Емоційно-психологічний стан українців з початку повномасштабної війни сильно змінився. Люди почали відчувати тривожність, виснаження, розлади сну. Також 18% українців пʼють щодня або кілька разів на тиждень.
Про це йдеться у звіті Українського інституту майбутнього за результатами опитування 1205 людей.
За результатами було виявлено, що частота відчуття тривожних станів серед українців у травні 2023 року зросла, порівняно з лютим 2022 року. На 26% зросла кількість людей, які кажуть, що їхній стан погіршився. Водночас зросла на 5-7% частота згадувань про такі переддепресивні стани, як швидка стомлюваність, втрата цікавості, поганий сон.
Значна частина учасників опитування (39-44%) вважає небезпечним перебування поза своєю оселі — на роботі, у громадських місцях та закладах (незважаючи на те, є чи немає поруч військових), просто неба на вулиці.
За пунктами шкали EST-Q помітна частина українців відчуває втому, виснаженість, тривожність, проблеми зі сном. Помітні прояви цих станів фіксуються у 15-17% населення, гострі стани — у 2-3%. Психологічне виснаження є характерним для жінок особливо середнього віку (36-50 років). Емоційну тривожність частіше переживають молоді люди (18-35 років), частіше чоловіки. Розлади сну характерні для літніх жінок (51 рік або старше).
Більшість учасників опитування (82%) вживають алкогольні напої, утім регулярно або доволі часто це роблять лише 18%. Алкоголь частіше вживають чоловіки, також вживання алкоголю знижується з віком. Для 16% респондентів вживання алкоголю є важливим способом розслабитись та відпочити. 28% опитаних зізнаються, що збільшили вживання алкоголю після початку повномасштабної війни, а 26% кажуть, що зараз вживають алкоголю більше, ніж до війни.
Топ-3 емоцій, які відчувають українці останнім часом — це тривога, очікування покращень та надія. Топ-3 емоцій, які українці відчувають, коли думають про майбутнє — надія, очікування покращень, тривога.
Як писав "Ми-Україна" раніше, рф вивела у Чорне море три ракетоносії.