Австралія веде переговори зі Сполученими Штатами та Україною про передачу Києву винищувачів американського виробництва McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Ці літаки застосовувалися у багатьох військових операціях, зокрема в Іраку й Афганістані. Які особливості цих винищувачів та як вони можуть допомогти українським військовим – розбирався “Ми-Україна”.
Що відомо про американський “Шершень”
F/A 18-Hornet ("Шершень") – це палубний винищувач-бомбардувальник і штурмовик, розроблений у 1970-х роках. F/A-18E/F є повною назвою літака, де F – винищувач, A – штурмовик, E/F – одномісний/двомісний варіант. Сьогодні літак перебуває на озброєнні США, Канади, Австралії, Іспанії, Швейцарії, Фінляндії, Кувейту та Малайзії.
Спочатку літак мав випускатися у трьох модифікаціях: винищувач F-18A, штурмовик A-18A, навчально-бойовий TF-18A. Однак виробник McDonnell Douglas зміг об'єднати всі три модифікації в одному літаку. Він отримав назву F/A-18A в одномісній версії та F/A-18B – у двомісній.
F/A-18 Hornet став першим всепогодним винищувачем та штурмовиком, розробленим для таких завдань, як перехоплення та ближня авіаційна підтримка. Літак можна використовувати на різних поверхнях. Він не є літаком виключно морського базування.
Технічні можливості F/A-18 дуже схожі з F–16, адже цей літак є комбінованим. Зокрема, його можна використовувати для завдання потужних ракетно-бомбових ударів по наземних об'єктах. Він також може допомогти у захисті повітряного простору від ворожих ракет.
Базові тактико-технічні характеристики F/A-18 Hornet:
- Екіпаж – 1 особа;
- Дальність польоту – 3340 км;
- Довжина – 17,07 м;
- Висота – 4,66 м;
- Порожній – 11200 кг;
- Споряджений – 16850 кг;
- Боєзапас – 570 патронів;
- Вага підвісних елементів – 7030 кг.
Яке озброєння має бойовий F/A-18 Hornet
Оскільки мова йде про австралійські “Шершні”, які пройшли модернізацію А++, можна казати про суттєвий арсенал. Зокрема наявність радіолокаційної станції AN/APG-73 дозволяє використовувати всю палітру західних озброєнь. Так, покращені F/A-18 можуть бути носіями:
- Ракет "повітря-повітря" — AIM-120 AMRAAM, AIM-120 ASRAAM;
- Ракет "повітря-земля" — SLAM-ER, протирадарні AGM-88 HARM;
- Протикорабельних ракет — AGM-84 Harpoon;
- Корегованих бомб JDAM-ER та Paveway II;
- Крилатих ракет AGM-158 JASSM, Taurus;
- Бомб — Mark 80, GBU-87, Mk 20, Mk-77, CBU-97.
Потенційно F/A-18 може нести ядерні снаряди й некеровані ракети різного типу. Також літак може бути озброєний ракетами ближнього радіуса Sidewinder, про надання яких оголосила Канада після травневого “Рамштайну”.
У яких битвах проявив себе “Шершень”
Випробуваний часом F/A-18 здійснив чимало бойових місій. Але є кілька найбільш відомих, які зробили цей літак всесвітньо відомим. Мова про війни у Перській затоці, Косово та Іраку.
Операція “Буря в пустелі” 1991 року. Під час війни в Перській затоці F/A-18 пройшов перше бойове хрещення й показав свої можливості. На озброєнні ВМС і Корпусу морської піхоти США “Шершні” здійснили понад 4 000 вильотів з високим показником успішності місій – понад 95%. Літаки показали всі переваги комбінованих винищувачів. Вони переключалися між повітряними та наземними атакуючими ролями й успішно подолали протиповітряну оборону противника. Не менш ефективним було й знищення наземних цілей.
Операція Rapid Trident (“Швидкий тризуб”) 1999 року. Під час війни в Косово F/A-18 відіграли ключову роль у повітряній кампанії НАТО проти Югославії. Вони виконували численні завдання, від придушення засобів ППО противника до атак на наземні цілі. У цій місії вперше використали планерні бомби AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW), носіями яких були “Шершні”.
Операція “Іракська свобода” 2003 року. У війні в Іраку F/A-18 продемонстрували свою універсальність, виконуючи цілий ряд операцій. Серед них було й встановлення домінування у повітрі, наземні атаки й розвідка. Під час цього конфлікту варіанти F/A-18 Super Hornet (E/F) довели свою ефективність, продемонструвавши передові (на той час) технології. Фахівці відмічали сильні сторони "Шершнів", зокрема збільшену дальність польоту, корисне навантаження і витривалість.
Завдяки своїй репутації та успіхам у військових місіях F/A-18 став "кінозіркою" у фільмі "Топ Ган: Меверік". Стрічка вийшла у 2022 році, головну роль у ній зіграв Том Круз.
Переваги F/A-18, які допоможуть у війні з росією
Головна особливість “Шершня” – ефективність в експлуатації. Цей літак створювався для зльоту з авіаносців, де можливості для обслуговування та ремонту обмежені. До того ж злітати й сідати там доводиться в обмеженому просторі. Тому конструктори зробили F/A-18 доволі компактним та "витривалим".
Під час "Бурі в пустелі" після попадання по Hornet ракет "земля-повітря" його вдавалося швидко відремонтувати, і вже наступного дня він літав.
Ще однією перевагою Hornet’а є його багатофункціональність. Про це свідчить і назва "Шершня": F – fighter jet (винищувач), A – attack (штурмовик). Під час війни у Перській затоці F/А-18 під час однієї місії збивав ворожі літаки та бомбардував цілі. Крім того, він може використовуватися навіть як паливозаправник.
У війні проти рф “Шершень” може виконувати завдання по боротьбі з повітряними загрозами. Літак здатен перехоплювати ракети й дрони різних типів. Особливо слід згадати про авіабомби, які тактична авіація рф запускає зі своєї території по прифронтових районах України. У боротьбі з КАБами “Шершні” також можуть бути успішними. Крім того, в ролі бомбардувальника F/А-18 може знищувати логістику ворога та командні пункти.
У боротьбі проти тактичної авіації могли б допомогти ракети AIM-120 AMRAAM. Наразі ЗСУ використовують їх у ЗРК NASAMS, але запуск із літака збільшив би дальність до 150 км. На жаль, радянські МіГ-29 не здатні використовувати ракети цього типу, а от “Шершні” – можуть. Якщо в рамках “авіаційної коаліції” Україна отримає F/А-18, то разом з F-16 Повітряні сили ЗСУ суттєво посилять свої можливості. Адже тоді російська авіація буде фактично безсилою в українському небі.
Нагадаємо, у Повітряних силах ЗСУ розповіли про навчання українських пілотів на західних винищувачах F-16.