Від елітної вілли в Іспанії до лави підсудних: корупційна історія одеського військкома Євгена Борисова

Від елітної вілли в Іспанії до лави підсудних: корупційна історія одеського військкома Євгена Борисова

Скандал з колишнім керівником Одеського військкомату Євгеном Борисовим став резонансною подією. Посадовець отримував на 8 мільйонів гривень більше за свою офіційну зарплатню, має елітну нерухомість в Іспанії, куди регулярно їздив на відпочинок. І все це під час повномасштабної війни.

Наразі Борисов чекає на вирок суду, йому загрожує до 10 років ув'язнення. Як почалась і розвивалась корупційна історія одіозного військкома й за якими статтями його можуть засудити — у матеріалі “Ми-Україна”.

Початок: журналістські розслідування

Вілла Євгена Борисова в Марбельї (Іспанія)

Наприкінці квітня колишній народний депутат Ігор Мосійчук звинуватив тоді ще військкома Євгена Борисова у корупції. Екснардеп написав у своєму Telegram-каналі, що військком придбав віллу на іспанському узбережжі в Марбельї за майже €4 млн для своєї матері-пенсіонерки. А наприкінці 2022 року сам виїжджав туди на відпочинок майже на місяць. Мосійчук стверджував, що Новий рік Євген Борисов святкував там же ж в Іспанії.

Також Мосійчук стверджував, що Борисов користується дорогою машиною, яку нібито ввіз під виглядом гуманітарної допомоги. За словами екснардепа, йдеться про Mercedes Benz G63 AMG, який зареєстрували 15 листопада 2022 року за адресою: вулиця Заньковецької, 7/7. За адресою Малиновського РТЦК та СП (райвійськкомат). Саме його очолював Євген Борисов до переведення в обласної військовий комісаріат.

Ігор Мосійчук додав, що машину військовий оформив на дружину Олександру. За два дні після державної реєстрації, Mercedes Benz перетнув кордон України через  пункт пропуску Краківець (Польща) й наразі знаходиться за кордоном у Королівстві Іспанія.

Згодом про непомірні для військкома статки написало видання “Цензор.НЕТ”. У матеріалі зазначалось, що мати й дружина Борисова "фактично є доларовими мультимільйонерами й мають розкішну нерухомість на одному з елітних курортів Іспанії".

Джерела видання розповіли, що дружина Борисова почала займатися бізнесом одразу після одруження з ним у 2015 році. Вона має фірму із продажу одягу бренду Levi's у двох торговельних центрах Києва та Львова.  У листопаді 2022-го жінка придбала Mercedes Benz G63 AMG за 8 мільйонів гривень.

3 травня Державне бюро розслідувань відкрило кримінальну справу щодо начальника Одеського обласного військкомату. Його прізвища не назвали, проте цю посаду на той час обіймав Борисов. У ДБР розповіли, що за винагороду посадовець давав вказівку підлеглим не призивати тих чи інших осіб.

https://www.youtube.com/watch?v=C8oVR4lL3Mk&t=24s

Військкома підозрюють у зловживанні посадовцем службовим становищем в умовах воєнного (ч. 5 ст. 426-1 КК України). Санкція статті передбачає покарання до 12 років позбавлення волі.

22 червня у видання “Українська правда” вийшло розслідування під назвою “Батальйон Іспанія”. Журналісти показали віллу Борисова у Марбельї, а також кілька автомобілів. Загальну вартість цього майна оцінюють у приблизно €4,5 млн.

Маєток зареєстровано на матір Борисова, його купили наприкінці 2022 року. За даними журналістів, дружина Борисова також стала власницею офісного приміщення в Марбельї.

Також в УП дізналися, що в сім'ї Борисових є ще один новий позашляховик Toyota Land Cruiser 2023 року випуску, зареєстрований на тещу. військкома Як пише видання, вартість автомобіля сягає приблизно $100 тисяч. Це вже третій транспортний засіб, який придбала родина Борисових від початку російського вторгнення.

У телефонній розмові з журналістом Борисов спочатку заявив, що його родина нічим в Іспанії не володіє. Але згодом Борисов заявив, що його дружина займається там роздрібною торгівлею, а сам він "не влазить у ці справи". Він також сказав, що не знає, чи придбали члени його родини нерухомість в Іспанії.

За справу береться держава

Наступного дня після виходу розслідування УП стало відомо, що Борисова вирішили залишити на посаді. За словами керівниці пресцентру оперативного командування "Південь" Наталії Гуменюк, службова перевірка щодо Борисова не виявила підстав для відсторонення його з посади.

"Службове розслідування (щодо Борисова – ред.) завершене. Підстав для відсторонення від посади не було. Тому він продовжує виконувати свої обов’язки. Далі триває слідство або розслідування інших правоохоронних органів, до яких ми не маємо стосунку і втручання в їхню діяльність",  – сказала Гуменюк у коментарі "Радіо Свобода".

За її словами, перевірка також встановила, що виїзд за кордон Борисова "на той момент" був "санкціонований і дозволений".

Після цього президент України Володимир Зеленський доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному звільнити одеського військкома і перевірити всіх інших.

“Дав термінове доручення Головкому Залужному негайно звільнити з посади, так би мовити, одеського "воєнкома" – начальника місцевого центру комплектування, про якого говорить вся наша країна.

Дав термінове доручення створити комісію під керівництвом першого заступника міністра оборони України генерала Павлюка разом із правоохоронним блоком та разом із НАЗК для перевірки всіх воєнкомів у усіх регіонах України, щоб вони не ганьбили нашу державу і пам’ять героїв, які гинуть на фронті", – написав глава держави 23 червня.

Через 5 днів скандального військкома звільнили. Наталя Гуменюк повідомила, що "полковник Борисов звільнений з посади начальника обласного територіального центру комплектування Одеської області". Вона додала, що наразі Борисовим займаються правоохоронні органи.

19 липня Національне агентство із питань запобігання корупції склало обґрунтований висновок щодо незаконного збагачення керівника Одеського регіонального центру комплектування Євгена Борисова. Йдеться про суму 188 мільйонів гривень.

Голова НАЗК Олександр Новіков під час пресконференції заявив що це фактично рекордний висновок щодо встановленого факту незаконного збагачення.

"Тільки один об’єкт, куплений в Іспанії на матір цієї людини, вартує 3,7 млн євро. Це 15 грудня минуло року, коли Україна щоденно була під обстрілами росіян. І таких об’єктів ще кілька. Всі вартістю від пів мільйона євро", — зазначив Новіков.

У НАЗК встановили, що за поясненнями Борисова,  він отримав кошти шляхом надання позик на загальну суму $ 4,2 мільйона. Ці позики надані різними підприємцями. Одним із них є співвласник клубу "Ibiza". При цьому жодні відомості з податкової не підтверджують наявність в осіб відповідних коштів".

За словами Новікова НАЗК також встановило організацію одеським ТЦК цілих каналів незаконного виїзду за кордон.

Підозра і затримання Борисова

Затримання колишнього військкома Євгена Борисова. Скріншот: ДБР

22 липня Державне бюро розслідувань повідомило Борисову про підозру за фактами незаконного збагачення та порушення порядку несення військової служби. За даними бюро, під час досудового розслідування було зібрано величезний власний масив доказової бази.

Для повноцінного розслідування ДБР вивчало повідомлення ЗМІ та матеріали НАЗК щодо незаконного збагачення у Борисова на понад 188 млн гривень. Водночас у бюро зазначили, що місцеперебування Борисова наразі встановлюється.

Президент Володимир Зеленський також відреагував на повідомлення про підозру колишньому одеському військкому.

"Сьогодні правоохоронці доповіли мені про ситуацію з колишнім одеським військкомом. Йому повідомлено про підозру за фактами незаконного збагачення та порушення порядку несення військової служби. Логічно, що самим лише звільненням ця історія не мала завершитися", — сказав глава держави.

За його словами, Державне бюро розслідувань та Офіс Генерального прокурора продовжать необхідні слідчі та процесуальні дії, а всі деталі, які можна оприлюднити, правоохоронці обов'язково представлять суспільству.

"Та й загалом триває перевірка територіальних центрів комплектування, тобто військкоматів. І кожне таке "кабінетне" порушення десь у військовій ієрархії, будь-яка спроба якось там збагатитися принижує наших воїнів, наших героїв. Відповідальність за порушення — неминуча", — наголосив президент.

Довго ховатися від слідства Борисов не зміг. 24 липня його затримали у Києві. У ДБР зазначили, що колишній посадовець намагався втекти від слідства. Він використовував елементи конспірації — змінював номери телефонів, автомобілів, місце розташування тощо.

"Два дні тривали активні пошуки й, з рештою, в результаті комплексних оперативно-слідчих заходів його було виявлено та затримано у Києві. Враховуючи намагання колишнього військкома сховатися від правосуддя, працівники ДБР проситимуть суд залишити його під вартою без можливості внесення застави”, — йдеться у повідомленні.

https://www.youtube.com/watch?v=5FDuc9TJUVs

Наразі Борисова підозрюють:

  • У набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави активів, вартість яких більш ніж на шість тисяч п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи (ст. 368-5 КК України);

    Говорячи простіше — це незаконне збагачення. Йдеться про ті самі 188 мільйонів, які незаконно отримав колишній одеський військком і за які купував нерухомість і автомобілі.

  • У нез’явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинене в умовах воєнного стану – вчиненні кримінального правопорушення (ч. 5 ст. 407 КК України);

    Мова про систематичні прогули. На початку грудня 2022 року Борисов, який тоді відповідав за призов військовослужбовців у цілому регіоні, тижнями не з’являвся на службу. Водночас з’являлася інформація, що він із сім’єю під час воєнного стану відпочиває за кордоном. Зокрема місяць провів на узбережжях Іспанії та на Сейшелах.

  • В ухиленні від несення обов’язків військової служби шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 409 КК України).

    Борисов виїжджав на відпочинок під приводом лікування, але за даними слідства робив це незаконно. Санкції статей передбачають обмеження волі до 10 років позбавлення волі.

Читайте також: Все, що потрібно знати про види повісток та правила їх вручення.

Головне