Пенсія ВПО, українцям за кордоном та на окупованих територіях: що змінилось – нові правила

Пенсія ВПО, українцям за кордоном та на окупованих територіях: що змінилось – нові правила

Набрав чинності новий порядок виплати пенсій пенсіонерам з ТОТ і тим, які тимчасово проживають за кордоном. Які нові вимоги та правила? Розбирався "Ми – Україна".

Яких пенсіонерів стосується новий порядок?

Нові умови (порядок за постановою КМУ №299) виписали для пенсіонерів, які:

  • тимчасово проживають за межами України: або перебувають в іншій країні неменше 183 днів протягом календарного року, або оформили тимчасовий захист в іншій країні, або мають статус біженця за кордоном у зв'язку із російською агресією;
  • виїхали з тимчасово окупованих територій;
  • проживають на тимчасово окупованих територіях.

Відтепер українці, які живуть на ТОТ або мають статус внутрішньо переміщеної особи, можуть отримувати пенсії у будь-якому уповноваженому банку, а не тільки в "Ощаді".

Пенсіонери за кордоном – особливості. Виплата пенсій українцям, які перебувають в росії, здійснюється з урахуванням обмежень НБУ. Постановою Національного банку №18 заборонені операції, у тому числі для виконання зобов'язань, якщо людина знаходиться (зареєстрована чи постійно проживає) в росії або білорусі.

Новий порядок не стосується українців за кордоном, які отримують пенсію за умовами міжнародних договорів між Україною та іншими державами. Перелік таких угод є на сайті ПФУ.

Пенсіонери на ТОТ і пенсіонери з ТОТ – особливості. Новий порядок стосується тих пенсіонерів, які проживають або виїхали з тимчасово окупованих територій, для яких ще не визначено дату завершення окупації.

Перелік таких територій донедавна був у наказі Мінреінтеграції №309, а з 20 березня його затверджує Мінрозвитку наказом №376.

Яких виплат стосується новий порядок виплати пенсій?

Окрім пенсій, нові умови в постанові №299 стосуються й страхових виплат. Це ті, які призначають за законом про загальнообов'язкове державне соцстрахування:

  • виплата потерпілим на виробництві та членам їхніх сімей;
  • допомога по вагітності і пологах;
  • допомога по тимчасовій непрацездатності;
  • допомога на поховання.

Як проходити ідентифікацію пенсіонерам за кордоном та з ТОТ?

25 квітня 2024 року Верховна Рада прийняла закон 3674-IX, який набрав чинності 23 червня минулого року. Ним до закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування додали нову статтю 47-1. У ній зазначили, що виплачувати пенсію тим, хто тимчасово живе в іншій країні, продовжують за умови фізичної ідентифікації, яка має відбуватися щороку до 31 грудня.

Формально та за законом, пенсіонери-біженці мали б пройти фізичну ідентифікацію майже за тією ж процедурою, що й пенсіонери-ВПО вже до кінця 2024 року. Проте не було порядку виплати пенсій на час тимчасового проживання за кордоном, порядку ідентифікації таких пенсіонерів – не було й самої ідентифікації. Тепер цей порядок затвердили постановою №299 і стосується він вже й пенсіонерів з ТОТ.

Обов'язкова ідентифікація. Відтепер пенсіонери, які тимчасово проживають за кордоном, перебувають на ТОТ чи виїхали з ТОТ, дата тимчасової окупації для яких не завершилася, повинні кожного року до 31 грудня проходити фізичну ідентифікацію.

Як проходити ідентифікацію? Фізична ідентифікація – це перевірка документів, щоб встановити особу. За новим порядком, до 31 грудня це можуть перевіряти в Пенсійному фонді або в банку, через який виплачують пенсію.

Також до фізичної ідентифікації прирівнюють:

  • авторизацію в кабінеті на веб-порталі ПФУ за допомогою "Дія. Підпис". Щоб його створити, треба авторизуватися у "Дії", у меню знайти "Дія.Підпис", натиснути кнопку активації, підтвердити себе завдяки фото, вигадати п'ятизначний код. Потрібна ID-картка (внутрішній біометричний паспорт) або біометричний закордонний паспорт. "Дія. Підпис" дійсна протягом року;
  • відеоконференцію з територіальним органом ПФУ. Записатися на неї можна через контакт-центр (0 800 503 753; (044) 281-08-70; (044) 281-08-71) або подавши заяву на вебпорталі ПФУ (форма у горизонтальній панелі – "Заява на ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв'язку", доступна без електронного підпису);
  • посвідчення закордонною дипустановою України того факту, що пенсіонер живий – це якщо він живе в іншій країні.

Пенсіонери, які тимчасово живуть за кордоном, для продовження виплати зможуть відправляти заяву у довільній формі рекомендованим листом у терорган ПФУ, де вони стоять на обліку. У такому разі документ дипустанови про підтвердження того факту, що людина жива, треба додати до заяви. Сканкопію такого документа і заяву вони зможуть подавати і на веб-порталі ПФУ (потрібен електронний підпис).

Пройти ідентифікацію, як вказали у Мінсоцполітики, може той, хто має:

  • документ, який посвідчує особу;
  • відкритий рахунок в банку на території України;
  • пенсійне посвідчення.

Якщо пропустити ідентифікацію? Якщо не пройти її вчасно, з 1 січня пенсію будуть нараховувати, але не будуть виплачувати. Щоб поновити, треба буде звертатись у Пенсійний фонд.

Рішення там приймуть:

  • після фізичної ідентифікації, як має відбутися протягом року після припинення виплати;
  • за заявою. Її можна буде подати або особисто, або через мобільний додаток чи веб-портал ПФУ: потрібна буде відеоконференція або "Дія. Підпис".

Пенсіонери за кордоном зможуть подати заяву на поновлення виплати та документ, який підтверджує, що вони живі, поштою, як і у випадку з ідентифікацією.

Після поновлення нараховану, але не виплачену пенсію, виплатять. Проте є особливості:

  • повертають нараховану пенсію тільки за три роки, не більше;
  • одночасно можуть виплатити пенсію не більше, ніж за 12 місяців. Решту – щомісяця рівними частинами в сумі не більше, ніж щомісячний розмір пенсії.

Що з ідентифікацією пенсіонерів-ВПО?

Новим порядком змінюють кілька постанов та скасовують з 1 січня 2026 року цілу низку. Зокрема й постанову №637, згідно з якою пенсіонери, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, мають проходити ідентифікацію кожні півроку.

Тепер у постанові №637 є примітка про те, що у 2025 році її треба використовувати у тій частині, яка стосується статті 40 закону про бюджет-2025.

Стаття 40 передбачає, що з початку цього року Ощадбанк має перераховувати Пенсійному фонду залишок коштів на рахунках пенсіонерів-ВПО "першої хвилі" в тому разі, якщо:

  • протягом року не було руху коштів по рахунку;
  • фізичну ідентифікацію не пройдено вчасно.

Якщо пенсію припинили виплачувати до 20 березня 2025 року (дата, коли новий порядок набрав чинності) через те, що людина вчасно не пройшла ідентифікацію або довідку про взяття на облік ВПО скасували, повернути її можна, подавши заяву у ПФУ про поновлення виплати та після ідентифікації.

Пенсіонери з ТОТ – які нові вимоги?

Відсутність російської пенсії. І ті пенсіонери, які вже проживають на ТОТ, і ті пенсіонери, які виїхали з ТОТ на підконтрольну територію, мають підтвердити, що вони не отримують російську пенсію.

Це треба вказати в заяві про призначення, поновлення або продовження пенсії. Наприклад, якщо пенсіонер з ТОТ вже отримує виплату, має написати заяву про продовження, якщо пропустив строк ідентифікації чи не було руху коштів по рахунку – вказати, що не отримує пенсію від росії, в заяві про поновлення, якщо людина досягла пенсійного віку і оформлює пенсію – в заяві про призначення.

До 31 грудня 2025 року Пенсійний фонд має провести заходи, щоправда не вказали які, щоб підтвердити неодержання російської пенсії від пенсіонерів, які:

  • проживають на ТОТ;
  • виїхали з ТОТ на підконтрольну Україні територію та які отримували пенсію станом на 23 червня 2024 року (тоді набрав чинності закон 3674-IX).

Рух за рахунком. Пенсіонерам, які проживають на тимчасово окупованих територіях, припинять виплату пенсії, якщо протягом шести місяців по поточним рахункам не буде видаткових операцій. Але це стандартна вимога.

Видаткові операції пенсіонерів: що змінилось?

Про виплату пенсій через поточні рахунки в банках є порядок (постанова №1596). Якщо пенсію отримують з використанням платіжної картки і за нею довгий час немає видаткових операцій особисто пенсіонером, ще й банк протягом року його не ідентифікував, про це сповіщають Пенсійний фонд. В такому випадку ПФУ має провести ідентифікацію та верифікацію пенсіонера і це вже стосується усіх категорій.

Новою постановою змінили час, протягом якого за порядком про сплату пенсій через поточні рахунки треба провести видаткові операції, щоб не було питань з боку ПФУ. Раніше строк був один рік, а тепер шість місяців. Аналогічний  в законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 49, п. 4): якщо шість місяців підряд пенсію не отримувати, її припиняють виплачувати.

Ідентифікація усіх пенсіонерів має відбуватися щороку, просто здебільшого її не помічають. За законом – це, зокрема, й в установі банку, де людина отримує пенсію, за допомогою документів чи електронних даних. Наприклад, коли міняє картку, знімає гроші в касі чи банкоматі, користується онлайн-банкінгом, звертається по якісь послуги. Коли пенсію видають на "Укрпошті" чи приносить додому листоноша, також проходить ідентифікація. Ідентифікує й ПФУ, у тому числі під час авторизації на вебпорталі з "Дія. Підпис" чи через відеоконференцію.

Тепер в порядку про виплату пенсій в банках більш детально прописали, коли ще можна не проводити щорічну ідентифікацію пенсіонерів. Якщо ПФУ одержує інформацію, що людина:

  • користувалася порталом "Дія";
  • зверталася за видачою паспорта;
  • отримувала медвисновок про тимчасову непрацездатність;
  • отримувала інші адмінпослуги.

Якщо півроку не знімати пенсію і такої додаткової інформації у ПФУ не буде – виплату припинять, а якщо інформація надійде, мають поновити.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як 1 квітня проводять перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам.

Головне