Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію у 2025 році: як перевірити та збільшити

Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію у 2025 році: як перевірити та збільшити

У 2025 році зросли вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію. Скільки років потрібно і чи можна збільшити їхню кількість? Розбирався "Ми – Україна".

Які вимоги до страхового стажу у 2025 році?

Із запровадженням у жовтні 2017 року пенсійної реформи, значення страхового стажу для призначення пенсій зросло. Саме під його обсяги прив'язують вік виходу на пенсію.

З 1 січня 2018 року щороку вимоги до тривалості страхового стажу зростають та верхньої межі, зазначеної реформою, досягнуть у 2028 році.

Вийти на пенсію можна у 60, 63, 65 років, а от коли саме й залежить від стажу.

У 2025 році можна вийти на пенсію:

  • у 60 років в разі стажу не менше 32 років. У 2026 р. – не менше 33 років, у 2027 р. – не менше 34 років та з 1 січня 2028 – не менше 35 років;
  • у 63 років в разі стажу від 22 до 32 років. У 2026 р. – від 23 до 33 років, у 2027 р. – від 24 до 34 років та з 1 січня 2028 – від 25 до 35 років;
  • у 65 років в разі стажу від 15 до 22 років. У 2026 р. – від 15 до 23 років, у 2027 р. – від 15 до 24 років та з 1 січня 2028 – від 15 до 25 років.

Якщо стажу не вистачає трохи, щоб призначити пенсію за віком,  це не означає, що наступне вікно можливостей відкриється аж у 63 роки чи у 65 років. Пенсію з дати звернення призначать саме тоді, коли людина досягне цільової мети. Наприклад, людині у 2025 році виповниться 60 років, але у неї не 32 роки страхового стажу, а 31 рік і шість місяців.

"Якщо ви працюватимете після досягнення 60-ліття і через 6 місяців набудете 32 роки страхового стажу, то ви можете звернутися за призначенням пенсії за віком одразу, як тільки буде виконано умову. Чекати досягнення 63-ліття вам не потрібно", - пояснили у Пенсійному фонді.

15 років – мінімальний страховий стаж та актуальний для виходу на пенсію у 65 років. Якщо у цьому віці такого не буде, є можливість оформити державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію. Якщо немає інших доходів, разом із доплатою її розмір дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 2361 грн.

З 1 січня 2028 року можна буде виходити на пенсію у будь-якому війці, якщо страховий стаж становитиме 40 років і більше.

Що таке страховий стаж та які ще бувають?

Страховий стаж – це період у місяцях, за який людина підлягала обов'язковому державному соціальному страхуванню. Тобто вона сама чи її роботодавець сплачували страхові внески. Зараз це означає, що має бути сплачено єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Щоб було зараховано повний місяць, ЄСВ має бути не нижчим за мінімальний на той період часу, коли людина працювала і його сплачував роботодавець, чи вона вносила його самостійно. Наприклад, як ФОП.

Мінімальний ЄСВ – це 22% від мінімальної зарплати та цього року він становить 1760 грн.

Страховий стаж, як поняття, застосували з 1 січня 2004 року, коли набрав чинності закон про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відтоді він витіснив поняття трудового стажу – тобто періоду роботи.

Із запровадженням страхового стажу вже не має значення безперервність трудового. Працювати людина може, але якщо внесків за місяць немає, для страхового стажу, а отже для призначення пенсії за віком, це значення не має. Людина може й не працювати, але за себе сплачувати чи за неї сплачується ЄСВ, тоді страховий стаж зараховується.

Стаж до 2004 року. До того часу був трудовий, який зараховується як страховий. Може підтверджуватися записами у трудовій книжці, документами з місця роботи, з архівних установ, довідками служби зайнятості про періоди допомоги по безробіттю.

Військова служба підтверджується військовими квитками, довідками військових комісаріатів, військових частин, установ Міноборони, архівних установ, військово-лікувальних установ.

Зараховується у стаж період денного навчання у вишах, спецзакладах, училищах, курсах підготовки кадрів та підвищення кваліфікації, в аспірантурі, докторантурі, ординатурі. З 2004 року – вже тільки в разі сплати внесків, а цього за звичай не роблять.

Період догляду за дитиною до трьох років, якщо жінка не була у трудових відносинах, зараховується на підставі свідоцтва про народження дитини.

Підприємницька діяльність зараховується у стаж за довідкою ПФУ про сплату страхових внесків.

Стаж з 1 січня 2004 року. Стаж з цієї дати зараховують вже за даними персоніфікованого обліку. До 2011 року враховувалися страхові внески. З 1 січня 2011 року, від дати його запровадження – єдиний соціальний внесок.

Пенсійний калькулятор – як розрахувати пенсію, враховуючи свій стаж?

ПФУ, разом із податковою, міністерством фінансів та тоді ще з міністерством праці, вів з 1998 року персоніфікований облік про зарплату. З 2004 року – вже про стаж.

На сайті ПФУ є "Пенсійний калькулятор", яким можна скористатися, щоб зрозуміти орієнтовний розмір майбутньої пенсії. Зайти до нього можна з електронним підписом, який є змога згенерувати у "Приваті".

Мінуси калькулятора в тому, що розраховує він лише пенсію за віком, а не інші її види – по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника. А також дає орієнтовну суму на базі чинного зараз показника середньої зарплати, який враховують в пенсійній формулі.

Проте є чимало корисних даних. Обравши опцію "Протокол розрахунку" в калькуляторі, можна побачити свої:

  • коефіцієнт стажу;
  • найбільш вигідні місяці, в які сплачувалася зарплата;
  • коефіцієнт такої зарплати відносно середньої на той момент;
  • неповні місяці стажу. Тобто ті, за які було сплачено ЄСВ менший, ніж мінімальний;
  • місяці стажу з особливостями, як-от під час карантину через ковід. Місяці стажу з особливостями – це періоди, за які невигідний заробіток можна не враховувати. Окрім періоду карантину, це також може бути строкова служба, час догляду за особою з інвалідністю І групи або за дитиною з інвалідністю до 18 років, або за пенсіонером, який потребує стороннього догляду, період догляду за дитиною до трьох років, за періоди з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року;
  • місяці на обліку у центрі зайнятості.

Плюси калькулятора в тому, що він показує інформацію про тривалість стажу, який є у ПФУ зараз із зазначенням місця роботи. Надає дату, з якої можна буде виходити на пенсію на підставі наявного стажу. Це дозволяє зрозуміти, чи можна якось виправити ситуацію.

Як доповнити інформацію про страховий стаж?

Не всі періоди, які мають враховуватися до страхового стажу, є в персоніфікованих даних. Законодавство і нормативка про них змінювалася, дописувалася і надходження даних нерівномірне. Деякою інформацією їх можна поповнити. І навіть якщо періоди заробітку за цей час були невигідними, це надасть можливість наблизити строк виходу на пенсію.

Період служби. Військові (крім строковиків), поліцейські, особи рядового та начальницького складу, якщо немає даних про службу з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., можуть подати довідку про проходження служби та про сплачені суми страхових внесків. Таку довідку мають видати за місцем проходження служби.

Період навчання до 1 січня 2004 року. У страховий стаж зараховують навчання саме за денною формою. Підтвердженням можуть бути:

  • записи у трудовій книжці, якщо їх вносили у виші. Як пояснюють у ПФУ, там мають бути записи про зарахування та відрахування на підставі наказів або реквізитів документів про освіту (диплому, свідоцтва);
  • дипломи, посвідчення, свідоцтва, де має бути вказано, що навчання було за денною формою;
  • довідки з навчальних закладів на підставі архівних даних із зазначенням років навчання, закінчення курсу (навчального року) чи окремих його етапів (семестрів). Якщо навчальний заклад був на території, яка зараз є окупованою, треба шукати місце, якщо він був переміщений – дані про перереєстрацію. Якщо виш не переміщався, треба звертатися із заявою до Міністерства освіти і науки. Якщо архівну інформацію не виходить здобути – встановлювати факт навчання доведеться вже через суд.

Період догляду за дитиною. Згідно із роз'ясненнями ПФУ, підтверджують період догляду за дитиною такі дані та у такі строки:

  • до 1 січня 2004 – свідоцтво про народження дитини;
  • з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2004 р. – факт отримання допомоги по догляду за дитиною, як-от довідка органу соцзахисту, який виплачував допомогу;
  • з 1 січня 2005 р. – дані системи персоніфікованого обліку з реєстру застрахованих осіб.

За постановою №637 про порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій, час догляду непрацюючою матір'ю за дитиною до трьох років підтверджують:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • документ про те, що до досягнення дитиною трирічного віку мати не працювала. Це виписка з трудової книжки, відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації про державну реєстрацію ФОП.

Трудова діяльність, про яку немає даних у трудовій книжці або вони некоректні. За порядком підтвердження наявного стажу у таких випадках повинні приймати:

  • дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • виписки, довідки на основі даних з інформаційних, інформаційно-комунікаційних систем підприємств, установ, організацій;
  • довідки, виписки з наказів, рахунки і відомості про видачу зарплати;
  • характеристики, посвідчення, трудові договори і угоди з відмітками про виконання;
  • членські квитки профспілок. Враховуватимуть періоди, за які є відмітки про сплату членських внесків.

Це не вичерпний перелік документів, які можна надавати на підтвердження.

Як можна самому збільшити страховий стаж?

Оскільки стаж напряму прив'язаний до сплати ЄСВ, його можна "купувати" або наперед, або за минулі періоди.

Договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Він передбачений законом про збір і облік ЄСВ. Може укладатися як на певний період, тобто сплачувати можна ЄСВ протягом строку, на який укладається договір, так і про одноразову сплату – за попередній період.

Такі договори укладають із податковою. Їхній порядок – у розділі V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (№449). У додатку 4 – типовий договір про участь, у додатку 5 – типовий договір про добровільну участь для одноразової сплати за попередній період.

Укласти такий договір можуть:

  • члени селянського господарства, які не підлягають соцстрахуванню;
  • домашні працівники
  • люди у віці 16 років і старше, які не працюють, або наші громадяни, які працюють за межами України.

Щоб оформити один з договорів, треба подати:

  • заяву;
  • копію трудової книжки, якщо вона є;
  • виписку з системи персоніфікованого обліку ОК-5 (можна оформити в Дії);
  • копію документа про посвідчення особи.

В разі сплати наперед, розмір ЄСВ не може бути нижчим за мінімальний, який діє на даний місяць. Тобто не менше 1760 грн станом на зараз. Якщо це договір про одноразову сплату за попередні періоди, то кожний місяць коштуватиме вдвічі більше – 3520 грн. Тож рік стажу коштуватиме зараз 42 240 грн.

Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Його укладають вже на підставі закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із ПФУ. З 1 лютого 2023 року Фонд узгодив його порядок та форму.

Тут вже не йдеться про викуп стажу за попередні періоди. Йдеться про поточну сплату ЄСВ для зарахування стажу на майбутнє.

Укладати договорі з ПФУ можна як на себе, так і на третю особу, в електронному кабінеті. Таке право має людина старше 16 років за умови, якщо:

  • дані про неї є в реєстрі застрахованих осіб. Тобто роботодавець хоч раз сплатив за неї ЄСВ;
  • вона не є пенсіонером.

Суму та періодичність сплати ЄСВ за поточний місяць людина визначає сама. Треба враховувати, що повний місяць стажу буде тільки в разі сплати мінімального ЄСВ.

Опція договору з Фондом передбачає, що можна доплатити ЄСВ більше, ніж вже сплачується роботодавцем. Тоді система обліку зафіксує й зарплату більшу, ніж вона є зараз.

"Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату для призначення пенсії майже на 455 гривень", - вказали у ПФУ.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про коефіцієнти індексації пенсії та нові мінімальні її розміри з 1 березня 2025 року.

Головне