Що треба знати про новий варіант коронавірусу XEC: особливості, ризики, симптоми

Що треба знати про новий варіант коронавірусу XEC: особливості, ризики, симптоми

Світом шириться новий варіант коронавірусу XEC. У вересні Всесвітня організація охорони здоров'я визначила його як такий, що знаходиться під моніторингом, а зараз науковці пророкують, що він стане найбільш поширеним. Що треба знати про варіант XEC, розповідає "Ми – Україна".

Черговий нащадок Omicron

У грудні виповниться п'ять років з того моменту, як в Ухані вперше зафіксували вірус, який викликає COVID-19 – SARS-CoV-2. За доволі короткий термін початковий вірус мутував, а його перші варіанти вже давно не існують. Наприкінці 2021 року виявили варіант Omicron, який відтоді став основою усіх наявних сьогодні штамів.

На початку цього року субваріант Омікрону JN.1 або "Дженні" показав велику кількість мутацій і став основою інших варіантів, відомих як FLiRT. Ця назва – об'єднання двох абревіатур і вказує на технічні назви спайкових білкових мутацій. Саме FLiRT – причина спалаху захворюваності на ковід в Україні у серпні цього року.

"Дженні", як далекий родич, та FLiRT, як ближчий, спричинили появу XEC (це букви латиниці, не кирилиці). Він рекомбінований, тобто виник, коли людина була одночасно інфікована двома різними варіантами. У даному випадку з варіантом FLiRT KP.3.3 та KS.1.1.

JN.1 давно є та досі лишається варіантом, який викликає інтерес (VОI) за класифікацією ВООЗ. Це означає, що його генетичні зміни впливають на вірус, його передачу, вірулентність, ухиляння від антитіл та широко він розповсюджується. Гірше, коли варіант стає таким, який викликає занепокоєння (VОC) та йому присвоюють букву грецького алфавіту. Таким є Омікрон. Варіант занепокоєння це і той, який відповідає критеріям VОI, і той, який може спричинити більшу тяжкість захворювання, суттєво ускладнити допомогу хворим, знизити ефективність вакцин – одночасно або щось одне.

Ще одна група у класифікації варіантів – VUM, варіанти під моніторингом. Коли їх включають у перелік – це сигнал органам охорони здоров'я приділити їм пріоритетну увагу, щоб з'ясувати, чи становить він додаткову загрозу.

Найстарший зразок XEC зафіксували у травні цього року, наприкінці вересня він став варіантом під моніторингом.

Потрапив він під особливий приціл ВООЗ через мутацію. Частиною коронавірусу є спайковий білок, який зв'язується із клітинами людини та дозволяє вірусу проникнути у них і розпочати розмножуватися. XEC успадкував від двох своїх "батьків", KS.1.1 та KP.3.3, дві мутації спайкового білка. Викликає занепокоєння здатність вірусу швидше розмножуватися, активніше поширюватися.

Що відомо про варіант XEC: розповсюдження, вакцини, симптоми, заходи безпеки

В Україні ще немає інформації про випадки зараження XEC. Проте він все активніше поширюється і в Європі, і у США. Хоча варіант дуже новий і даних не вистачає, експерти мають думку, що його особливість саме у тому, що він більш заразний та може швидше поширюватися.

Це підтверджує дослідження, опубліковане 6 листопада. Оцінивши вірусологічні характеристики, науковці прогнозують, що "XEC буде переважаючим варіантом SARS-CoV-2 у світі найближчим часом". Тобто це варіант може витіснити інші.

Поки що найбільш розповсюдженим є варіант KP.3.1.1. Є таким коефіцієнт, як Re. Він показує, скільки людей в середньому заражає одна інфікована людина. Згідно із дослідженням, яке опублікували у середині жовтня, у XEC Re вищий, ніж у нинішнього варіанта-"чемпіона".

"XEC має потенціал випередити іншу основну лінію, включаючи KP.3.1.1", - вказали науковці.

Yale Medicine, посилаючись на доктора медичних наук Скотта Робертса, зафіксував, що мутація нового штаму має потенціал й до зростання кількості випадків захворюваності, оскільки поєднує повні сегменти двох геномів у один новий геном. Хоча такий стрибок ковіду, не враховуючи сезонність ГРВІ, поки не спостерігається.

Інше дослідження підтвердило, що XEC вже "на шляху до того, щоб стати наступною домінуючою лінією". "Дженні", предок нового варіанту, мав 30 мутацій та під нього вакцину адаптували минулої зими. Така бустерна вакцина, як вказують у аналізі, має меншу нейтралізацію у випадку із XEC, а також КР.3.1.1. Проте все одно працює. Хоча нейтралізація новіших варіантів гірша, ніж JN.1, проте все одно бустерна вакцина її значно покращує.

"Отже, ймовірно, підвищить захист від госпіталізації та наслідків після COVID від інфекції, спричиненої KP.3.1.1 та XEC", - вказали науковці.

Щодо нового штаму немає доказів ані більшої тяжкості захворювання, ані появи якихось нових характерних симптомів. В разі зараження поки що фіксують усі, які притаманні іншим нащадкам Omicron.

Список можливих симптомів не виключає інші та вони можуть залежати від багатьох факторів, починаючи від статусу вакцинації людини. Спочатку вони можуть бути легкими, потім більш відчутними, коли хвороба прогресує. Тож серед можливих симптомів XEC:

  • лихоманка або озноб
  • кашель
  • задишка або утруднене дихання
  • біль у горлі
  • закладеність носу або нежить
  • втрата смаку або запаху
  • втома
  • болі в м'язах або тілі
  • головний біль
  • нудота або блювання
  • діарея

"Мені не відомо про будь-які зміни в поведінці вірусу, окрім підвищеної передачі", - відзначив Скотт Робертс.

Як і інші варіанти коронавірусу, XEC переважно повітряно-крапельним шляхом. Тобто коли інфікована людина видихає, розмовляє, кашляє або чхає. Хоча вірус може виживати на поверхнях, така передача є менш поширеною. Враховуючи, що за дослідженнями новий штам більш заразний, варто ретельніше дотримуватися соціальної дистанції, хворим треба носити маски, частіше обробляти руки дезінфекторами та лікарі радять вакцинуватися.

Як Україна проходить епідемічний сезон: випадки та щеплення

Епідемічний сезон захворюваності на грип та ГРВІ починається 30 вересня, тобто триває вже понад шість тижнів. За останній тиждень сезону даних поки немає, проте до 3 листопада з початку сезону перехворіти усіма формами ГРВІ, включно із ковідом, встигли 588 тис. українців – 1,6% населення. Проте це відчутно менше, ніж за той самий період у минулому році.

В Україні пік захворюваності на COVID-19 припав на серпень, коли через надходження FLiRT захворіли 65 тис. людей.

"Ситуація взимку та восени характеризується зростанням захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. Це велика об’єднуюча назва для таких інфекцій, як грип, коронавірус та інші респіраторні віруси, – пояснив заступник міністра охорони здоров'я, головний санлікар Ігор Кузін, – Ми звикли до того, що починаючи з серпня-вересня мали 2-3 місяці зростання захворюваності на коронавірус. Проте через появу штаму Flirt, який весь світ зафіксував в середині цього року, ми цього року мали трішки викривлену ситуацію, як і багато інших країн європейського регіону… Починаючи з вересня, кількість захворілих почала зменшуватися, і ми зафіксували вже 35 230 випадків, а в жовтні – 8 209. Тож пік захворюваності на COVID-19 ми вже пережили в серпні. Разом з тим, зараз бачимо поступове зростання випадків захворюваності на загальну групу ГРВІ. Пікові показники захворюваності спостерігатимемо в грудні, січні і, можливо, лютому. Станом на сьогодні ситуація щодо COVID-19 наступна: захворюваність поступово зменшується й буде продовжувати зменшуватись до кінця цього року".

З грудня очікують більше випадків ГРЗ, які викликані грипом, який, вірогідно, вируватиме навіть до кінця березня. Про якісь карантинні заходи, зокрема через ковід, наразі не йдеться. Показник захворюваності на ГРВІ, разом із ковідом, становить 307,9 на 100 тис. населення. Епідпоріг ще не досягнуто, ця цифра на 36,3% менша за нього. Тож його дістанемося, коли показник становитиме понад 483 на 100 тис. населення.

І проти грипу, і проти ковіду можна вакцинуватися. Проте якщо щеплення від коронавірусної хвороби є безкоштовним, то від грипу воно платне.

Вакцини проти COVID-19 в Україну постачають партнери. Наразі маємо омікрон-специфічні Comirnaty від Pfizer як для дорослих, так і для дітей. Щоб зробити щеплення, треба звернутися до свого сімейного лікаря, а перелік кабінетів щеплень можна знайти за посиланням.

У серпні затвердили нові рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) щодо вакцинації проти COVID-19. Згідно із ними основа – це одне щеплення, якщо людина не робила його раніше. Проте є групи, яким потрібна ревакцинація через 6-12 місяців. Це такі групи ризику:

  • люди, старші 60 років;
  • вагітні;
  • діти і дорослі зі слабким імунітетом, супутніми або важкими хронічними захворюваннями;
  • лікарі, медики, військові – представники групи професійного ризику.

Щоб отримати щеплення від грипу, також можна піти до свого сімейного лікаря за рецептом на вакцину та придбати її в аптеці, або звернутися до приватної клініки. Причому за рекомендаціями НТГЕІ, і від ковіду, і від грипу можна вакцинуватися одночасно.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які симптоми та як уберегтися від гепатиту А, спалахи якого спостерігають в різних регіонах.

Головне