Скандальна заява посла Китаю про Крим: як відреагувала Україна та світ

Скандальна заява посла Китаю про Крим: як відреагувала Україна та світ

Посол Китаю у Франції заявив, що пострадянські республіки не мають статусу в міжнародному праві, а питання щодо приналежності Криму є неоднозначним. Такі неоднозначні слова дипломата викликали шквал критики та обурень в європейських країнах. Зрештою через резонанс Пекін скандальне інтерв’ю видалив.

Наша кореспондентка проаналізувала, хто насправді стоїть за скандальними заявами.

Реакція Китаю за скандальну заяву свого посла

Спікерка МЗС Піднебесної Мао Нін прокоментувала скандальну заяву свого дипломата у Франції.

"У питаннях території та суверенітету позиція Китаю є послідовною та чіткою. Китай поважає суверенітет, незалежність і цілісність усіх країн і захищає цілі та принципи статуту Організації об’єднаних націй", - сказала вона.

Лу Шає заявив, що пострадянські республіки нібито не мають статусу у міжнародному праві. На його думку, у них немає міжнародної угоди, яка б матеріалізувала їхній статус суверенної країни.

Також на запитання, чи вважає він Крим приналежним Україні, посол сказав, що “це залежить від того, як ви сприймаєте проблему”. За його словами, “це не так просто”. 

Китайський дипломат також сказав, що Крим був “російським спочатку”, але не уточнив, що мав на увазі під початком.

Реакція України та Європи

Реакції на ці зухвалі слова з’явилися миттєво.

“Або є очевидні проблеми з географією, або такі заяви суперечать позиції Пекіна “щодо зусиль по відновленню миру в Україні на основі міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН”. Тестове питання “Чий Крим?”, як завжди, показове. Наступного разу добре було б спитати “Чий Владивосток?”. Радянської імперії більше не існує. Історія рухається далі”, - сказав посол України у Франції Вадим Омельченко.

В країни Балтії викликали китайських дипломатів, аби ті пояснили, які ж вони сумніви мають щодо їх суверенітету.

"Фактично вони поставили під сумнів увесь світовий порядок. Це не тільки стосується України, чи країн Балтії, які також є колишніми країнами радянського союзу. Вони делегалізували фактично і  НАТО, і Європейський Союз. Ці заяви не зміцнюють дружні стосунки між Китаєм і ЄС", - сказав експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що сумніви посла КНР у Франції Лу Шає в суверенітеті колишніх радянських республік є однією з причин, чому країни Балтії не довіряють Китаю.

Вимагали пояснень від Китаю ще Німеччина, Чехія, Люксембург, Молдова та Франція.

Париж закликав пояснити, такі вислови – це загальна позиція країни, чи власна думка дипломата? Але відповіді на це питання так і не прозвучали.

"Це така політико-дипломатична гра. МЗС для того, щоб не брати на себе таку роль і не озвучувати якісь провокативні речі, транслює це через послів. Тобто дає вказівки послам, а ті озвучують ті чи інші позиції", - пояснив Осипенко.

Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель назвав слова Лу Шає неприйнятними і пообіцяв з’ясувати офіційну позицію Пекіна. Він нагадав, що у червні ЄС готується до переоцінки відносин з Китаєм.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Маслов пояснив, чому росії не місце у Радбезі ООН.

Головне