Іспанські лікарі у Барселоні успішно провели першу у світі повністю роботизовану трансплантацію легень. Для виконання операції використали робота з чотирма "руками" під назвою "Да Вінчі".
Про це повідомило видання The Next Web. Як зазначається, пацієнтом був 65-річний чоловік, якого звати Ксав'єр. Йому діагностували легеневий фіброз. Це захворювання легень, яке є небезпечним для життя та спричиняє їхнє рубцювання.
Напередодні операції хірурги прибрали повітря з донорської легені, аби зменшити розмір органу. У результаті орган вдалося помістити в грудну клітину крізь розріз шириною всього 8 см.
Крім того, біля ребер були зроблені невеликі надрізи для розміщення "рук" робота та 3D-камер. Завдяки ним хірурги змогли оглянути порожнину всередині.
Лікарі пояснили, що нова технологія є не такою болючою для пацієнта. Вона також знижує ризик післяопераційної інфекції, адже рана легко закривається.
"Ми вважаємо, що ця техніка покращить якість життя пацієнтів, скоротить післяопераційний період і зменшить біль", – зазначив завідувач відділення торакальної хірургії та трансплантації легень університетської лікарні Валь д’Хеброн, доктор Альберт Джаурегі.
Таким чином післяопераційний розріз був невеликим. Ксав’є довелося приймати лише парацетамол. При цьому традиційна трансплантація легенів зазвичай потребує післяопераційного лікування набагато сильнішими знеболюючими.
"З моменту, коли я прийшов до тями і прокинувся від загального наркозу, я не відчував болю", – розповів 65-річний пацієнт.
Робота "Да Вінчі" розробила американська корпорація Intuitive Surgical ще в 2000 році. Наразі його використовують для лікування сотень тисяч пацієнтів. До цього випадку з Ксав'є "робота "да Вінчі" використовували для пересадки легень лише один раз – у лікарні Лос-Анджелеса. Проте тоді робот провів операцію лише частково.
Тепер іншим пацієнтам зі списку очікування на операцію з трансплантації легень будуть пропонувати нову техніку.
Як повідомляли "Ми-Україна" раніше, експерти, що працюють у сфері штучного інтелекту, зокрема, мільярдер Ілона Маска та колишній співзасновник Apple Стів Возняк, закликають тимчасово призупинити роботу у цій галузі. На думку фахівців, ці системи зі штучним інтелектом ще потребують перевірки на безпеку.