Освітній додаток "Мрія": що може та чим корисний вчителям, учням і батькам

Освітній додаток

Освітній додаток "Мрія" відтепер став доступним для шкіл по всій Україні. Як до нього приєднатися та які функції має? Розбирався "Ми – Україна".

Додаток "Мрія": коли, де і що?

Освітню версію "Дії" – додаток "Мрія" в Україні анонсували у вересні 2023 року. Розробкою та супроводженням опікується Міністерство цифрової трансформації. До кінця 2023 року був бетатест, а з 2024 року почалося його масштабування.

Положення про додаток (урядова постанова №177) ухвалили у лютому 2024 р. і протягом минулого року діяв пілотний проєкт: приєднання десятків шкіл з осені 2024 р. За підсумками першого семестру використання стали зрозумілими по три найбільш затребувані функції для усіх користувачів:

  • вчителі. Найбільше ставили оцінки, з яких частину олівцем, тобто з можливістю виправити, далі за популярністю були календарно-тематичне планування та домашні завдання;
  • учні. Найчастіше дивилися, що задано, перевіряли оцінки та переглядали матеріали уроків;
  • батьки. Здебільшого дивилися на оцінки дітей та завдання їм додому, також вивчали контент.

Додаток "Мрія" є складовою порталу "Дія" та включає базу даних про освітній процес та інформаційну систему. Це і вебпортал, який призначений для адміністрації школи та вчителів, і застосунок, яким можуть користуватися вчителі, батьки, учні. Наразі запустили освітню еконсистему для середньої школи. Згодом збираються додати дошкільну освіту.

Додаток визначений як безкоштовний та добровільний як для шкіл, так і учнів та їхніх батьків. Щоб приєднатися до нього школа має подати заявку на сайті. Потім вчителі, школярі, батьки можуть завантажити "Мрію" з App Store, Play Market, HUAWEI AppGallery та авторизуватися у застосунку.

"Мрія" має свою освітню інформаційну систему (ОІС), яка приєднана до "Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту" (АІКОМ2) – освітнього реєстру МОН. Приватна ОІС може приєднатися до "Мрії", подавши заявку, якщо здатна здійснювати обмін даними. Тоді школа може працювати з такою платформою надалі, не переходячи на "Мрію", але із новим додатком звична платформа буде синхронізуватися. Наразі офіційно вказано, що до "Мрії" підключилися такі ОІС, як "Eddy" та "Human школа".

Як і у випадку із "Дією", "Мрія" лише відображає дані з реєстру Міносвіти, тобто не зберігає їх, не обробляє, не передає. Все зберігається саме в АІКОМ2, а через "Мрію" передається на особисті пристрої. Застосунок дає можливість спілкуватися вчителям, учням, батькам, і чати працюють на базі месенджера Signal.

Авторизація та реєстрація у "Мрії": що потрібно?

Спершу до "Мрії" має приєднатися навчальний заклад за таким алгоритмом:

  • треба провести педраду і ухвалити рішення про приєднання до "Мрії";
  • заповнити форму, заяву-приєднання, на сайті і протягом трьох днів обіцяють зворотній зв'язок від команди із роз'ясненням функціоналу;
  • потім адміністрація школи авторизує та активує заклад у "Мрії" та після цього можна підключати користувачів: вчителів, учнів, батьків.

За положенням про додаток "Мрія", під час реєстрації учнів, батьків, вчителів мають використовуватися прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, РНОКПП.

Вчителі та батьки. Після завантаження додатку (вже після того, як школа приєдналася до "Мрії"), дорослі обирають опції "Мрія для вчителів" або "Мрія для батьків". "Мрією" замість батьків, можуть користуватися законні представники дитини – опікуни, піклувальники. Той, хто є і вчителем, і батьком, може переключатися між функціоналом.

Авторизуватися в застосунку можна за допомогою:

  • BankID НБУ;
  • Дія.Підпис.

Вчителі на порталі "Мрія" можуть авторизуватися також за допомогою електронного підпису.

Учні. За положенням про додаток, учні після 14 років, які мають РНОКПП та паспорт, вже могли б авторизуватися самостійно, як і дорослі. Проте наразі їм потрібно проходити авторизацію до появи QR-коду, який має відсканувати або хтось з батьків, або класний керівник чи керівниця для завершення авторизації.

"Ми розуміємо, що це може бути незручно. Вимога підтвердження через дорослого пов’язана з безпекою даних та віковими обмеженнями. Однак ми постійно працюємо над покращенням процесу авторизації", - пояснили в Мінцифри у відгуках до додатку на Play Market.

У додатку можна встановити фото школяра, але право завантажувати його за положенням мають лише батьки.

В ході авторизації треба вигадати код-пароль. Щоб дані у "Мрії" не відображалися, треба буде прибрати застосунок з носіїв. В разі втрати телефону, а це особливо актуально для батьків, якщо дитина загубила гаджет, можна зв'язатися із підтримкою та повідомити про це.

Канали зв'язку із командою підтрики: Telegram — https://t.me/mriia_support_bot або електронка — [email protected].

"Мрія" для вчителів: які функції?

Для вчителів визначені шість основних опцій:

  • журнал;
  • розклад;
  • домашні завдання;
  • навчальні плани;
  • контент;
  • чати.

Журнал. До оцінки учню можна додати коментар. Тобто пояснити, чому саме такий бал. Щоб відзначити активність є можливість поставити "крапочки" від однієї до чотирьох – відмітку про роботу на уроці. Сама оцінка може бути олівцем – окрема опція: проміжний результат, який не впливає на загальний. Підсумкова оцінка може бути як на основі розрахунку, запропонованого додатком, так і виставлена вчителем самостійно.

журнал1.jpg (121 KB)

журнал2.jpg (61 KB)

Вчителі, які викладають предмети, працюють з журналами класів, класний керівник чи керівниця ознайомлені з оцінками та відвідуваністю учнів з усіх предметів, як і шкільна адміністрація. В журналі вчителі можуть додавати тему, хоча є інші способи. Є можливість задавати завдання усьому класу та індивідуально окремому учню, з датою здачі.

завдання1.jpg (104 KB)

завдання2.jpg (75 KB)

Розклад. В додатку створюються шкільні роки, наприклад, 2024-2025, системою АІКОМ, але адміністраторам можна редагувати семестри, чверті – початок і завершення періодів навчання.

Адміністрація школи створює розклад дзвінків для ланок, паралелей, змін, який можна редагувати. "Мрія" завантажує інформацію про класи, з переліком учнів, класними керівниками, системою оцінювання (завантажується через АІКОМ2). Адміністрація утворює кабінети – номер (назва і коротка назва – номери) та предмет, який вивчається у кабінеті, які можна підсвітити різними кольорами, створює розклад для всієї школи у конструкторі.

Вчителі у розклад можуть вписати домашнє завдання, зазначити теми, за потреби, додаткові матеріали, які потрібно мати із собою школярам.

розклад1.jpg (112 KB)

розклад2.jpg (78 KB)

Навчальний план. Тут вчителі також можуть запланувати теми уроків – це альтернатива шляху, який дає журнал. Можна додати календарно-тематичний план з компа і перетягнути теми уроків у планування для класу.

навчальний_план.jpg (131 KB)

В Мінцифри пообіцяли, що невдовзі відкриють можливість вчителям генерувати для учнів тести за допомогою штучного інтелекту. Також будуть ще дві важливі опції: отримувати виконані домашки та створювати міжкласні групи.

"Мрія" для батьків: які функції?

Окрім контенту і чатів, які доступні для усіх користувачів, для батьків є ще три опції:

  • позашкілля;
  • розклад;
  • результати.

Позашкілля. Наразі ще немає можливості обирати, записуватися, створювати гуртки, проте цей функціонал обіцяють додати цього року. Також має з'явитися опція про те, що дитина спистилася в укриття в разі повітряної тривоги. Про неї йшлося від самого початку.

Розклад. У ньому і перелік предметів із часом – скільки саме триває урок, і отримані оцінки, і відвідуваність – була дитина присутня чи ні. Плюс додається, що саме задано на уроці та відгук вчителя у вкладці "Завдання".

розклад_батьки.jpg (73 KB)

Результати. У розділі збирається інформація про бали по предметам за 14 днів із датою, і статистика чимось схожа на спортивну: за якими предметами покращення, за якими погіршення, середній бал за семестр. Плюс відвідуваність: скільки відвідано уроків у відсотках, коли та які саме пропущено за останні два тижні. Окремий розділ – коментарі вчителів, якщо вони їх писали.

результати_батьки.jpg (85 KB)

"Мрія" для школярів: які функції?

Позашкілля, чати, контент (в залежності від користувача, він свій) – у учнів визначені в якості функцій, як і у інших користувачів. Три інші важливі:

  • план дня;
  • результати;
  • Мрія ID.

План дня. Це розклад уроків, отримані на уроках, на контрольних і за домашні завдання бали, коментарі вчителів, домашні завдання із дедлайнами – коли треба здати. Варто нагадати, що вчитель може задати й індивідуальне завдання конкретному учню.

план_діти.jpg (74 KB)

Результати. Оцінки не тільки за конкретні предмети і за конкретні завдання, а й середні досягнення – середні бали, підвищення, зниження, із середньою очікуваною оцінкою за семестр.

результати_діти.jpg (76 KB)

Мрія ID. За положенням про додаток "Мрія":

"Мрія-ID використовується у передбачених законодавством випадках, зокрема замість та без додаткового пред’явлення учнівського квитка".

мрія_айді.jpg (66 KB)

У Мрія-ID відображаються такі дані про учня чи ученицю:

  • прізвище, ім'я та по батькові;
  • дата народження;
  • дата видачі Мрія-ID та строк дії за наявності;
  • назва школи і клас;
  • найменування тергромади, на території якої розташована школа – назва населеного пункту;
  • фото за наявності, тобто якщо завантажили батьки.

Це цифровий освітній документ, який можна генерувати у вигляді QR-коду (дійсний протягом трьох хвили) і надавати для зчитування програмними засобами.

"Учням за бажанням суб’єктів господарювання та у визначеному ними порядку можуть надаватися призи, премії, бонуси у зв’язку з використанням Мрія-ID або на інших умовах, визначених такими суб’єктами господарювання", - вказують у положенні про додаток.

Бонуси – те, що пообіцяли запустити у застосунку цього року. Партнери "Мрії", серед яких вже є Київстар ТБ, Мультиплекс, Just School, Buki, Планета Кіно, Замкнені та інші, залучаються до конвертації бонусів – "Мрійок" у активності. Такі як квитки у кіно, VR-квести, курси, розмовні клуби, майстер-класи.

мрійка.jpg (143 KB)

Внутрішню "валюту", бонуси "Мрійки" надаватимуть школярам за виконання домашніх завдань, перегляд освітнього контенту, проходження вікторин – "Кмітливок" – у додатку. Отримані бонуси можна буде конвертувати у нагороду протягом певного періоду.

кмітливка.jpg (158 KB)

Також президент пообіцяв, що в "Мрії" буде можливість для школярів анонімно повідомити про булінг, проте точний час запуску цієї опції ще не названо.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про етапи національного мультипредметного тесту у 2025 році.

Головне