Надбавки, доплати та підвищення до пенсії 2025: кому та скільки мають платити

Надбавки, доплати та підвищення до пенсії 2025: кому та скільки мають платити

1 квітня працюючим пенсіонерам проводять перерахунок пенсій, враховуючи нові 24 місяці набутого страхового стажу. Допоки пенсіонер працює, він не має права на низку доплат і нараховувати їх починають після того, як він звільниться та сповістить про це Пенсійний фонд. На які підвищення, доплати та надбавки мають право пенсіонери? Про основні їхні види розповідає "Ми – Україна".

Виплати за вік

Є два види додаткових виплат до пенсії, які прив'язані до віку пенсіонерів:

  • щомісячна компенсаційна виплата;
  • щомісячна доплата.

Щомісячна компенсаційна виплата. Її почали призначати у 2021 році та згодом переглядали як розміри, так і умови. Зараз вони діють за постановою №168.

Якщо пенсія не перевищує 10 340,35 грн (середня зарплата для призначення пенсії за 2020 рік), розміри виплат становлять:

  • 300 гривень пенсіонерам від 70 до 75 років;
  • 456 грн пенсіонерам від 75 до 80 років;
  • 570 грн пенсіонерам 80 років і старше.

Виплату призначають від дня досягнення певного віку, а не від початку календарного місяця, в якому був день народження. Тому за перший місяць виплата буде пропорційною кількості днів у після дня народження.

Компенсаційна виплата може бути тільки одна. Наприклад, була 300 грн до 75 років, а після того, як виповнилося 75 років замість неї, а не на додачу до неї, буде 456 грн.

Щомісячна доплата. Щороку її встановлюють тією ж урядовою постановою, якою визначають коефіцієнт і дату індексації пенсії та дату перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам. Фактично це рівні мінімальної пенсії для певних категорій пенсіонерів, до яких її й дотягують доплатами.

Цього року постановою №209 встановили вікові доплати у сумах, яких не вистачає до таких рівнів:

  • 3758 грн – непрацюючим пенсіонерам у віці від 65 років за наявності 30 років стажу у жінок і 35 років у чоловіків; пенсіонерам у віці 80 років і більше за наявності 20 років стажу у жінок та 25 років у чоловіків;
  • 3613 грн – пенсіонерам у віці від 70 до 80 років за наявності страхового стажу не менше 30 років у жінок та 35 років у чоловіків. Якщо стажу не вистачає, доплату мають розрахувати пропорційно до наявного, виходячи з цього мінімального рівня. Але якщо у віці від 75 до 80 років у чоловіка не менше 25 років, у жінки не менше 20 років стажу, все одно мають дотягувати до 3613 грн;
  • 3323 грн – пенсіонерам, яким не виповнилося 70 років за наявності страхового стажу не менше 30 років у жінок та 35 років у чоловіків, якщо вони не відповідають умовам для доплати їм до 3758 грн, та особам з інвалідністю І групи незалежно від віку і тривалості страхового стажу;
  • 3038 грн – іншим непрацюючим пенсіонерам.

Пенсія за особливі заслуги

Пенсія за особливі заслуги встановлюється саме як надбавка до основної розрахованої пенсійної виплати за віком, по інвалідності, за вислугу років, у зв'язку із втратою годувальника.

Розмір щомісячної надбавки – це відсоток від актуального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361 грн). Це надбавка від 23% до 40% від прожимінімуму в залежності від заслуг за схемою:

  • 23% прожитмінімуму (543 грн) – відзначені держпреміями України, нагороджені орденом України;
  • 24% прожитмінімуму (566 грн) – нагороджені двома орденами України;
  • 25% прожитмінімуму (590 грн) – відзначені почесним званням "заслужений", нагороджені трьома орденами України;
  • 31% прожитмінімуму (731 грн) – одноразові чемпіони Європи, льотчики-випробувачі;
  • 32% прожитмінімуму (755 грн) – дво- і багаторазові чемпіони Європи, рекордсмени Європи;
  • 33% прожитмінімуму (779 грн) – одноразові чемпіони світу;
  • 34% прожитмінімуму (802 грн) – одноразові переможці Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, дво- і багаторазові чемпіони світу, рекордсмени світу;
  • 35% прожитмінімуму (826 грн) – матері 5 дітей, ветерани війни після проголошення незалежності нагороджені орденом за особисту мужність, дво- і багаторазові переможці Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, космонавти;
  • 36% прожитмінімуму (849 грн) – відзначені почесним званням "народний" після проголошення незалежності, матері 6 дітей;
  • 37% прожитмінімуму (873 грн) – матері 7 дітей;
  • 38% прожитмінімуму (897 грн) – нагороджені чотирма і більше орденами України після проголошення незалежності, матері, які народили 8 дітей;
  • 39% прожитмінімуму (920 грн) – матері 9 дітей;
  • 40% прожитмінімуму (944 грн) – Герої України, Герої Небесної Сотні, матері 10 та більше дітей.

Про призначення пенсії за особливі заслуги подають заяву у ПФУ та додають копії документів, які підтверджують заслуги.

Доплати до пенсії УБД та особам з інвалідністю внаслідок війни

Підвищення. 25% від прожитмінімуму для осіб, які втратили працездатність (590 грн) – підвищення до пенсії, довічного грошового утримання або соцдопомоги, яка виплачується замість пенсії, учасникам бойових дій.

Цільова грошова допомога на прожиття. Встановлена у таких щомісячних розмірах:

  • 40 грн – УБД;
  • 50 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ та ІІІ груп;
  • 70 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

Адресна державна допомога до пенсії. Як і у випадку із щомісячною віковою доплатою пенсіонерам, для певних категорій постановою №656 встановлюють мінімальні розміри пенсій, до яких її дотягують допомогою:

  • 5528 грн – УБД та постраждалим учасникам Революції Гідності;
  • 9478 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи;
  • 13822 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи;
  • 16847 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни І групи, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ і ІІІ груп з числа УБД у період Другої світової, УБД у період Другої світової, яким виповнилося 85 років і більше.

Ці розміри переглянули за тією ж постановою №209, якою уряд визначив умови цьогорічної індексації.

У щомісячний розмір пенсії, якої не вистачає до цього рівня, враховують усі надбавки, підвищення, додаткові пенсії, цільову грошову допомогу, суму індексації та доплати, крім пенсії за особливі заслуги та доплати непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення. Заяву на призначення пенсії можна подавати онлайн на вебпорталі ПФУ або особисто у терорган ПФУ.

Адресна допомога також призначається, якщо пенсія по втраті годувальника утриманцям загиблого військового не перевищує:

  • 7800 грн – батькам, одному з батьків, чоловіку, дружині. Після 50 років право на таку пенсію мають матері та дружини загиблих військових, якщо страховий стаж не менше 20 років. Після 55 років – батьки, дружини (чоловіки) загиблих, незалежно від стажу;
  • 6100 грн – дітям.

Адресну допомогу (постанова №674) надають у сумі, якої не вистачає до мінімальних рівнів.

Надбавки за донорство, на утриманців, на догляд

Надбавка донорам. На цю доплату до пенсії мають право люди, які мають статус почесного донора. Тобто вони здали 40 одноразових максимальних доз крові або 60 максимальних доз плазми крові. Статус підтверджується посвідченнями "Почесний донор України" або "Почесний донор СРСР". Разом із паспортом та податковим номером, посвідчення треба надати у відділення Пенсійного фонду для нарахування.

Донорська надбавка до пенсії складає 10% прожиткового мінімуму (загального показника). Зараз загальний показник прожитмінімуму – 2920 грн, отже, надбавка до пенсії за донорство – 292 грн на місяць.

Надбавка на утриманців. Щомісяця непрацюючим пенсіонерам, які утримують дітей у віці до 18 році, мають сплачувати додатково 150 грн на кожну таку дитину. Про право на цю доплату треба сповістити ПФУ. Там оформити заяву, показати паспорт, податковий номер, свою трудову книжку, свідоцтво про народження дитини, довідку про спільне проживання та утримання від соціального відділу місцевої ради.

Доплата за дітей встановлена у 2008 році постановою КМУ №654 та відтоді не переглядалася, як і ще два види доплат, які надаються за тим самим документом:

  • доплата репресованим. Реабілітованим особам вона передбачена на рівні 54,4 грн на місяць, членам їх сімей, яких було примусово переселено – 43,52 грн;
  • доплата на догляд становить 50 грн та призначається особам з інвалідністю І групи, одиноким особам з інвалідністю ІІ групи, які потребують догляду або досягли пенсійного вік, одиноким пенсіонерам з інвалідністю ІІІ групи, одиноким пенсіонерам, які отримують пенсію за віком або за вислугою років та потребують постійного стороннього догляду. Це допомога на догляд саме пенсіонерам цих категорій.

Але є ще визначена постановою №261 соціальна допомога на догляд для окремих вразливих категорій. Зокрема це військові пенсіонери з інвалідністю, пенсіонери з інвалідністю внаслідок війни першої групи, одинокі малозабезпечені особи з інвалідністю, одинокі особи у віці від 80 років, що потребують стороннього догляду.

Розміри становлять від 15% до 100% прожитмінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто від 4354 грн до 2361 грн. Пенсіонерам старше 80 років, які проживають самі, отримують пенсію за віком та потребують стороннього огляду (потрібен висновок ЛКК), доплата передбачена на рівні 944 грн. Подавати треба в органи соціального захисту населення особисто та цю допомогу не призначать, якщо за законом про загальнообов'язкове державне соцстрахування відшкодовуються витрати на догляд.

Пенсії чорнобильцям: мінімальні розміри та додаткові виплати

Мінімальні розміри пенсії. Є загальні вимоги до пенсії по інвалідності через каліцтво або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи. Загальні мінімальні розміри:

  • 6000 грн – для І групи;
  • 4800 грн – для ІІ групи;
  • 3700 грн – для ІІІ групи та для дітей з інвалідністю.

Але також є окремі вимоги (закон 1584-IX) до мінімальних рівнів пенсії по інвалідності постраждалим ліквідаторам, якщо встановлено причинний зв'язок інвалідності із Чорнобильською катастрофою. Їх встановлюють у відсотках до середньої зарплати для призначення пенсії за попередній рік, яку розраховує ПФУ.

До зазначених мінімальних рівнів мають дотягувати щомісячною адресною допомогою:

  • І група – мінімальний розмір – 17486 грн (100% середньої зп за 2024 рік);
  • ІІ група – мінімальний розмір – 13989,28 грн (80% середньої зп за 2024 рік);
  • ІІІ група – мінімальний розмір – 10491,96 грн (60% середньої зп за 2024 рік).

Крім пенсії за особливі заслуги, у пенсію, якої не вистачає до мінімального рівня, враховують усі підвищення, надбавки, доплати, а також додаткові пенсії.

Додаткова пенсія чорнобильцям за шкоду, заподіяну здоров'ю. До 2014 року їх призначали у відсотках до прожиткового мінімуму, а останні 11 років встановлені у чітких сумах, які не переглядалися. Призначають додаткову пенсію за заподіяну здоров'ю шкоду в залежності від категорії (постанова №1210):

  • категорії 4 – 56,94 грн;
  • категорії 3 – 113,88 грн;
  • дітям з інвалідністю, а також дітям хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, особам з інвалідністю ІІІ групи з категорії 1, які не є ліквідаторами – 170,82 грн;
  • категорії 1: хто не є ліквідатором, але є особою з інвалідністю – 227,76 (ІІ група), 341,64 (І група); хто є ліквідатором та має інвалідність – 284,7 грн (ІІІ група), 379,6 грн (ІІ група), 474,5 грн (І група).

Доплата вивільненим працівникам ЧАЕС. При стажі роботи на станції не менше 5 років становить 237,5 грн щомісяця. За кожен наступний рік роботи, понад 5 років стажу – ще 47,45 грн. Максимальний розмір доплати – 949 грн.

Призначають непрацюючим пенсіонерам, які працювали на ЧАЕС станом на 15 грудня 2000 року, на день, коли ЧАЕС офіційно припинила виробництво електроенергії та було зупинено реактор енергоблоку №3.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які умови виплати пенсії передбачили для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ.

Головне