На дітей, які цього року йдуть у перший клас, мають виплатити по 5000 грн. Уряд запроваджує новий вид допомоги – Пакунок школяра. Усе про його умови та обмеження зібрав "Ми – Україна".
Кому передбачена і не передбачена виплата?
Оформити Пакунок школяра може один із батьків чи законних представників дитини. Якщо між батьками через виплату є суперечка, зокрема через розлучення, або спор виникає між законними представниками, доведеться його вирішувати самостійно. Бо подати заявку може тільки хтось один і розглядатимуть ту, яка надійде першою. Дітей, на яких подається заявка, може бути кілька.
Законним представником дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, може бути представник дитбудинку сімейного типу, прийомної сім'ї, закладу для дітей, сім'ї, у яку дитину тимчасово влаштували.
Батько чи законний представник матиме право на виплату за дитину, яка йде у перший клас, вже після того, як її зарахують на навчання. Інформація про неї та батьків чи законних представників має бути в АІКОМ (Автоматизований комплекс освітнього менеджменту). Вносять її у школі. Міністерство освіти і науки має почати укладати списки з 15 липня, а до 15 листопада – щотижня їх оновлювати. Списки першокласників йтимуть у Пенсійний фонд.
"Для тих, хто відправляє свою дитину в перший клас в офлайн форматі", - описав грошову допомогу Денис Шмигаль.
У порядку про виплати (постанова 809) вказано, що допомогу не призначать, якщо першокласники:
- тимчасово проживають за кордоном;
- постійно проживають за кордоном;
- знаходяться на тимчасово окупованих територіях, для яких не визначена дата завершення окупації, які включені до переліку Мінрозвитку (наказ 376);
- не розпочнуть навчання;
- залишаються на повторне навчання у першому класі.
Як оформити допомогу онлайн та офлайн?
"Дія". В Мінсоцполітики пояснили, що в разі встановлення мобільного додатку "Дія", батьки отримають push-сповіщення про те, що можна отримати допомогу. Тобто інформацію про першокласників акумулюють в МОН, передадуть Пенсійному фонду, там її верифікують за допомогою Міністерства фінансів. В результаті буде список, за яким і будуть розсилати повідомлення. Це схоже на повідомлення у "Дії" про право отримати грант на навчання у закладі вищої освіти.
Через "Дію" збиратимуть таку інформацію:
- ПІБ отримувача – тобто одного з батьків чи законних представників;
- РНОКПП отримувача;
- ПІБ дитини;
- дата народження дитини;
- серія і номер свідоцтва про народження;
- номер спеціального рахунку. Це "Дія.Картка" – спільний проєкт Мінцифри та українських банків. Оформлячи допомогу в "Дії", можна буде її обрати.
Погодившись на виплату, батьки чи законні представники отримають зарахування на віртуальну картку в "Дії" із спецрежимом використання. Система схожа на ту, яку обкатали ще з ковідними виплатами, єПідтримкою, єКнигою.
Проте "Дія" для українців не є обов'язковою, тому є спосіб оформити допомогу й офлайн.
Пенсійний фонд. Особисто подати заяву на отримання одноразової допомоги можна буде до 15 листопада. Якщо не виходить або немає можливості оформити через "Дію", одному з батьків чи законних представників звернутися можна буде до будь-якого сервісного центру ПФУ незалежно від задекларованого чи зареєстрованого місця проживання або перебування.
Заяву потрібно буде подавати на ім'я керівника тероргану ПФУ. У ній потрібно вказати:
- ПІБ;
- адресу проживання чи перебування;
- контактний номер телефону та електронку;
- реквізити паспорта та РНОКПП;
- дату народження (свою);
- реквізити свідоцтва про народження дитини: серія, номер, дата і місце видачі, номер і дата складання актового запису про народження дитини (це вказано і свідоцтві). Якщо дітей кілька, то інформація потрібна про кожну дитину;
- банк, де відкривається спецрахунок, номер рахунку за стандартом IBAN, код за ЄДРПОУ.
Пенсійний фонд протягом двох робочих днів після отримання заяви має провести перевірку, сформувати перелік отримувачів та відправити його уповноваженим банкам. Уповноважені банки протягом 10 днів після отримання переліку мають сформувати відомості із реквізитами відкритих спецрахунків та повернути у ПФУ. У Фонді актуалізують інформацію, дадуть запит про кошти у Мінсоцполітики. З Мінсоцу гроші через "Ощад" зарахують отримувачам.
Всі послуги уповноваженого банку мають бути безкоштовними.
Яка сума Пакунку школяра?
У постанові про Пакунок школяра та порядку його надання не вказано, що виплата передбачена у якості експериментального проєкту на якийсь період. Вона віднині просто призначена за урядовим рішенням.
В Мінсоці вказали, що це елемент нової програми підтримки родин з дітьми. Там готують про неї закон, а частину намірів зараз реалізують постановою. Тож загальні обсяги підтримки ще побачимо, а саме Пакунок школяра – це 5000 грн на одного першокласника, який вчитиметься в Україні офлайн.
Обґрунтування цієї суми немає. Минулоріч ми рахували, скільки коштує зібрати дитину у школу. Тоді вийшло, що придбання усього необхідного одягу та взуття з нуля – це 8000-9000 грн. Рюкзак чи сумка, канцелярія та деякі аксесуари, до прикладу, пляшечка для води – це ще 2000-3000 грн. Загалом, від 10 000 до 12 000 грн.
Останню інформацію від Держстата щодо споживчих цін маємо за травень цього року. Відносно грудня-2024 року вартість одягу та взутті зросла на 1,9%, тож здороження незначне. 5000 грн покриває у кращому випадку половину витрат.
Звісно на усьому можна зекономити і розподілити кошти ще консервативніше. Проте 5000 грн – це менше навіть за фактичний прожитковий мінімум для дитини до 6 років. За оцінками Мінсоцполітики на кінець 2024 р. для цієї вікової групи реальний розмір прожитмінімуму з урахуванням обов'язкових платежів мав би становити 6765,6 грн.
Як допомога рахується у дохід?
Порядком прямо передбачено, що Пакунок школяра не враховується при обчисленні сукупного доходу для усіх видів соціальної допомоги. Про оподаткування не вказано, проте тут мають діяти інші норми.
За постановою 809, цього року виплата здійснюються за рахунок коштів Мінсоцполітики, які виділені в бюджеті за програмою "Соціальний захист дітей та сім'ї". За ст. 165 Податкового кодексу, сума державної та соціальної матеріальної допомоги, держдопомоги, компенсацій і т.п., які фінансуються з бюджету, не включається у загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податків. Тобто не оподатковується ПДФО і, відповідно, не стягується військовий збір. Декларувати таку допомогу, якщо немає інших підстав подавати щорічну декларацію, не потрібно.
На що і як можна витратити Пакунок школяра?
Допомога піде на картку із спецрежимом. Щодо розрахунку нею є такі вимогиі: тільки безготівковий і виключно на товари, які потрібні дітям.
У порядку є перелік кодів, за допомогою яких платіжні системи розуміють, чим займається торговий об’єкт – MCC-коди (Merchant Category Code).
Витратити можна за такими кодами:
- 5641
- 5651
- 5661
- 5943
Це торгівля шкільним приладдям (канцелярськими товарами), дитячим одягом та взуттям.
"Ці гроші за будь-яких обставин не можна буде потратити ні на що, що не стосується дитячих товарів, наприклад, алкоголь чи щось таке. Є спеціальні магазини і там є спеціальні коди за такою класифікацією діяльності. І це можливо в спеціальних дитячих магазинах, які мають відповідний код діяльності, і також в магазинах, які торгують і дорослими, і дитячими товарами – там, де є відділ дитячих товарів. Магазини мають підтвердити, що вони зможуть верифікувати, на що витрачені спеціальні гроші. Багато з них мають спеціальні каси. Тоді, коли ми точно розуміємо, що гроші йдуть за певним кодом, той магазин може бути допущений до використання. Там, де магазини поки не будуть готові робити таку систему і вони не будуть спеціалізованими дитячими, очевидно вони наразі не будуть доступні", - пояснила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
За рахунок допомоги придбати речі для першокласників можна буде в тому числі і в інтернет-магазинах. Все впирається саме у потрібний MCC-код. Покупець, перед тим як заплатити, може дізнатися його тільки у продавця – у консультанта, якщо він, звісно, це знає, або у службі підтримки. Загалом відповідні коди йдуть з прив'язкою до спецрахунку. Якщо в обраному магазині навіть при продажі дитячих товарів не буде відповідності, платіж не пройде.
Витратити пакунок школяра треба буде протягом 180 днів, тобто півроку, від зарахування. Після цього залишок повернеться у бюджет.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які розмірі виплати до Дня Незалежності передбачені у 2025 році та як їх отримати.