З 1 липня замість кількох видів державної допомоги, сім'ї з низьким доходом зможуть оформити один – базову соціальну допомогу. Коли, хто саме та в яких розмірах зможе її отримати? Розбирався "Ми – Україна".
Базова соціальна допомога: коли, як і кому?
З планами запровадити уніфіковану базову соціальну допомогу замість кількох різних видів державної допомоги, уряд виступив восени минулого року. Збиралися запровадити її з 1 січня, проте й умови змінили, порівняно із попередніми, й строк змінили.
Коли можна буде оформити базову соціальну допомогу? З 1 липня 2025 року звернутися по неї зможуть ті, хто вже отримує:
- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям;
- допомогу на дітей одиноким матерям;
- допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;
- тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не можуть утримувати дитину або місце проживання яких невідоме.
Решта зможе звертатися з 1 жовтня 2025 року.
Як звертатися по базову соціальну допомогу? Розглядом заяв та призначенням опікуватиметься Пенсійний фонд. Звертатися можна буде особисто у територіальний орган ПФУ або через мобільний застосунок Дія за допомогою Дія ID.
Треба буде подати дві заяви:
- про намір отримати базову соціальну допомогу. Це звернення із проханням розглянути право на неї. Воно запускає підтвердження інформації із низки реєстрів та розрахунок розміру допомоги, про що сповіщають уповноваженого члена сім'ї;
- при призначення базової соціальної допомоги. Погоджуючись із розрахованим розміром соціальної допомоги, уповноважений член сім'ї подасть цю заяву. Нею він також погодиться, що при цьому членам сім'ї припинять виплачувати допомогу малозабезпеченим, одиноким матерям, багатодітним, тимчасову дітям, батьки яких ухиляються від аліментів, соціальну пенсію тим, хто досяг пенсійного віку, але не має достатнього страхового стажу, для призначення пенсії за віком, соціальну особам з інвалідністю. Ці види допомоги не скасовують і по них можна звертатися й надалі. Просто буде можливість обирати між ними та базовою соціальною.
Хто може звертатися по базову соціальну допомогу? Звертається по призначення один член сім'ї (уповноважена особа), який має бути повнолітнім. При цьому сім'я може складатися й з однієї людини.
За проєктом збиралися запровадити виплату для тих, хто вже отримує чи має право отримувати види державної допомоги, які перелічені в пункті щодо заяви про призначення, плюс допомогу на проживання ВПО.
В підсумковому ж варіанті (порядок за постановою 371) передбачили, що з 1 жовтня цього року зможуть оформлювати сім'ї без чітко визначеного соціального статусу. Важливо, щоб їхніх дохід був таким, щоб допомогу можна було призначити, і щоб вони відповідали низці критеріїв.
Який розмір базової соціальної допомоги?
Щомісячний розмір виплат – це різниця між сукупним розміром базової величини та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.
Базова величина соціальної допомоги – 4500 грн. Це стандартна сума. Якщо по допомогу звертатиметься сім'я з кількох людей, тоді 100% базової величини, тобто 4500 грн, встановлять для уповноваженого члена сім'ї. Для інших членів сім'ї – 70% базової величини, 3150 грн на кожного.
До прикладу, якщо звертається сім'я з двох осіб, то для неї базова величина соціальної допомоги буде 7650 грн. Припустимо, що сукупний дохід такої сім'ї, тобто двох людей, становить 6000 грн на місяць. В такому випадку сума базової соціальної допомоги повинна бути 1650 грн. Отримувати усю виплату зможе уповноважений член сім'ї, але за бажанням дорослим повнолітнім можуть виплачувати цю суму рівними частинами. Якщо у нашому випадку, то двом дорослим за їхнім бажанням – по 825 грн на місяць.
100% базової величини, 4500 грн, мають встановити для:
- кожної дитини до 18 років;
- особи з інвалідністю І або ІІ групи.
Наприклад, по допомогу звертатиметься сім'я з трьох осіб, батько, мати, неповнолітня дитина, з тим самим сукупним доходом 6000 грн. В такому випадку сукупний розмір базової величини для них має бути 12 150 грн, тоді соціальна допомога має бути 6150 грн на сім'ю.
Окремі розміри базової величини встановили для тих, хто досяг пенсійного віку, але не отримує пенсію, бо не вистачає стажу. Для таких людей базова величина й залежить від страхового стажу:
- якщо менше 10 років, тоді базова величина – 53% від 4500 грн, тобто 2385 грн;
- якщо від 10 до 20 років, тоді базова величина – 62% від 4500 грн, тобто 2790 грн;
- якщо від 20 до 30 років, тоді базова величина – 70% від 4500 грн, тобто 3150 грн;
- якщо 30 років та більше, тоді базова величина – 88% від 4500 грн, тобто 3960 грн.
Сама ж сума базової соцдопомоги, нагадаємо, це різниця між базової величиною та сукупним доходом. Під час виплати допомоги її розмір можуть змінити, враховуючи:
- призначення допомоги або пенсії іншого виду;
- зміну кількості членів сім'ї.
Тож важливо, що у сукупний дохід включають та хто входить до складу сім'ї.
Що (не) врахують у сукупний дохід для базової соціальної допомоги
Дохід сім'ї для усіх видів соцдопомоги обчислюють за загальним порядком. Перелік доходів, які не включають у сукупний, є вичерпним. Перелік доходів, які включають у сукупний, не є вичерпним. До того ж щодо окремих видів соцдопомоги є особливості й у загальному порядку розрахунку, і в порядках про їхнє призначення.
Дохід, який не повинні включати у сукупний для призначення базової соціальної допомоги:
- одноразова частина допомоги при народженні чи усиновленні дитини;
- одноразова винагорода матерям-героїням;
- соцдопомога дітям-сиротам, допомога дітям, позбавленим опіки та піклування, та дітям, над якими встановлено опіку чи піклування, тимчасова допомога на дітей, які тимчасово влаштовані в сім'ю;
- компенсація за тимчасове розміщення ВПО;
- компенсація "муніципальна няня";
- соцдопомога з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А;
- пільги на ЖКП та придбання палива;
- суми сплачених аліментів;
- бюджетна дотація на молодняк;
- оплата праці членів виборчих комісій;
- допомога громадських та благодійних організацій;
- допомога на поховання;
- матдопомога дитячим будинкам сімейного типу та багатодітним прийомним сім'ям з місцевих бюджетів;
- одноразова допомога, компенсація протягом року від місцевої влади чи підприємства, організації, установи;
- кошти на оздоровлення, реабілітацію, вартість новорічних дитячих подарунків;
- пакунок малюка;
- відшкодування шкоди здоров'ю працівника;
- доходи від депозитів;
- виплати з бюджетів на придбання житла;
- кошти від продажу єдиного житла, якщо протягом шести місяців придбано інше;
- допомога малозабезпеченим на здобуття економічної самостійності;
- Зимова єПідтримка та Національний кешбек;
- виплати та допомоги на заходи з повернення депортованих або примусово переміщених дітей: на придбання речей першої необхідності, на компенсацію проїзду, добових, проживання, одноразова допомога законному представнику дитини та вартості оренди житла після повернення дитини на три місяці.
Також за загальним принципом у дохід не мають включати:
- субсидію на ЖКП, на придбання твердого палива і газу;
- субсидію на оренду житла ВПО;
- грошове забезпечення військових та правоохоронців за період їхньої участі у бойових діях;
- ту соціальну допомогу, по яку сім'я звертається. У випадку із базовою соціальною є уточнення, що не враховують її та такі види допомоги: соціальна особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю, малозабезпеченим сім'ям, на дітей одиноким матерям, багатодітним на дітей, дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Перелік доходів, який включають у сукупний для призначення базової соціальної допомоги:
- виплата на проживання ВПО. Її й зараз включають у сукупний дохід, для призначення допомоги малозабезпеченим;
- зарплата після сплати податку та військового збору;
- грошове забезпечення військових;
- пенсія та довічне грошове утримання суддів після відставки;
- стипендія, крім соціальної дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування;
- соцвиплати, які призначають органи соцзахисту населення;
- допомога безробітним та страхові виплати фондів соцстрахування;
- грошові перекази з-за кордону;
- дивіденди від цінних паперів;
- на місяць один розмір мінімалки (8000 грн) для ФОПів 1 групи на спрощенці, два розміри мінімалки (16000 грн) для ФОПів 2 групи на спрощенці, три розміри мінімалки (24 000 грн) для ФОПів на 3 та 4 групі на спрощенці;
- для призначення соцдопомоги на місяць половина розміру мінімалки (4000 грн) для працездатних, які не мали доходів, чверть розміру мінімалки (2000 грн) для повнолітніх студентів на денній чи дуальній формі без стипендії та безробітних, які стоять на обліку та понад рік не можуть працевлаштуватися.
Сукупний дохід для базової соцдопомоги братимуть за три місяці, тобто за квартал, та будуть обчислювати в середньому на місяць.
Кого (не) включають до складу сім'ї?
Для розрахунку сукупного доходу та для призначення базової соціальної допомоги до складу сім'ї не повинні включати тих, хто:
- перебуває на повному держутриманні;
- знаходиться в полоні чи позбавлений агресором особистої свободи (затриманий, в заручниках);
- безвісно відсутній за рішенням суду;
- зниклий безвісти за особливих обставин;
- перебуває за кордоном.
Включатимуть до складу сім'ї:
- дружину та чоловіка;
- неповнолітніх дітей, в тому числі й тимчасово влаштованих у сім'ю;
- повнолітніх дітей, які навчаються за денною або дуальною формою, у віці до 23 років незалежно від місця проживання та які не мають власних сімей;
- повнолітніх неодружених дітей, які живуть з батьками, з інвалідністю з дитинства I і II групи або з інвалідністю I групи;
- непрацездатних батьків чоловіка та дружини, які живуть разом із ними;
- осіб, які проживають разом з одинокими особами з інвалідністю I групи і доглядають за ними;
- жінку та чоловіка, які проживають однією сім’єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Які майнові вимоги для призначення базової соціальної допомоги?
Базову соцдопомогу не призначать, якщо протягом року перед місяцем звернення була операція на суму понад 100 000 грн на придбання:
- валюти, крім отриманої від благодійників або потрібної для сплати медичних чи освітніх послуг;
- банківських металів
- нерухомості – землі, квартири, будинку. Не рахується придбане за рахунок бюджету житло. А також житло на території можливих або активних бойових дій, для яких дата завершення можливості бойових дій не визначена, якщо придбано було ще до того, як територію включили у перелік Мінрозвитку;
- цінних паперів та фінансових інструментів, віртуальних активів;
- будматеріалів, крім придбаних за рахунок компенсації єВідновлення;
- товарів довгострокового вжитку. Крім придбаних за допомогою державної фінансової підтримки генеруючих установок, які виробляють електрику з альтернативних джерел, та комплектуючих до них;
- робіт або послуг. Не рахуються медичні, освітні, житлово-комунальні згідно із соціальними нормами.
Не дають права на допомогу операції на суму понад 100 тис. грн протягом року перед зверненням з таких причин:
- платіж чи платежі для набуття майнових прав на нерухоме майно (крім житла ВПО на суму до 100 тис.) та транспортні засоби (крім спадщини та дарування);
- внески до статутного капіталу;
- благодійність;
- надання фінансової допомоги, позики.
Не нададуть допомогу, якщо:
- у когось із членів сім'ї є депозит чи ОВДП на суму понад 100 тис. грн
- у власності сім'ї є друга квартира чи будинок. Крім житла в зоні бойових дій чи на ТОТ, дата можливості бойових дій чи окупації для яких не визначена, пошкодженого або знищеного, житла чи приміщення, отриманого дитиною сиротою, дитиною позбавленою батьківського піклування, житлових приміщень у гуртожитках, оформлених на праві спільної сумісної або часткової власності, житла, отриманого у спадщину, якщо воно не здається в оренду;
- у власності сім'ї є більше, ніж один автомобіль або транспортний засіб (крім мопеда і причепа), випущений менше 15 років тому. Отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах, оголошені у розшук або знищені не рахуються.
Які вимоги до працевлаштування для призначення базової соціальної допомоги?
В сім'ї, яка звертатиметься по базову соціальну допомогу, працездатні у віці від 18 до 60 років повинні працювати, служити, провадити підприємницьку чи незалежну професійну діяльність, навчатися за денною чи дуальною формою або ж стояти на обліку в центрі зайнятості як безробітні.
Якщо більше ніж протягом трьох місяців не відповідати цим вимогам, допомогу не призначать, хіба що працездатний:
- сплатив сам чи за нього сплатили ЄСВ;
- доглядав за дитиною до 3 років чи до 6 років, якщо це передбачено медичним висновком, чи за тяжко хворою дитиною, чи за дитиною з інвалідністю до 18 років
- доглядав за особою з інвалідністю І групи;
- доглядав за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу;
- доглядав за людиною у віці понад 80 років;
- надавав соціальні послуги з догляду;
- був в трудових відносинах, але у роботодавця борг зі сплати ЄСВ;
- втратив працездатність, у тому числі досяг віку 60 років, але не має достатнього страхового стажу для призначення пенсії;
- має статус ВПО і за нього не сплачено ЄСВ;
- повернувся після міграції чи з-за кордону, де був не менше 90 днів, та звертається по допомогу через 15 днів і більше після повернення.
Який строк виплати базової соціальної допомоги?
Базову соціальну допомогу призначать на шість місяців за автоматичним продовженням на наступний шестимісячний строк. Але ще на шість місяців автоматично продовжать, якщо працездатні у віці від 18 до 60 року:
- працюють;
- є підприємцями або незалежниками;
- працевлаштувалися протягом півроку після того, як допомогу призначили вперше;
- зареєструвалися в центрі зайнятості;
- навчаються за денною або дуальною формою. Це вимога до молоді у віці до 23 років.
Додаткові шість місяців виплати будуть в тому випадку, якщо не буде змін у фінансово-майновому стані. Якщо ж зміни будуть, бо людину звільнили чи їй зменшили зарплату, треба буде подавати документи, які підтверджують дохід:
- копію трудової з датою звільнення чи витяг з наказу про звільнення;
- довідку від роботодавця про простій;
- довідку про нарахування допомоги по безробіттю;
- довідку з роботи про доходи.
Не виплатять або припинять базову соцдопомогу у таких випадках:
- уповноважений член сім'ї подасть про це заяву;
- в разі смерті уповноваженого члена сім'ї;
- хтось із сім'ї на себе оформить базову соцдопомогу або допомогу: малозабезпеченим, одиноким матерів, багатодітним на дітей, тимчасову дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
- уповноважений член сім'ї надав під час оформлення допомоги недостовірні відомості або приховав якісь;
- невідповідність інформації.
Базову соціальну допомогу визначають, як дворічний експериментальний проєкт. Діятиме він до 10 квітня 2027 року. Якщо до того часу порядок не виправлять, після цієї дати не призначатимуть.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, в яких ситуаціях перелік територій бойових дій і тимчасово окупованих має важливе значення.