Супермісяць, затемнення, комети: що треба знати про найбільш яскраві події зоряного неба і космосу у 2025 році

Супермісяць, затемнення, комети: що треба знати про найбільш яскраві події зоряного неба і космосу у 2025 році

Коли спостерігати за метеорними потоками та затемненнями, що означає для нас сонячний максимум та які космічні місії варті уваги у 2025 році, розповідає "Ми – Україна".

Метеорні потоки

Квадрантиди. Активність – з 28 грудня 2024 року по 12 січня 2025 року. Максимум – в ніч з 3 на 4 січня. Вони можуть стати найсильнішою "зливою" року, але її можна не помітити через погану погоду, притаманну середині зими. Період піку Квадрантид триває шість годин, на відміну від інших потоків, пік яких може тривати кілька днів. Це щорічне явище і цей потік вважається вищим за середній.

Ліриди. Активність – з 14 квітня по 30 квітня. "Злива" середньої сили, яку краще видно у Північній півкулі. Пік припадає на 22 чи 23 квітня. Ліриди є найстаршим зафіксованим метеорним потоком і на піку можна спостерігати до 18 метеорів на годину.

Решта очікуваних у наступному році, як і Квадрантиди та Ліриди, є щорічними.

Найяскравіші з них – Персеїди та Гемініди. Пікові дати Персеїд – 12-13 серпня. Вони дуже популярні серед астрономів, бо часто та коли пік припадає на темний Місяць, можна побачити 60-100 метеорів за годину.

персеїди.jpg (1.80 MB)

Гемініди активні з 4 по 20 грудня, мають пік в ніч з 13 на 14 грудня і є одним із найбільш видовищних потоків, близько 120 метеорів на годину.

Інші щорічні метеорні потоки та коли відбудуться у 2025 році:

  • Ета-Аквариди. Період – 19 квітня-28 травня, пік – 5-6 травня;
  • Драконіди. Період – 6-10 жовтня, пік – 8-9 жовтня;
  • Оріоніди. Період – 2 жовтня-7 листопада, пік – 21-22 жовтня;
  • Леоніди. Період – 6-30 листопада, пік – 17-18 листопада;
  • Урсиди. Період – 17-26 грудня, пік – 21-22 грудня.

Варто розрізняти метеороїди, метеори та метеорити. Метеороїди – це камені, які знаходяться у космосі. Метеори – це метеороїди, які потрапляють в атмосферу на високій швидкості та, згоряючи, лишають слід. Метеорити – це метеороїди, які пройшли через атмосферу та впали на землю.

Затемнення та Супермісяць

На Землі ми спостерігаємо сонячні та місячні затемнення. Під час місячного затемнення, світло Місяця перекриває Земля – повністю, або частково. Під час сонячного Місяць – закриває собою сонячне світло.

У 2025 році будуть чотири затемнення.

13-14 березня: повне місячне затемнення. Регіони, де будуть спостерігатися принаймні деякі частини затемнення: Європа, велика частина Азії, велика частина Австралії, велика частина Африки, Північна Америка, Південна Америка, Тихий океан, Атлантика, Арктика, Антарктида. Час за Києвом – з 3:57 до 10:00 ранку. Якщо орієнтуватися саме на столицю України, то десь до п'ятої ранку 14 березня буде напівтіньове затемнення, але потім воно вже буде за горизонтом.

місячне_затемнення_14_березня.jpg (51 KB)

29 березня: часткове сонячне затемнення. Регіони, де воно буде спостерігатися принаймні частково: Європа, Північ Азії, Північна/Західна Африка, більша частина Північної Америки, Північ Південної Америки, Атлантика, Арктика. В Україні знову ж, якщо орієнтуватися на столицю, подія відбудеться з 13:34 до 13:43. Максимуму досягне о 13:38, але фактично буде непомітним.

сонячне_затемнення_березень.png (128 KB)

7-8 вересня: повне місячне затемнення. Регіони, де будуть спостерігатися принаймні деякі частини затемнення: Європа, Азія, Австралія, Африка, захід Північної Америки, схід Південної Америки, Тихий океан, Атлантика, Індійський океан, Арктика, Антарктида. Орієнтуючись на Київ, 7 вересня з 18:28 до 19:37 воно буде за горизонтом. Але з 20:30 та до 20:55 його можна буде побачити за сприятливих умов.

місячне_затемнення_вересень.png (139 KB)

Під час повних місячних затемнень можна побачити червоний, "кривавий" місяць. Такий ефект виникає, коли він повний, Земля та Місяць точно вирівняні так, що тінь нашої планети покриває місячний диск у небі.

кривавий_місяць.jpg (35 KB)

21 вересня: часткове сонячне затемнення. Регіони, де затемнення буде спостерігатися принаймні частково затемнення: південь Австралії, Тихий океан, Атлантика, Антарктида. В Україні його не буде видно.

сонячне_затемнення_вересень.png (132 KB)

Коли повний Місяць або молодик знаходиться найближче до Землі, це називають Супермісяцем. За Києвом у 2025 році очікуємо на такі події:

  • Супер молодий Місяць 29 березня
  • Супер молодий Місяць 27 квітня
  • Супер повний Місяць 5 листопада
  • Супер повний Місяць 5 грудня

Опозиція планет

Опозиція чи протистояння планети означає, що для мешканців Землі вона знаходиться у протилежному напрямку від Сонця. Під час протистояння планета виглядає найбільшою та найяскравішою, і вона перебуває над горизонтом більшу частину ночі.

Опозиція Нептуна, Урана, Юпітера і Сатурна відбувається майже щороку. Це зумовлено тим, що Землі на своїй орбіті, яка набагато швидша за їхню, проходить між ними та Сонцем. Більш рідке явище, яке відбувається орієнтовно раз на 26-27 місяців, це опозиція Марса. Він та Земля відносно близькі один до одного. Мар в опозиції буде 16 січня 2025 року.

Дати опозиції для інших планет у 2025 році:

  • Сатурн – 21 вересня;
  • Нептун – 23 вересня;
  • Уран – 21 листопада.

Найцікавіші комети

Цзицзіньшань — ATLAS – комета, яку у жовтні 2024 року спостерігали в Україні та яку називали кометою століття. Попередньо у 2025 році аналогічних подій не чекають, але це не гарантовано, бо комети непередбачувані та напевно нічого не можна сказати.

Найбільш потенційно цікавою подією та кометою, яку дехто зможе побачити неозброєним оком, є C/2024 G3 (ATLAS). Вона максимально наблизиться до Сонця, тобто буде в перигелії і матиме найбільшу прогнозовану яскравість, 13 січня 2025 року і буде розташована у сузір'ї Стрільця. Її прогнозована максимальна яскравість становить 0,6. Це видима зоряна величина і вона має зворотну шкалу: чим меншим є число, тим яскравіший об'єкт, і числа можуть бути нижче нуля. До прикладу і для порівняння, Полярна зірка має видиму зоряну величину близько 1,98, Сіріус -1,46.

видимість_комети.jpg (53 KB)

Видимість C/2024 G3 (ATLAS) у Північній і Південній півкулях.

Назва комети дає інформацію про її тип, дату відкриття та відкривача:

  • "С" у назві вказує на те, що комета є неперіодичною. Такі або проходять через Сонячну систему один раз, або завершують оберт навколо Сонця більше, ніж за 200 років;
  • "2024 G3" в назві вказує, що відкрито комету було у першій половині квітня 2024 року. Дата відкриття C/2024 G3 (ATLAS) – 5 квітня 2024 р;
  • "ATLAS" означає, що комету було відкрито під час астрономічного дослідження під назвою Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS). Це роботизована система огляду зоряного неба, яку розробили та якою керують в Інституті астрономії Гавайського університету.

Щодо видимості у астрономів думки здебільшого скептичні. В перигелії ця комета буде дуже близько до Сонця і, враховуючи її характеристики, зокрема абсолютну зоряну величину та перше входження в Сонячну систему, вона може розпастися. Якщо не розпадеться, буде дуже близько до Сонця та її важко буде спостерігати.

C/2024 G3 (ATLAS) буде дуже складно побачити, якщо взагалі вийде, у Північній півкулі , а в Південній півкулі її можна буде побачити в темному небі лише приблизно через тиждень після перигелію — до того часу комета, ймовірно, значно потьмяніє.

Інші цікаві комети, за якими спостерігають та які можуть нас здивувати:

  • 29P/Schwassmann–Wachmann 1. Вона обертається навколо Сонця по колу між Юпітером та Сатурном, тому дата перигелію особливого значення не має. Ця комета має непередбачувані спалахи, коли її яскравість суттєво зростає;
  • 210P/Christensen. Період оберту навколо Сонця становить 5,7 років, перигелій – 22 листопада 2025 р. Спостерігати можна буде у Північній півкулі у міцну оптику;
  • 24P/Schaumasse. Перигелій 8 січня 2026 року. Можна буде спостерігати в обох півкулях. З 8 по 11 листопада вона буде проходити через зоряне скупчення у сузір'ї Рака, яке має назву Ясла або Вулик, і кажуть, що тоді вона буде зручною для професійної фотозйомки;
  • C/2024 E1 (Wierzchos). Перигелій 20 січня 2026 р., а максимальна наближеність до Землі 17 лютого 2026 р. Під час перигелію вона буде надто близько до Сонця для спостережень. Проте восени 2025 року прогнозують, що її можна буде побачити в маленькі телескопи та великі біноклі.

Сонячний максимум та північне сяйво

У жовтні 2024 року представники NASA, Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) і міжнародної групи з прогнозування сонячного циклу констатували, що Сонце досягло свого максимуму, який може тривати протягом наступного року.

Цикл Сонця – це період переходу зірки від низької до високої магнітної активності, який триває приблизно 11 років. Зараз відбувається 25-й цикл, який розпочався у грудні 2019 року. Його пік передбачає, що змінюються магнітні полюси і Сонце в активному, штормовому стані. Зростає кількість плям – найбільш холодних областей на Сонці, які є джерелом сонячних вивержень.

сонячний_мінімум_максимум.png (581 KB)

Вигляд Сонця в мінімумі (грудень 2019 р.) та у максимумі (травень 2024 р.), хоча травень-2024 не був піком

Час чергового визначитипіку складно, його обчислюють, аналізуючи частоту сонячних плям на сонячній поверхні. Попередній був у квітні 2014 року. Пік 25-го циклу, можливо, відбувся у жовтні 2024 року, але точно це стане відомим, коли оброблять усі дані за шість місяців до жовтня та після нього, тобто десть у травні -2025 остаточно будемо розуміти, чи припав пік на жовтень.

Графік прогресії сонячного циклу NOAA показує пік між кінцем 2024 і початком 2026.

графік_сонячного_циклу.jpg (78 KB)

Активність сонячних плям 25-го циклу перевищила очікування. В NOAA вказують, що протягом періоду сонячного максимуму, отже й у 2025 році, будуть сонячні та геомагнітні бурі. Через це, вочевидь, будемо спостерігати полярні сяйва. Можливо й там, де до цього не звикли.

північне_сяйво_Київ.jpg (67 KB)

Північне сяйво над Києвом у травні 2024 року

Вірогідність висока, але це не гарантія. Навіть у періоди сонячного мінімуму аврори можуть спостерігатися, а у період максимуму може бути так, що усі геомагнітні умови цьому сприятимуть, але північне сяйво ми так і не побачимо.

Космічні події – запуски та місії

Найзначнішою подією 2025 у підкоренні космосу мала б стати місія Artemis ІІ. Це мав би бути політ навколо Місяця з екіпажем у складі чотирьох осіб. Мета – підготуватися до програми Artemis ІІІ  з висадки астронавтів на Місяць. Проте друга місія перенесена на квітень 2026 року, а щодо третьої орієнтуються на 2027 рік.

Оскільки висадки на Місяць не буде, цікаво усе, що відбувається навколо цієї місії. Корабель Starship від SpaceX буда доставляти астронавтів з орбіти Місяця на його поверхню та слугуватиме їм житловим модулем. Після успішного випробувального польоту Starship в жовтні 2024 року, у 2025 році компанія запросила дозволу на уп'ятеро більшу кількість орбітальних запусків: 25 на рік, тобто каже кожні два тижні.

старшіп.jpg (78 KB)

Перехоплення Starship стартовою вежею

Програма Індії Gagnayaan мала відбутися у 2025 році та країна вперше мала відправити свого астронавта у космос, проте і ця місія із екіпажем переноситься на 2026 рік. В індійському космічному агентстві лиш висловили сподівання, що до кінця 2025 року відправлять екіпаж на кілька днів на низьку навколоземну орбіта.

Не раніше квітня 2025 має відбутися приватний космічний політ на міжнародну космічну станцію на ракеті компанії SpaceX – Axiom Mission 4. Склад екіпажу – чотири особи: американка Пеггі Вітсон, яка є командиром і буде здійснювати політ вп'яте, льотчик-випробувач ВПС Індії Шубханшу Шукла, польській інженер, співробітник Європейського космічного агентства Славош Узнанський та угорський інженер-механік Тібор Капу.

Решта планів на 2025 рік стосується польотів без людей. Серед них варто відзначити запуск у травні китайського зонду Tianwen-2. Він вивчатиме астероїд 469219 Камооалева, квазісупутник Землі.

BepiColombo – європейсько-японський зонд, який у грудні наступного року має стати третім апаратом, який потрапить на Меркурій.

Європейське космічне агентство запланувало на 2025 рік запуск багаторазового космічного апарату Space Rider, який одночасно є роботизованою лабораторією.

Venus Life Finder – зонд, який вивчатиме верхні шари хмар Венери в пошуках ознак життя. Це проєкт Массачусетського технологічного інституту, Rocket Lab та кількох анонімних інвесторів.

Кілька запланованих на 2025 рік місій має NASA. Їхній Lunar Trailblazer – малий супутник, який вивчатиме воду та геологію на Місяці. Він іде у супроводі до місії компанії Intuitive Machines – IM-2 (Афіна) з висадки посадкового модуля. Дрон, доставлений на поверхню, буде вимірювати рівень водню. Запуск планується на січень.

Також не раніше середини січня висадитися на Місяць та доставити туди науково-технічний вантаж має посадковий модуль Firefly Aerospace Blue Ghost Mission One. Це складова Artemis.

Спільний проект NASA та ISRO NISAR запланований на березень-2025. Супутник вивчатиме сушу та льодові масиви Землі, спостерігатиме й вимірюватиме природні процеси на планеті та небезпечні процеси.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які прогнози щодо вартості біткоїна дають аналітики на 2025 рік.

Головне