Поштові марки в Україні: історія появи, скільки коштують найдорожчі та як стати філателістом

Поштові марки в Україні: історія появи, скільки коштують найдорожчі та як стати філателістом

У переддень десятої річниці війни з росією та другої річниці повномасштабного вторгнення, "Укрпошта" оголосила про випуск нової поштової марки під назвою "І буде весна". Ця ініціатива стала своєрідним відображенням та визнанням мужності та стійкості українського народу в обличчі небаченої агресії та воєнного протистояння.

Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський повідомив про це у Telegram, підкресливши, що обрати фотографії для марки виявилося складним завданням, адже вони повинні відображати не лише воєнні події, а й почуття та емоції, що живуть у мільйонах сердець українців.

Марка "І буде весна" має символічне значення. Кожне зображення на марці є свідченням відваги та відданості українських воїнів та громадян, що стоять на захисті своєї країни. Дизайн поштового набору був підготовлений під керівництвом видатного дизайнера Володимира Тарана. На марці представлені чотири відомі фотографії, які стали символами різних аспектів війни та боротьби за свободу:

  • Протистояння озброєним бойовикам під час захоплення аеропорту "Бельбек" (2014 рік).
  • Воїн у променях сонця на "Азовсталі".
  • Весілля медиків-волонтерів у знищеній будівлі в Харкові.
  • Руки піхотинця Сніжка за кілька сотень метрів від ворожих окопів на околиці Бахмута.

Марку "І буде весна" можна передзамовити вже 19 лютого, на офіційному сайті "Укрпошти". Офіційний випуск марки відбудеться 23 лютого, у переддень річниці повномасштабного вторгнення. 

і_буде_весна.jpg (111 KB)

На підтримку воїнів та героїчного духу українського народу у боротьбі проти російської агресії

Найпопулярніші поштові марки повномасштабного вторгнення

У 2022 році Укрпошта випустила 11 комеморативних поштових марок, присвячених воєнному періоду. 2023-го ця кількість скоротилася до 10, проте кожна марка відображала певну подію або присвячена фахівцям та явищам, пов’язаним з повномасштабним вторгненням.

Відзнака World Post & Parcel Awards 2023, яку Укрпошта отримала 14 червня 2023 року, стала свідченням визнання праці поштового оператора в трьох різних категоріях. Це заслуга не лише ефективної роботи, але й символіки та емоційного зв’язку, що виражається через марки.

"Русскій воєнний корабль, іді…!" 

воєнний_корабль.jpg (129 KB)

Одна з таких марок, що набула великої популярності, це "Русскій воєнний корабль, іді…!" Її випустили 12 квітня 2022 року на вшанування пам’яті українських прикордонників, оборонців острова Зміїного. Це спричинило величезний попит, який перевищив тираж у 1 мільйон примірників, встановивши рекорд за останні 15 років. Її вартість на аукціонах досягала 5 млн гривень, а на міжнародних маркетплейсах, таких як eBay, — до 1000 доларів.

Укрпошта продовжила цю тему, випустивши 23 травня 2022 року ще дві марки: "Русскій воєнний корабль… Все! Смерть ворогам!" та "Русскій воєнний корабль… Все! Слава нації!", як нагадування про подію з потопленим крейсером. 

"Вільні. Незламні. Непереможні"

незламні.jpg (93 KB)

Випущена у серпні 2022 року, ця марка вшановує 31-шу річницю Незалежності України. Завдяки своєму виразному дизайну та глибокому символізму, вона зайняла друге місце у рейтингу поштових марок воєнного часу. Тираж цієї марки склав 1 мільйон примірників, а її автором був художник Антон Хрупін. 

“Доброго вечора, ми з України!”

доброго_вечора.jpg (93 KB)

Випущена на честь Дня Української Державності, ця марка стала виразом патріотизму та національної гордості. За словами авторки Анастасії Бондарець, її малюнок відображає об’єднання українців у боротьбі за перемогу. Номінальна вартість цієї марки склала 60,00 грн, а наклад був 3 мільйони примірників.

"Пес Патрон"

патрон.jpg (209 KB)

Серія поштових марок "Пес Патрон" присвячена найвідомішому у світі песику-розмінувальнику та талісману українських рятувальників. Джек-рассел-тер’єр з кличкою Патрон служить у лавах Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Сет марок випущено в серпні 2022 року.

Від Київської Русі до часів незалежності

Історія українських поштових марок на території сучасної України починається ще з часів Київської Русі та пролягає через різні епохи і держави, що володіли цими землями. Перші поштові марки з'явилися на українських теренах у середині XIX століття, коли поштові відомства Австрії (з 1850 року) та російської імперії розпочали їх видавати.

Важливим етапом у розвитку поштового обслуговування були часи Київської Русі, коли існувала натуральна поштова повинність, яка полягала у наданні коней для князівських гінців та слуг. 

У часи Речі Посполитої також розвивалася поштова система. З'явилися регулярні поштові лінії, які з'єднували різні міста та країни. Наприклад, італійська лінія простягалася з Кракова через Відень до Венеції, а литовська лінія – з Кракова через Варшаву до Вільно. У той же період на Волині розпочалося регулярне поштове сполучення з Луцька до Замостя, а також відправлення публічних і приватних листів. Такі листи відправлялися щотижня до польських міст і назад.

На території Війська Запорозького також існувала поштова система, яка хоч і не мала систематичного характеру, проте відома залишається система дипломатичної пошти, яка існувала за часів гетьмана Богдана Хмельницького. Гінці з листами відправлялися маршрутом Чигирин — Крилов — Черкаси — Переяслав — Баришівка — Ніжин — Путивль.

У XVII столітті, в 1629 році, міщанин Роберто Бандінеллі уклав угоду з магістратом Львова про організацію пошти і перевезення кореспонденції до різних міст, встановивши вартість залежно від ваги листа та відстані. 

Початки української філателії належать періоду 1866-1916 років, коли в земствах почали використовувати власні марки для місцевих поштових потреб. Ці марки, що видавалися на території 43 земств, використовувалися в місцевому обігу там, де не було представництва централізованої державної пошти.

харьків.jpg (115 KB)

бахмут.jpg (161 KB)

Перші марки самостійної України вийшли у світ 1918 року в Києві. Це була серія з п'яти марок, кожна з яких мала свою унікальну символіку. Наприклад, на деяких марках був зображений тризуб - символ Української Народної Республіки.

унр.jpg (91 KB)

Незабаром після виходу перших марок самостійної України, у зв'язку зі складною політичною ситуацією та воєнними подіями, були видані ще кілька серій марок. Зокрема, варто відзначити серію марок з портретами відомих історичних особистостей України, таких як Богдан Хмельницький, Іван Мазепа та Тарас Шевченко.

унр2.jpg (247 KB)

Марки також стали свідками складних політичних та військових подій того часу. Наприклад, під час голодомору 1921-1922 років були видані марки, спрямовані на збір коштів для допомоги. 

Історія української незалежності в поштових марках

У 1992 році Україна, як новостворена незалежна держава, вперше ввела в обіг свої поштові марки. Це стало важливим кроком у визначенні національної ідентичності. Перші марки, видані Укрпоштою, мали символізувати важливі події та особистостей, пов’язаних з історією та культурою України.

Марка "500 років українського козацтва"

казацтво.jpg (128 KB)
Ця марка стала першою, випущеною Україною у 1992 році. Вона відзначила пам'ять про велику роль українських козаків у національній історії. Символічно, вона також підкреслювала дух боротьби та вольності українського народу.

Марка "100-річчя першопоселення українців у Канаді"

Ця марка вшанувала історичний момент – перше поселення українців у Канаді. Вона свідчила про зв'язки та вплив української діаспори на світову культуру та історію.

українці-у_канаді.jpg (163 KB)

Ці перші марки України встановили традицію випуску поштових марок, присвячених важливим подіям та особистостям. Серії, такі як "Славетні жінки України" та "Краса і велич України", продовжили цю традицію, відзначаючи видатних представників української історії та культури.

Що впливає на ціну марок?

Сьогодні ціна марок в Україні залежить від кількох факторів:

  1. Номінальна вартість. Ціна марок визначається їхньою номінальною вартістю, яка вказується на самій марці. Наприклад, марка з номінальною вартістю 1 гривня буде коштувати 1 гривню.
  2. Ринковий попит та пропозиція. Як і з будь-яким товаром, ціна марок може коливатися залежно від рівня попиту та пропозиції на них на ринку. Якщо попит на певні марки високий, а пропозиція обмежена, це може призвести до зростання цін на них, і навпаки.
  3. Рідкість та унікальність. Деякі марки можуть мати вищу ціну через свою рідкість або унікальність. Наприклад, рідкісні або колекційні марки можуть коштувати більше, ніж звичайні, оскільки вони бажані колекціонерами або мають історичну цінність.
  4. Умови випуску. Ціна також може залежати від умов їх випуску. Наприклад, спеціальні видання марок або марки, випущені у обмеженій кількості, можуть мати вищу ціну.
  5. Інфляція та зміна валютного курсу. Ціни можуть підвищуватися внаслідок інфляції або зміни валютного курсу, особливо якщо марки випускаються в іноземній валюті або вартість виробництва зростає.

Як стати філателістом? 

Філателія — один з найпопулярніших напрямків колекціонування, який з часом набуває все більше прихильників. Це захоплення може бути надзвичайно цікавим і навіть прибутковим. Щоб визначитися, з чого саме почати, пропонуємо розбити цей процес на декілька кроків.

Вибір теми колекції

Перш за все, варто визначитися, які саме марки вам буде цікаво колекціонувати. Оскільки бездумне колекціонування всіх екземплярів поспіль може швидко набриднути, спробуйте збирати марки певного типу. 

Збирання інструментів

Знайдіть допоміжні інструменти для філателіста, такі як клясер (альбом для поштових марок), лупа, ножиці, пінцет. Іноді навіть найдрібніша деталь може стати важливим відкриттям і рідкістю, яка високо цінується в світі філателії.

Догляд за колекцією

Подбайте про належний догляд за своєю колекцією. Варто пам'ятати про захист альбому від води, надмірної вологості та екстремальних температур. Уникайте прямих сонячних променів на марки, не чіпайте їх руками і регулярно провітрюйте альбом.

Вивчення ринку та спілкування з колекціонерами

Відвідуйте філателістичні магазини, антикварні ярмарки та інтернет-аукціони. Купувати предмети колекціонування можна в спеціалізованих магазинах, у однодумців-філателістів або відклеювати з поштових конвертів.

Вибір марок

Будьте уважні до того, що купуєте. Оберіть марки в ідеальному стані, уникайте марок з пошкодженнями або вироблених у декількох екземплярах.

Єва Попсуй

Головне