Як ЗСУ влаштували сафарі на "алігаторів": що треба знати про бойові російські гелікоптери Ка-52

Як ЗСУ влаштували сафарі на

За три доби росіяни втратили вже четвертий ударний гелікоптер Ка-52 “Алігатор”. Вважається, що серед авіаційної техніки окупантів цей гвинтокрил є одним з найкращих. Попри це українські захисники вдало полюють на “алігаторів”, яким нібито “аналогів немає”. Що відомо про Ка-52, чим він озброєний і як бійці Збройних сил України їх знищують — розбирався “Ми-Україна”.

Характеристики та можливості Ка-52

Ка-52. Фото з відкритих джерел

Ка-52 "Алігатор" — російський бойовий вертоліт, командирська машина армійської авіації, здійснює розвідку місцевості, цілевказівки та координацію дій групи бойових вертольотів. Є продовженням розвитку моделі Ка-50 "Чорна акула".

Перший випробувальний політ Ка-52 відбувся у 2008 році. Тоді ж розпочалося малосерійне виробництво "алігаторів". У травні 2011 року Ка-52 надійшли на озброєння армійської авіації рф.

Цей гелікоптер зберіг усю номенклатуру озброєння свого попередника —  одномісного Ка-50:

  • Рухома гарматна установка з гарматою 2А42 калібру 30 мм і боєкомплектом 460 снарядів;
  • ПТКР "Вихрь" із лазерною променевою системою наведення, блоки калібру 80 мм; 
  • Авіабомби, гарматні контейнери та іншу зброю загальною масою до 2000 кг.

 Ка-52 може додатково нести керовані ракети класу "повітря-повітря" ближнього бою Р-73 та "Голка-В". А також некеровані ракети "повітря — земля".

"Алігатор" обладнаний радарною системою "Арбалет", яка забезпечує виявлення перешкод і цілей. Це дозволяє Ка-52 здійснювати політ на гранично-малих висотах, в режимі картографування місцевості та можливістю виявлення рухомих цілей. 

Ка-52, кабіна пілотів. Фото з відкритих джерел

Гелікоптер також має броньовану капсулу для екіпажу. Катапультування капсули можливе на висотах від 0 до 4100 м. Ведення вогню і керування вертольотом може здійснювати будь-який із пілотів.

Ка-52 призначений для виконання широкого спектра бойових завдань. Цю авіаційну техніку вважають однією з кращих в авіапарку рф. Зокрема гелікоптер може проводити координацію дій групи бойових вертольотів. А також вражати броньовану і неброньовану техніку, живу силу і повітряні цілі на полі бою.

Льотно-технічні характеристики Ка-52:

  • Екіпаж — 2 пілоти;
  • Висота — 5 м.
  • Максимальна злітна маса — 10 800 кг;
  • Крейсерська швидкість — 260 км/год;
  • Максимальна швидкість у горизонтальному польоті — 310 км/год;
  • Максимальна швидкість — 300 км/год;
  • Дальність польоту практична — 520 км;
  • Дальність польоту перегоночна — 1200 км;
  • Бойове навантаження — 2000 кг (з 4 точками підвіски), 2800 кг (з 6 точками підвіски).

Станом на 2023 рік на озброєнні російських окупантів перебувало близько 105 одиниць Ка-52. Однак наразі ЗСУ вдалося дещо скоротити популяцію ворожих “алігаторів. Також виявилось, що ці гелікоптери не такі потужні, як здавалося.

 "Аналогів немає": слабкі місця Ка-52

Фото з відкритих джерел

Бойове застосування вертольотів Ка-52 в умовах російської навали проти України висвітлило низку істотних вад та недоліків як у його конструкції, так і наявному озброєнні. Зокрема вертоліт має низку незахищених місць в бічних та лобовій проєкціях, через що може бути виведений з ладу звичайними гвинтівковими набоями.

Також при зависанні Ка-52 у повітрі відбувається помітна вібрація крил, на яких підвішено озброєння. Відсутність сучасної високоточної зброї примушує пілотів запускати НУРСи з кабрирування, коли задля збільшення дальності пуск ракет відбувається із задиранням носа вгору. Хоча завдяки балістичній траєкторії дальність польоту ракет зростає, про прицільний вогонь уже не йдеться.

На думку фахівців, вібрація крил можливо посилилась та стала помітна через велике бойове навантаження. Такі коливання можуть скорочувати термін придатності високоточного озброєння, заважати роботі датчиків на крилах та перешкоджати точності наведення ракет, послаблювати сам вертоліт.

Як сказав авіаексперт виданню The Drive, замість 100 годин авіаперевезення може пройти лише 10, перш ніж ракета не спрацює. Будь-яка тряска, як правило, шкідлива для електроніки або вибухових речовин, які можуть стати більш чутливими.

Іншою проблемою може бути термін служби зброї. Ракети, що летять групами на внутрішніх пілонах, є чутливою частиною обладнання і погано переносять удари або струси. Надмірна вібрація цілком може передаватися на частину самонаведення ракети, двигун, боєголовку або системи керування. В результаті це загрожує летальними наслідками.

Як українські військові полюють на “алігаторів”

Фото з відкритих джерел

Вже у середині листопада 2022 року було підтверджено втрату не менше 25 одиниць Ка-52. Це становить понад 25% всіх боєздатних гелікоптерів цього типу, що знаходяться на озброєнні армії рф.

У червні 2023 року окупанти перекинули до аеропорту "Бердянськ" додаткові 30 вертольотів, серед них — п'ять Ка-52. Більшість призначена для підтримки сухопутних військ. Активна ліквідація ворожої техніки пояснюється фахівцями тим, що командування рф активізувало авіацію на півдні України через контрнаступ ЗСУ.

Використанням повітряно-космічних сил росія намагається підтримати свої наземні війська для протидії наступу українських військ. Постійними повітряними ударами загарбники прагнуть загальмувати просування українських військ.

І хоча армія рф почала йти на більший ризик задля отримання переваги в небі, це не дало очікуваних результатів. Українські захисники мають на озброєнні достатню кількість мобільних ЗРК малої дальності.  Результат — за три дні чотири російських  “алігатори” були знищені.

Фото з відкритих джерел

Так, 15 червня бійці 36-ої окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського повідомили про збиття Ка-52. Де саме відбулася ліквідація авіаційної техніки ворога, вони не зазначили. Ще двох “алігаторів” ЗСУ вполювали 17-18 червня. Як зазначили у Генеральному штабі, “бюджет рф недорахується близько 16 $млн”.

У більшості випадків українські військові знищують вертольоти рф за допомогою зенітних ракет. Переважно це американські Stinger. Але зафіксовано кілька випадків збиття Ка-52 за допомогою вітчизняного протитанкового комплексу Стугна-П.

Як виявилося, цей ПТРК універсальний не лише у застосуванні (ручне управління або режим "вистрілив-забув"), але й може знищувати різні цілі. Серед них основними є танки й бронетехніка, а також вогневі точки, бункери та будівлі. Однак ЗСУ довели, що “Стугна-П” є ефективною й проти ворожих гелікоптерів.

ПТРК "Стугна-П". Фото: Конструкторське бюро "Луч"

Ефективність використання ЗСУ зенітно-ракетних комплексів порти авіації рф підтвердили й у Королівському інституті оборонних досліджень. "Численні ПЗРК, надані українським військовим призвели до того,  що проривні вильоти маловисотних літаків та гвинтокрилів рф "виявилися дуже дорогими". Навесні 2022 року ворожа авіація майже не залітала за лінію фронту, пишуть аналітики.

https://www.youtube.com/watch?v=BqBXiFWkIsc&t=30s

Однак, застосування великої кількості ударних вертольотів суттєво ускладнює боротьбу з ним самими лише ЗРК. До того ж їх застосування вночі є складним. Водночас Ка-52 ведуть переважно нічний вогонь по позиціях ЗСУ.

Але українські військові мають мобільні системи ППО малої дальності (SHORAD).  На думку експертів, наразі ці системи набувають все більшого значення, оскільки вони можуть бути не тільки найважливішим елементом на передовій.

На даний час можливості SHORAD України включають поєднання систем радянської епохи й нещодавно отриманого західного обладнання. Найбільш потужною з техніки часів СРСР є: 9К330 "Тор", 9К33 "Оса" та 9К35 "Стріла-10". Аналогічну роль виконує і 2К22 "Тунгуска".

Серед систем, представлених західними союзниками, найбільш важливими є AN/TWQ-1 Avenger, 20 із яких були поставлені Сполученими Штатами з кінця минулого року, і які озброєні ракетами Stinger. Також у цьому списку німецькі Gepard. Ці системи добре підходять для супроводу бронетехніки під час руху, але в Україні їх наразі не дуже багато.

Нагадаємо, ЗСУ отримають від США танкові снаряди зі збідненим ураном. "Ми-Україна" дізнався, у чому особливість цих боєприпасів і наскільки вони шкідливі для довкілля.

Головне