Ідентифікація, доплата в гірській місцевості, 39 нових виплат у ПФУ: що відомо про зміни для пенсіонерів

Ідентифікація, доплата в гірській місцевості, 39 нових виплат у ПФУ: що відомо про зміни для пенсіонерів

Пенсії та соціальні допомоги у 2025 році виплачують та призначають зі змінами. Що потрібно знати про останні вимоги та як вони впливають на виплати? Розбирався "Ми – Україна".

Ідентифікація пенсіонерів

Кожного року до 31 грудня, і у 2025 році вперше, треба проходити ідентифікацію пенсіонерам, які:

  • проживають на тимчасово окупованих територіях;
  • тимчасово проживають за межами України. Під цією категорією за нормами урядової постанови 299, мають на увазі пенсіонерів, які перебувають в іншій країні не менше 183 днів протягом календарного року, або оформили тимчасовий захист в іншій країні, або мають статус біженця за кордоном у зв'язку із російською агресією.

Вимогу про щорічну ідентифікацію пенсіонерів за кордоном парламент узгодив ще у 2024 році, проте порядок з'явився лише цьогоріч (постанова 299). Треба звернути увагу, що вона не прив'язана до строку воєнного стану та його скасування та має відбуватися щороку, на регулярній основі.

Способи ідентифікації для таких пенсіонерів:

  • за допомогою "Дія. Підпис" ("Дія ID") на вебпорталі Пенсійного фонду в особистому кабінеті;
  • в результаті відеоконференції із співробітником ПФУ. "Замовити" сеанс зв'язку можнана вебпорталі ПФУ, без електронного підпису, в розділі "Заява на ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв'язку". Ще один передбачений спосіб – через контакт-центр за телефонами: 0 800 503 753, (044) 281-08-70, (044) 281-08-71. Час призначать, канал зв'язку, тобто месенджер для конференції, можна обрати при поданні заяви. Під час ідентифікації треба буде відповісти на запитання співробітника та пред'явити паспорт або інший документ, який посвідчує особу;
  • через посольство або консульство України в іншій державі. У цих установах уповноважені видавати документ, який підтверджує, що людина жива. Проте пересилати цей документ у ПФУ там не уповноважені. Це має зробити сам пенсіонер: написати заяву у довільній формі про продовження виплати, додати до нього підтвердження від посольства або консульства і відправити поштою до територіального органу ПФУ. В ПФУ вказали, що зробити це можна і зверненням на вебпорталі, додавши сканкопії документів та підписавши звернення електронним підписом;
  • особисто в будь-якому сервісному центрі ПФУ на підконтрольній території або в уповноваженому банку, через який йде виплата.

Окрім пенсій, ця умова щодо ідентифікації стосується тих, хто тимчасово проживає за кордоном або на ТОТ і отримує страхові виплати:

  • виплата потерпілим на виробництві та членам їхніх сімей;
  • допомога по вагітності і пологах;
  • допомога по тимчасовій непрацездатності;
  • допомога на поховання.

Підтвердження неотримання пенсій в росії

З березня цього року вже повноцінно не діє постанова 637, за якою пенсіонери, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, мали проходити ідентифікацію кожні півроку. Вона застосовується лише в частині відповідності статті 40 закону про бюджет-2025 і про це в наступному розділі.

Тепер є окрема вимога до тих пенсіонерів і отримувачів страхових виплат, які проживають на ТОТ, і тих, які виїхали з ТОТ. До 31 грудня 2025 року вони мають підтвердити, що не отримають російську пенсію або російські страхові виплати.

Її висувають до пенсіонерів і отримувачів страхових виплат, які будь-коли, до початку повномасштабної агресії чи після її початку, виїхали з тимчасово окупованих територій і які перебувають де завгодно – та ТОТ, на підконтрольній території України, за кордоном.

Підтвердити відсутність російських виплат можна такими способами:

  • особисто у будь-якому сервісному центрі ПФУ, подавши там заяву;
  • в разі ідентифікації шляхом відеоконференції – повідомити співробітника ПФУ під час сеансу зв'язку;
  • онлайн на вебпорталі ПФУ: зайти в особистий кабінет, авторизувавшись електронним підписом або "Дія.Підпис", обрати опцію "Дистанційне інформування", поставити відповідну позначку і зберігши форму.

дистанційне_інформування.png (90 KB)

Відновлення пенсії ВПО

Вимогу для ідентифікації кожні півроку для пенсіонерів-ВПО, які отримали статус до 24 лютого 2022 року, за постановою 637 скасували з кінця березня. Тим не менш у законі про бюджет-2025 є ст. 40. За нею "Ощад" має перерахувати ПФУ назад пенсії на рахунках пенсіонерів-ВПО, з якими протягом року не було руху коштів.

В уряді лише наприкінці червня ухвалили умови, за яких "Ощад" має перерахувати Фонду кошти, та порядок відновлення та виплати пенсій після цього. Вони у постанові 745, яка набрала чинності 1 липня. Протягом місяця після цього, тобто до 1 серпня, в ПФУ мають сформувати списки пенсіонерів-ВПО, якщо вони одночасно відповідають таким умовам:

  • статус ВПО був до 24 лютого 2022 року;
  • пенсія була призначена до 24 лютого 2022 року;
  • протягом року за рахунком не було руху коштів або ідентифікація не пройдена вчасно.

Не мають чіпати ті рахунки, які під обтяженням, або якщо пенсіонер-ВПО встигне пройти ідентифікацію в "Ощаді" до повернення коштів з його рахунку назад у ПФУ.

В тому разі, якщо кошти з рахунку повернуть у ПФУ, можна буде їх повернути, подавши заяву:

  • особисто в сервісному центрі ПФУ;
  • онлайн на вебпорталі ПФУ, для чого потрібен електронний підпис;
  • особисто в "Ощаді" з паспортом.

Строки розгляду заяви у порядку не вказали, бо в ПФУ перевірятимуть обставини та з'ясовуватимуть, чи має права людина на подальшу виплату пенсії.

Пенсію поновлять, якщо для цього є підстави і кошти повернуть разом із поновленням. Якщо немає підстав для поновлення пенсії, кошти мають повернути на відкритий в уповноваженому банку рахунок.

Повертати гроші мають одноразово, усю суму. Якщо подати заяву до 20 числа, то у місяць звернення, якщо після 20 числа – у наступному місяці.

В разі смерті пенсіонера, члени його сім'ї, які з ним проживали, та його утриманці мають право на суму пенсії, яка була недоотриманою – виплата по місяць смерті включно. Звертатися потрібно протягом шести місяців після відкриття спадщини або протягом шести місяців після смерті пенсіонера з числа військовослужбовців.

Доплата в гірській місцевості

За прикінцевими положеннями закону про бюджет-2025, на цей рік у порядку і розмірах, які встановлює Кабмін, мають застосовувати зокрема одну важливу норму закону про статус гірських населених пунктів.

За законом, людям, які мають статус особи, яка працює, проживає або навчається в гірському населеному пунктів пенсії, стипендії та всі види держдопомоги мають виплачувати зі збільшенням на 20%. Перелік населених пунктів, які мають статус гірських, у постанові 647. Порядок видачі "гірського посвідчення" – у постанові 345.

Хоча закон про бюджет діє з 1 січня, уряд з надбавкою 20% для мешканців гірських населених пунктів визначився лише 2 липня, постановою 793. Нею на 2025 рік визначили особливі умови.

Якщо у 2025 році вже встановлено статус особи, яка проживає, працює, навчається, тобто є посвідчення, доплата 20% має бути до:

  • пенсії;
  • державної стипендії;
  • державної допомоги сім’ям з дітьми: у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, на дітей одиноким матерям, при усиновленні дитини, на тяжко хворих дітей без встановлення інвалідності;
  • соцдопомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соцдопомоги на догляд, допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  • тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
  • допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • допомоги малозабезпеченим;
  • соцдопомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом "гроші ходять за дитиною".

Тобто доплата має бути до чіткого переліку допомог, а не до усіх державних, як написано в законі.

Доплату 20% мають встановити, якщо людина з "гірським посвідченням" вперше звертається по пенсію чи держдопомогу, але вона має відповідати чітким критеріям і на дату звернення:

  • проживати у гірському населеному пункті не менше шести місяців підряд або працювати там;
  • не перебувати за кордоном;
  • не сплачувати ЄСВ в іншому населеному пункті, крім гірського.

Скасовують раніше призначену доплату 20% у таких випадках:

  • людина фактично не проживає або не працює у гірському населеному пункті;
  • був факт перебування за кордоном понад 60 днів підряд, крім обґрунтованих причин, підтверджених документами: участь у змагання, стажування, навчання, лікування, реабілітація, смерть членів сім'ї або родичів, догляд за хворою дитиною, відвідування медзакладів або правоохоронних органів;
  • сплата ЄСВ людиною чи за людину в іншому населеному пункті, крім гірського.

Якщо з 1 січня до 5 липня 2025 року (дата, коли постанова набрала чинності) доплату припинили, але людина має на неї право, мають поновити з місяця припинення. Якщо людина мала право на доплату, але його не реалізувала, мають призначити з дати набуття такого права, але не раніше, ніж з 1 січня 2025 року. Поновлення і призначення має бути з урахуванням усіх вимог до одержувачів.

Пенсії за судом

17 липня 2025 р. набрала чинності урядова постанова 821 про видатки з бюджету ПФУ на виконання судових рішень про призначені та перераховані пенсії та доплати.

В Мінсоцполітики прозвітували, що з боргами перед пенсіонерам розрахувалися тільки за судовими рішеннями, які набрали чинності до 20 листопада 2020 року. Наразі борг перед рештою становить 85 млрд грн, а судових рішень, за якими він утворився – 758 тис. Тепер узгодили порядок виплат з бюджету ПФУ, бо раніше його взагалі не існувало.

Узгодження не означає, що за сотнями тисяч рішеннь зможуть одразу погасити борг 85 млрд грн – фінансовий ресурс як був обмежений, так і лишився таким. Це радше правила поведінки щодо поточних рішень та ретроспективних – накопичених за минулий період.

До 1 вересня ПФУ має доопрацювати свої інформаційні системи так, щоб вести облік видатків на виплату боргів.

Облік має вестися в електронних справах. Тобто в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ людина, яка виграла в суді, має бачити, як відбувається виконання. Плюс будуть агреровані знеособлені дані про виконання з оновленням щомісяця.

В бюджеті ПФУ видатки на виплати за судовими рішеннями будуть виокремлювати за джерелами фінансування: з держбюджету чи за рахунок страхових пенсійних внесків.

Виплату пенсій на виконання рішень суду за минулий час мають проводити щомісяця. На це виділятимуть частину асигнувань в межах коштів, які в бюджеті передбачені ПФУ на рік. Тобто увесь борг, якщо він великий, одразу не погасять, але сплачуватимуть щомісяця частинами.

За рішенням суду можуть не тільки зобов'язати повернути пенсію за минулий час, але й перерахувати виплату. На це також щомісячно мають здійснювати видатки.

Регулярні виплати та можливість відстежувати стан виконання судового рішення – те, що в уряді пообіцяли пенсіонерам, які виграли справи щодо пенсій. Від них за порядком не вимагають якихось дій і звернень. Додаткових коштів на погашення боргів нове рішення не стосувалося – ані держбюджет, ані бюджет ПФУ через новий порядок не переглядали і видатки на погашення боргів не збільшували.

Передача соцвиплат Пенсійному фонду

З 1 липня ПФУ від Мінсоцполітики передали 39 видів соцдопомог і виплат, у тому числі дитячі виплати та чорнобильцям:

  • на проживання ВПО;
  • щомісячна допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  • одноразова допомога постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які евакуйовані, відселені або самостійно переселилися на нове місце проживання;
  • одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, дружинам (чоловікам), які не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, сім’ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС і смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, пов’язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи;
  • щорічна допомога на оздоровлення чорнобильцям, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році;
  • компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС;
  • допомога постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС, у трикратному розмірі середньомісячної заробітної плати у разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
  • допомога постраждалим від аварії на ЧАЕС, при переведенні громадянина у зв’язку із станом здоров’я на нижче оплачувану роботу різниці між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі на період до встановлення інвалідності або одужання;
  • оплата середньої зарплати під час переїзду на нове місце проживання, але не більше ніж за 14 робочих днів, виходячи із середньомісячної заробітної плати за попереднім місцем роботи постраждалих від аварії на ЧАЕС, які відселяються або переселяються з території зони радіоактивного забруднення;
  • оплата постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС додаткової відпустки строком 14 робочих днів (16 календарних днів);
  • оплата різниці між тривалістю щорічної відпустки, яка надається за законом про статус і соцзахист постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 47), та тривалістю щорічної відпустки, яка надається за законом про відпустки” або за іншими законами тим, хто працює на території зон радіоактивного забруднення;
  • доплата працюючим у зоні відчуження;
  • відшкодування постраждалим від аварії на ЧАЕС, втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров’я;
  • щомісячна компенсація до досягнення повноліття на дітей, які навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей з інвалідністю, пов’язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи, і не харчуються в їдальнях;
  • компенсація за нерухомість, втрачену у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення та оплата послуг суб’єкта оціночної діяльності;
  • відшкодування витрат із безоплатного харчування дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме;
  • матдопомога військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби;
  • соцстипендії студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти;
  • тимчасова допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
  • допомога на дітей у багатодітних сім’ях;
  • допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
  • грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
  • допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
  • оплата послуги патронату над дитиною, видатки на сплату ЄСВ за патронатного вихователя;
  • одноразова компенсація особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю до 18 років, яким встановлено інвалідність унаслідок одержаних на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами;
  • щорічна допомога на оздоровлення особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю до 18 років, яким встановлено інвалідність унаслідок одержаних на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами;
  • грошова компенсація "пакунка малюка";
  • тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу;
  • одноразова винагорода за почесне звання України "Мати-героїня";
  • соцдопомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державна соціальна допомога на догляд, допомога на поховання;
  • соцдопомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога на догляд, допомога на поховання;
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • допомога на дітей одиноким матерям;
  • допомога при народженні дитини;
  • допомога при усиновленні дитини;
  • допомога на тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність.
  • допомога малозабезпеченим сім'ям.

Тепер по призначення таких виплат, крім ЦНАПів та працівників сільських/селищних/міських рад, звертатись можна до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України.

Призначені раніше допомоги мають продовжити. Хоча через зміну відповідального, є чимало скарг, що виплати або не прийшли, або прийшли не в повному обсязі. Крім звернення у сервісні центри ПФУ, інших способів розібратися немає. Проте це ще не усе.

39 видів виплат передані ПФУ за трьома урядовими постановами, ухваленими у червні – 695, 765, 766. В усіх трьох є однакова умова: якщо до 1 жовтня 2025 року не проведуть фізичну ідентифікацію одержувачів, нарахування допомоги їм припиняють.

В нормативних актах вказано, що ідентифікація – це пред'явлення людиною особисто паспорта або документа, який посвідчує особу та підтверджує її вік, документа, який підтверджує місце проживання. Витяг з реєстру тергромади у застосунку "Дія" можна отримати швидко та безкоштовно без біометричних документів.

Також ПФУ дали право проводити ідентифікацію через відеоконференцзв'язок, хоча зараз на порталі ця опція передбачена лише для пенсіонерів.

До фізичної ідентифікації прирівняли авторизацію в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ за допомогою "Дія. Підпис", засвідчення закордонною дипустановою того факту, що людина є живою.

Офіційного роз'яснення про фізичну ідентифікацію саме для тих, хто отримує 39 видів допомог, в ПФУ не давали та про її початок там не сповіщали.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, кому та якого розміру передбачена виплата до Дня Незалежності у 2025 році.

Головне