Обмежено придатний: що означає цей статус та що передбачає у воєнний час

Обмежено придатний: що означає цей статус та що передбачає у воєнний час

Як визначають статус "обмежено придатний", чи можуть мобілізувати із ним та які вимоги до нього висуває новий законопроєкт про мобілізацію, розбирався "Ми – Україна".

Хто і як встановлює придатність?

Щодо військового обов'язку наше законодавство визначає п'ять категорій громадян: допризовники, призовники, військовозобов'язані, резервісти та військовослужбовці. Для цілей військового обліку та проходження служби, тобто складових військового обов'язку, треба встановлювати придатність цих категорій для військової служби. Визначає ступінь придатності військово-лікарська комісія (ВЛК) за результатами медичного огляду.

За Положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, ВЛК за результатами медогляду мають виносити постанови про придатність та непридатність до військової служби, тимчасову непридатність з переоглядом, непридатність з виключенням з військового обліку та непридатність у мирний час із обмеженою придатністю у воєнний.

Статус обмежено придатного означає, що під час воєнного стану людину із ним можуть мобілізувати, залишити на службі після поранення чи захворювання, але служба має відбуватися із певними застереженнями.

Визначають статус на підставі розкладу хвороб, станів та фізичних вад, які постатейно викладені у додатку 1 положення про військово-лікарську експертизу і різняться в залежності від категорій, які проходять медичний огляд. Для допризовників, призовників, строковиків, майбутніх курсантів вимоги у воєнний час в окремих випадках більш поблажливі, ніж до військовозобов'язаних, військовослужбовців та резервістів.

До прикладу, наявність вірусних гепатитів без порушення функцій у військовозобов'язаних, військових, резервістів передбачає придатність до служби. Хвороби ендокринної системи, такі як цукровий діабет із помірними і незначними порушеннями передбачає індивідуальне визначення придатності чи обмеженої придатності. А от для допризовників, призовників, строковиків передбачає обмежену придатність вірусні гепатити та ті самі ендокринні захворювання передбачають однозначно обмежену придатність.

Де можуть і не можуть служити обмежено придатні?

У пункті 20.3, підпункті "г" положення про військово-лікарську експертизу є перелік видів служби, до яких обмежено придатних не можуть залучати. Це служба у :

  • Десантно-штурмових військах;
  • плавскладі (на флоті із безпосередньою участю у плаванні);
  • морській піхоті;
  • спецспорудах, конкретний перелік яких визначає Міноборони, за винятком підрозділів забезпечення.

Приймаючи постанову про обмежену придатність до військової служби, ВЛК має у довільній формі вказати, які види служби та роботи протипоказані людині. Роблять вказівку з огляду на:

  • військову спеціальність. І про придатність до військової служби за військовою спеціальністю обмежено придатного ВЛК має ухвалити ще одну постанову;
  • займану посаду;
  • вік;
  • роботу, яка фактично виконується;
  • пристосованість до роботи.

"Обмежено придатних, як правило, направляють для проходження служби у тилові підрозділи. Таких посад не дуже багато, тому ми таких військовозобов’язаних мобілізовуємо мало. Проте наголошую – такий чоловік придатний до проходження служби, але з певними обмеженнями. Щоб не було плутанини. Такий військовозобов’язаний може бути мобілізований, якщо в якійсь військовій частині є потреба у такому спеціалісті", - пояснив керівник Кременчуцького районного ТЦК та СП Мирослав Волков.

Це орієнтир відносно мобілізації обмежено придатних. А от військовослужбовці, які за результатами ВЛК отримують статус обмежено придатних, згідно із положенням можуть служити у чистинах чи підрозділах частин забезпечення, у ТЦК та СП, а також в установах, організаціях та навчальних закладах. Варто зауважити, що прив'язка статусу є до посади, але не до географічного місця проходження служби. Ані у законах, ані у нормативних актах (положенні про проходження служби у ЗСУ та інструкції до неї) прямо не зазначено, що обмежено придатні не можуть служити на передовій.

Якщо військовослужбовець отримує статус обмежено придатного, він повертається до частини, де служив до поранення або захворювання. Але не факт, що фізично може виконувати ті самі бойові завдання. У ГО "Прицип" радять звертатися до ВЛК, де зробили висновок про обмежену придатність, із проханням прописати індивідуальні обмеження з огляду на стан здоров'я, якщо таких у документі немає.

"На підставі такого висновку ВЛК, ви можете вже пробувати писати рапорт до свого безпосереднього командира з проханням врахувати такі індивідуальні особливості та обмежити виконання бойових завдань, які їм не відповідають, - пояснюють експерти ГО "Прицип", - Окрім того, військовослужбовець може бути переміщений до іншої військової частини у виняткових випадках. Однією з таких підстав може бути переміщення за станом здоров’я. Важливо розуміти, що такий стан здоров’я має бути закріплений у висновку ВЛК".

Зразок заяви обмежено придатного до ВЛК із проханням визначити довідку із показанням – за посиланням.

Строк постанови ВЛК про обмежену придатність та право на виїзд

Після ВЛК та постанови комісії про обмежену придатність, військовозобов'язаного можуть мобілізувати, але можуть і не призвати на службу. І тут варто визначити строки, протягом яких діє рішення комісії. З серпня 2023 року умови у положенні про ВЛК прописали такі:

"Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду".

"Відповідно до наказу №402 військовозобов’язаний у мирний час проходить ВЛК один раз на 5 років. Але є зміни до цього наказу, які передбачають проходження ВЛК під час дії воєнного стану один раз на рік. Тобто військовозобов’язаний, який пройшов ВЛК рік тому, знову зобов’язаний її проходити", - уточнив Мирослав Волков.

Також треба врахувати, що обмежена придатність, на відміну від документально підтвердженої тимчасової непридатності, не дає права чоловікам під час воєнного стану виїжджати за кордон. На це вказують у Держприкордонслужбі. Там вказують, що за пунктом 2-6 Правил перетину кордону виїжджати під час воєнного стану можуть військовозобов'язані, які мобілізації не підлягають і визначені у частині першій ст. 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію. Обмежено придатних у цьому переліку немає.

Як зміни готують для обмежено придатних?

Обмежена придатність – термін, який використовується на рівні законів, зокрема у законі про військовий обов'язок та військову службу. Проте ще з осені минулого року варто було готуватися до скасування такого статусу.

"Громадянин України повинен або бути придатний до виконання військової служби, або не придатний. Якщо він в силу свого здоров’я непридатний до виконання бойових задач з автоматом в руках прямо на передовій, у нього є, наприклад, проблеми з хребтом, він може бути в штабі або в складі ракетних військ, займатись військовим напрямком IT. Все це треба врегулювати. Я дав рекомендацію на РНБО, що питання "обмежено придатний", "непридатний" чи "повністю придатний" треба врегулювати через військові професії", - попередив уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.

Наприкінці минулого року, коли уряд подав перший варіант законопроєкту про мобілізацію, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний казав: у військовому керівництві погодилися, що має бути два поняття: придатний і непридатний. Цей принцип урахував Кабмін, коли готував другий варіант законопроєкту про мобілізацію 10449.

Згідно із проєктом, статус непридатного у мирний час, обмежено придатного у військовий викреслюють з підстав для звільнення військових та контрактників (під час воєнного стану та мобілізації обмежена придатність і зараз не є підставою для звільнення). А усі, хто на момент набрання новими нормами чинності матиме такий статус, мають протягом дев'яти місяців пройти повторне медобстеження для визначення придатності.

Законопроєкт пройшов перше читання, але до другого депутати подали понад 4000 поправок. Зокрема і щодо обмежено придатних. Їхній розгляд та ухвалення ще важко передбачити, але парламентарі, зокрема, пропонують:

  • зберегти статус обмежено придатного у воєнний час;
  • надати можливість звільнятися військовим під час воєнного стану за станом здоров'я. У тому числі, якщо встановлено статус обмежено придатного і військовий або понад два місяця перебуває у розпорядженні командира, або звільнений від своєї посади;
  • тим, хто вже отримав статус обмежено придатних, пройти переогляд в інші строки, ніж через дев'ять місяців після набрання законом чинності. Зокрема є пропозиції зобов'язати пройти ВЛК до кінця 2024 року, та про те, що це треба зробити протягом 12 місяців;
  • вимогу про переогляд для визначення придатності обмежено придатних не поширювати на осіб з інвалідністю.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як депутати пропонують мотивувати військових до служби: про винагороду, підвищення виплат, пільгові інструменти фінансування та строки демобілізації.

Головне