії одержувачів щорічної виплати до Дня Незалежності:
- учасники бойових дій;
- постраждалі учасники Революції Гідності;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- учасники війни;
- жертви нацистських переслідувань;
- особи з особливими заслугами перед Батьківщиною;
- члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць;
- дружини або чоловіки померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, померлих учасників бойових дій, учасників війни, жертв нацистських переслідувань з інвалідністю, які не одружилися вдруге.
Після запровадження у 1999 році, допомога була передбачена, як форма підтримки перед 9 травня і мала виплачуватися до 5 травня щороку. Спочатку її призначали особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів. Законом, яким виплату запроваджували, її розмір мав становити від 3 до 10 мінімальних зарплат.
Проте з того часу умови кілька разів трансформувалася, у тому числі розширювалося коло одержувачів. У квітні 2023 року було ухвалено закон, яким визначили нову дату виплати – до Дня Незалежності, тобто до 24 серпня, а не до 5 травня.
Наразі щорічна допомога виписана у окремих статтях у законах про статус ветеранів війни та про жертви нацистських переслідувань. Також за Бюджетним кодексом окремі норми і положення, зокрема і щодо розміру виплати, має встановлювати уряд з огляду на фінансові можливості.
Щороку розміри разової щорічної виплати до Дня Незалежності для кожної категорії одержувачів узгоджують в Кабінеті міністрів.
Які розміри виплати до Дня Незалежності у 2025 році?
Розміри допомоги уряд затвердив наприкінці квітня цього року постановою 486, яка набрала чинності в травні.
У 2025 році суми до виплати є такими:
- 450 грн – учасникам війни та колишнім в'язням концтаборів і гетто, місць примусового тримання, тим, кого вивозили на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, учасників боротьби з нацизмом у тилу;
- 650 грн – членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих Захисників і Захисниць, дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, неодруженим вдруге дружинам (чоловікам) померлих УБД, учасників війни, жертв нацистських переслідувань, які за життя мали інвалідність;
- 1000 грн – учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, колишнім неповнолітнім (до 18 років) в'язням концтаборів та інших місць примусового тримання, дітям, які народилися в місцях примусового тримання;
- 3100 грн – тим, хто має особливі заслуги перед Батьківщиною;
- особам з інвалідністю внаслідок війни, колишнім малолітнім (до 14 років) в'язням концтаборів та інших місць примусового тримання з інвалідністю: ІІІ групи – 2700 грн, ІІ групи – 2900 грн, І групу – 3100 грн.
Порівняно із 2024 та 2023 роками, цьогоріч розміри не змінилися та їх не індексували навіть з огляду на інфляцію. Порівняно із 2022 роком, коли виплата ще була до 5 травня, вони зменшилися: три роки тому розміри були від 612 грн до 4421 грн.
Як отримують виплату до Дня Незалежності?
Виплату передбачають два закони – про статус ветеранів (статті 12, 13, 14, 15, 16) та про жертви нацистських переслідувань (статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4). Там вказані загальні умови: що провести треба до Дня Незалежності (24 серпня), що допомога є разовою щорічною, а порядок і розміри визначає Кабмін.
Детальні правила виписані у порядку – урядовій постанові 1396.
Хто отримує виплату автоматично?
В ПФУ вказали, що виплату до Дня Незалежності до 24 серпня без звернення мають нарахувати:
- пенсіонерам. Вони гроші отримають у серпні разом із пенсією;
- ветеранам війни, які служать або працюють, і не є пенсіонерами. Гроші для них мають піти на рахунки військових частин, установ, організацій. Проте роботодавці мають подавати про це заявки.
"Якщо ви не є пенсіонером та проходите службу/працюєте, то переконайтеся, що роботодавець має документи про вашу належність до ветеранів війни", - попередили у ПФУ.
Решта потенційних отримувачів має звертатися у ПФУ.
Куди звернутися по виплату до Дня Незалежності?
Якщо людина належить до категорії одержувачів допомоги, але не є пенсіонером, не служить, не працює, або якщо заявку роботодавець не оформив, потрібно звертатися по неї особисто.
Звернутися із заявою та документами можна до:
- ЦНАП за зареєстрованим чи задекларованим місцем проживанням;
- сервісного центру ПФУ.
Документи на виплату також можна відправити у терорган ПФУ поштою або оформити заявку онлайн на вебпорталі.
Як подати заяву на виплату до Дня Незалежності особисто?
Написати заяву, як пишуть у порядку, можна у довільній формі. Але у ній треба вказати:
- серію у номер паспорта (якщо ID-картка – номер) або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина;
- унікальний номер запису у Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- РНОКПП – податковий номер, ідентифікаційний код;
- номер банківського рахунка за стандартом IBAN;
- реквізити посвідчення, яке дає право на виплату: номер, серія, дата і місце видачі, найменування органу, який видав.
Тобто якщо посвідчення про приналежність до певної категорії немає, треба заздалегідь його оформити. На надання такої послуги більшості категорій знадобиться близько місяця, а перед тим і для неї треба зібрати та надати усі необхідні документи. Наприклад, довідки МСЕК, документ про участь у бойових діях, наказ МОЗ про перелік осіб, постраждалих під час Революції Гідності, довідки з архівів, які підтверджують ув'язнення у концентраційному таборі.
До заяви про виплату треба додати копії:
- паспорту;
- посвідчення про статус.
При особистому зверненні треба пред'явити їхні оригінали.
Як подати заяву на виплату до Дня Незалежності онлайн?
Щоб подати заяву на вебпорталі ПФУ, потрібен кваліфікований електронний підпис. За ним треба здійснити вхід у свій кабінет.
У кабінеті в лівій панелі потрібно знайти розділ "Комунікації з ПФУ" та обрати опцію "Заява про призначення разової грошової виплати до Дня Незалежності України".
Обов'язкові для заповнення поля заяви позначені зірочкою, а щодо деяких є у випадному меню: категорія отримувача, орган ПФУ, куди людина звертається, тип призначення – для людей, які мають безпосереднє право на призначення допомоги, або членам сімей.
Як і з паперовою заявою, вказати треба буде паспортні дані, РНОКПП, місце фактичного проживання, номер рахунку, а також додати сканкопії документів, розмір кожного має бути до 1 Мб.
Окрім паспорту, довідки про присвоєння РНОКПП, довідки про рахунок в банку та документа про місце проживання чи реєстрації, інші документи залежать від категорії одержувача. Це може бути:
- виписка з акту огляду МСЕК про групу інвалідності;
- висновок ЛКК;
- довідка про безпосередню участь в АТО, або у заходах необхідних для забезпечення оборони України (довідка форми 6), або у заходах з забезпечення нацбезпеки в Донецькій та Луганській областях;
- довідка про навчання за денною формую;
- довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, які засвідчують родинні стосунки;
- документи, які посвідчують нагороди: про звання повного кавалера ордена Слави, про присвоєння ордену Героїв Небесної Сотні, про присвоєння ордену Герой Радянського Союзу, посвідчення Героя Соціалістичної праці в період Другої світової, про посвідчення звання Герой України з орденом "Золота Зірка", про присвоєння орденів "За мужність", Богдана Хмельницького та княгині Ольги, про нагородження чотирма і більше медалями "За відвагу";
- посвідчення дружини або чоловіка померлих жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни;
- посвідчення інваліда війни, колишнього в'язні концтаборів, гетто, місць примусового тримання, особи, яку насильно вивезли на примусові роботи, дитини партизанів, підпільників та інших учасників боротьби з нацистами в тилу ворога;
- посвідчення колишнього малолітнього або неповнолітнього в'язня концтаборів;
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- посвідчення учасника бойових дій;
- посвідчення учасника війни;
- посвідчення учасника Революції Гідності;
- посвідчення члена сім'ї загиблого або члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці;
- посвідчення членам сімей ветеранів війни;
- свідоцтво про народження;
- свідоцтво про смерть;
- свідоцтво про шлюб.
Заповнивши обов'язкові поля та прикріпивши підтвердні документи, треба поставити позначку про згоду на обробку персональних даних, сформувати заяву, перевірити, чи поля правильні, та скріпити її електронним підписом.
Результати розгляду заяви мають бути в електронному кабінеті на вебпорталі ПФУ у розділі "Мої звернення".
Які строки виплати допомоги до Дня Незалежності?
Виходячи з назви виплати, її строк наче має бути зрозумілим – до 24 серпня, але є деякі нюанси.
Якщо у людини є впевненість, що вона має право на виплату, проте вона не надійде разом із пенсією чи за заявкою роботодавця, варто подавати заяву завчасно. Бажано встигнути до кінця липня.
"Заяви на здійснення разової грошової виплати подаються до 1 серпня поточного року. Якщо можливість подати заяву в зазначений термін відсутня, це можна зробити до 1 жовтня 2025 року", - вказали у ПФУ.
1 жовтня – важлива дата для тих, хто на виплату має право, повинен її отримати, але все ж не отримав. Якщо станом на цей день гроші не надійдуть, треба звертатися до тероргану ПФУ за зареєстрованим чи задекларованим місцем проживання із заявою та підтвердними документами. В такому випадку виплату мають провести до 1 листопада.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як зміняться основні соцвиплати і допомоги, обов'язкові платежі та розміри єдиних податків із запланованим на 2026 рік підвищення прожиткових мінімумів та мінімальної зарплати.