Закарбовуємо дати: чому правильно відзначати перемогу над нацизмом 8 травня, а День Європи 9-го

Закарбовуємо дати: чому правильно відзначати перемогу над нацизмом 8 травня, а День Європи 9-го

Цього місяця Україна разом із західними країнами відзначає кілька пам’ятних дат. 8 травня, у День пам’яті та примирення, вшановують тих, хто боровся з нацизмом у Другій світовій війні. Також згадується про загиблих у цій трагедії, найбільшій у XX столітті. 9 травня в Україні відзначають перемогу над нацизмом. Але тепер ця дата також є Днем Європи як пам’ять про відновлення миру і єдності на континенті. Докладніше про ці свята — у матеріалі “Ми-Україна".

День перемоги над нацизмом

8 травня 1945 року. Вінстон Черчилль вітає британців з перемогою над нацизмом. Фото з відкритих джерел

Друга світова війна була одним із найкривавіших та найбільших збройних конфліктів в історії людства. Участь у ній брали понад 60 держав. Бойовими діями були охоплені Європа та Східна Азія, Африка й Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Загинуло близько 85 мільйонів людей. з яких понад 8 мільйонів — українці.

Наша держава була одним з основних полів битв Другої світової війни. І простором, де тоталітарні режими — нацистський і радянський – вчиняли масові злочини.

Але чому саме 8 травня вважається правильною датою перемоги над нацизмом, а не 9 травня, як заведено в росії та її країнах-сателітах? Звернімося до фактів.

Німеччина підписала акт про капітуляцію 7 травня 1945 року, о 02:41 за середньоєвропейським часом. Генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт як представник вермахту.

1945 рік, Альфред Йодль під час підписання акту про капітуляції Німеччини. Фото з відкритих джерел

Капітуляцію приймали:

  • Від англо-американської сторони генерал-лейтенант армії США, начальник Головного штабу Союзних експедиційних сил Вальтер Беделл Сміт;
  • Від СРСР — представник Ставки Верховного Головнокомандування при командуванні союзників генерал-майор Іван Суслопаров;
  • Як свідок акт підписав заступник начальника Штабу національної оборони Франції бригадний генерал Франсуа Севез.
Після підписання акту капітуляції Німеччини. У першому ряду: Суслопаров, Сміт, Ейзенхауер, маршал авіації Королівських ВПС Артур Теддер (заступник Ейзенхауера)

У Британії та США оголосили про капітуляцію Німеччини 8 травня, у Британії був день, у США — ранок. Після чого в Європі та Америці почалися масові святкування. Акт про капітуляцію Німеччини набув чинності о 23:01 8 травня. Але в Радянському Союзі про перемогу ніхто не повідомляв.

Акт капітуляції Німеччини. Фото з відкритих джерел

Річ у тім, що Сталін захотів, аби Німеччина підписала окремий акт з СРСР, схожий з попереднім. Такий документ був підписаний 8 травня пізно ввечері й набув чинності того  дня о 23:01.

І лише 9 травня про перемогу над нацизмом оголосили по радянському радіо. Насправді ж немає жодного документа про капітуляцію Німеччини, в якому стояла б дата "9 травня". Просто в цей день радянська влада повідомила народу СРСР про перемогу у так званій “великій вітчизняній війні”.

А цивілізований світ відзначає перемогу над нацизмом тоді, коли акт про капітуляцію набув чинності — 8 травня 1945 року. Також у цей день вшановують пам’ять тих, хто віддав життя за перемогу над злом.

Символом памʼяті про Другу світову війну в Україні є червоний мак. Він є визнаним у світі символом памʼяті за загиблими у битвах ще з часів Першої світової війни.

Сьогодні в Україні відзначають День пам’яті та примирення 8 травня, а наступного дня — День перемоги над нацизмом. Однак президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про встановлення 8 травня Днем памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

“Ми повертаємо нашій державі чесну історію без ідеологічних домішок. Саме 8 травня більшість народів світу згадує велич перемоги над нацизмом. Саме 8 травня світ вшановує памʼять усіх, чиї життя забрала та війна. Саме 8 травня набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію вермахту”, — сказав глава держави у відеозверненні.

Також Зеленський підписав указ про відзначення 9 травня Дня Європи.

"Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу", — йдеться в указі.

Спробуємо розібратися, що означає ця дата і як заведено її відзначати на Європейському континенті.

День Європи

Фото з відкритих джерел

День Європи разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном ("Ода до Радості" Бетховена), є символом ЄС з 1985 року. 9 травня було підписано Декларацію Шумана (одного з батьків-засновників ЄС), тому ця дата вважається днем народження Євросоюзу.

"Мир у світі неможливо забезпечити без будівничих зусиль, сумірних рівню небезпеки, яка перед ним постає. Організована і життєздатна Європа може зробити фундаментальний внесок в цивілізацію, забезпечивши мирні відносини між країнами…", — йдеться у декларації.

У подальші роки 9 травня стало активно відзначатися громадянами держав-членів ЄС. Також цей день почали відзначали у країнах, які перебувають на шляху євроінтеграції.

У День Європи проводять освітні заходи на тему ЄС, культурні та творчі ініціативи, виступають на підтримку європейської інтеграції. Зокрема в Україні минулого року відбувся флешмоб "Головні символи України та Європи: Єднаймося". Молодь у вишиванках співала "Червону калину". Звучали український та європейський гімни. Спеціальними гостями заходу стали вчені, які нині несуть службу в підрозділах Територіальної оборони або займаються волонтерською діяльністю.

Цьогорічний День Європи буде вже 21-м, який відзначатиме Україна. Перший указ про відзначення цього дня був підписаний 19 квітня 2003 року Леонідом Кучмою. “Враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію" цей день відзначали у третю суботу травня.

Фото з відкритих джерел

Цього року Україна відзначатиме День Європи одночасно з усіма державами-членами ЄС. Указом Зеленського "Про День Європи" встановлено відзначати цей день 9 травня.

“Багато років тому на нашому континенті була встановлена традиція святкування саме 9 травня Дня Європи – для відзначення досягнутих миру та єдності. Сьогодні єдність на нашому континенті наближає нас до відзначення першого дня нашого миру. І правильно буде разом з усією вільною Європою відзначати День Європи.

Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку від завтра 9 травня ми будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, яка наближає мир”, — прокоментував президент своє рішення.

Від початку повномасштабної війни цей день набув для нашої країни особливого значення. Держави, які раніше були просто сусідами, стали для нас близькими друзями й союзниками, а для багатьох –  прихистком від російської агресії.

Водночас ЗСУ стали для європейців міцним щитом, який боронить Європу від рашистської навали. Сьогодні українці не лише є носіями європейських цінностей та культури. Наші захисники й захисниці – приклад незламності та героїзму, які проявив вільний світ у часи Другої світової війни.

Нагадаємо, у Міноборони попередили українців про можливе загострення з боку росії на 9 травня.

Головне