Як міжнародний досвід допоможе відбудувати Україну

Кирило Криволап
Кирило Криволап

От би хтось взяв і проаналізував міжнародний досвід проектів відновлення по всьому світу за останні 100 років. І простою мовою сформував поради для українців як організувати повоєнну трансформацію.

Подумали ми, і так і зробили. Проаналізували більше 26 національних проектів відновлення. Зібрали як негативні, так і позитивні приклади відновлення країн після війни, природних катастроф та соціальних потрясінь.
Для нас було важливо побачити як країни втрачали або здобували свій шанс на відновлення.

Ключові висновки:

  • Гроші на відновлення – не найголовніше. Аби конвертувати міжнародну підтримку у економічне зростання потрібен чіткий план. Всі без винятку успішні кейси з відновлення мали під собою окрему концепцію і довгостроковий план. В іншому випадку відновлення гальмується одразу після завершення донорської підтримки і країна може навіть не вийти на докризовий рівень ВВП.
  • Розподілення коштів хоч і має бути організоване урядом, але повинно спиратись у розподілі та використанні коштів на місцеву владу, громади та неурядовий сектор. Саме це, при належній організації, забезпечує швидкість, адресність та диверсифікацію у застосуванні ресурсів.
  • Відновлення має бути прозорим. В сучасному розумінні, ще й діджиталізованим. В історії вистачає випадків, коли основні донори виходили з проектів відновлення після корупційних інцидентів, випадків використання ресурсів відновлення у політичній боротьбі і т.п..
  • Четвертий висновок трохи від Капітана Очевидність, але він важливий. Відновлення інфраструктури має відбуватись в першу чергу. Житло, дороги, садочки, школи – це стимул для повернення людей. Бо, як виявилось, деякі країни зробили забагато фокусу на економічних стимулах та реформах і забували про прості речі для людей.
  • П’ятий висновок – про важливість приватного сектору. Саме бізнес драйвить відновлення. У довгостроковому періоді приватний сектор повинен відігравати вирішальну роль у відновленні. Саме його робота дозволить утримувати державу, її сектор оборони за рахунок не грантів, а податків.

І наостанок, про позитивну статистику. Аналіз демонструє, що розмір щорічної міжнародної допомоги в перші два – два з половиною роки після кризи становить близько 60% від ВВП країни-реципієнта. У випадку України, мова йтиме про 100+ млрд доларів на рік по різних каналах та форматах.

Кирило Криволап, радник прем’єр-міністра України з економічних питань,
директор центру “Економічного відновлення”

Після війни необхідно інвентаризувати всі природні ресурси країни, провести аудит виконання надрокористувачами взятих на себе зобов’язань і створити нову модель трансформації конституційного права народу на надра в реальне соціальне благо…

Війна так чи інакше внесе корективи у список професій, які будуть популярні найближчим часом. Крім того, з часом зазнає змін і сам процес навчання. Розмова щодо професій частіше відбувається у…

Рубрика “Шпигунські скандали”. Давно стежу за темою Яна Марсалека, яка тягнеться ще з 2020-го. Він – колишній директор німецької компанії по обробці платежів Wirecard, громадянин Австрії, якого розшукує Німеччина через…

TODO: Тут буде блок популярних авторів