Для ударів по російських наземних цілях Україна почала застосовувати далекобійні ракети власної розробки. Вітчизняною альтернативою ATACMS і Taurus стали модифіковані протикорабельні ракети Р-360 "Нептун".
Вони стали відомими після затоплення крейсера "Москва у квітні минулого року. А нещодавно українська далекобійна ракета знищила російський ЗРК С-400 в окупованому Криму. Що відомо про новітню версію Р-360 та її можливості — дізнавався "Ми-Україна".
Український "Нептун": історія створення
Р-360 "Нептун" — це протикорабельна крилата ракета, розроблена Київським конструкторським бюро "Луч". Її почали розробляти 2010 року. Це була ініціатива генерального конструктора і генерального директора КБ "Луч" Олега Коростельова.
У 2012 році держава розпочала дослідно-конструкторські роботи за проєктом "Нептун". Це було досить дивно, адже тоді президентом України був Віктор Янукович, який робив усе для розвалу вітчизняного ВПК. Втім, 2013 року пройшли перші випробування макета "Нептуна" на полігоні під Черніговом.
Після окупації росією Криму питання побудови власного протикорабельного ракетного комплексу стало критично важливим для України. Адже цей комплекс може забезпечити контроль територіальних вод, захистити військово-морські бази та інфраструктуру узбережжя. А також протистояти висадці морського десанту супротивника.
У вересні 2015 року на виставці "Зброя та безпека-2015" розробники вперше показали, як виглядає протикорабельна крилата ракета — ключовий елемент протикорабельного ракетного комплексу "Нептун".
Навесні 2016 року були виготовлені перші льотні зразки крилатої ракети. Ззовні вона подібна до радянської протикорабельної ракети Х-35. Це була спільна розробка КБ "Луч", Харківського авіаційного заводу, підприємства "Мотор Січ" та інших заводів.
Передбачалась розробка трьох модифікацій ракетного комплексу "Нептун": корабельного, наземного і повітряного базування. Призначенням ракети було ураження бойових надводних кораблів і транспортних суден зі складу ударних груп або тих, що рухаються поодиноко, водотоннажністю до 5000 тонн.
У 2017 році були проведені випробування ракети Р-360 паралельно з випробуваннями ракет "Вільха". Однак тоді можливості "Нептуна" вирішили не афішувати.
Перші льотні випробування Р-360 відбулись 30 січня 2018 року. Вони пройшли успішно, ракета вразила цілі й показала високу точність попадання. У серпні того ж року випробування повторили — і знову вдало. "Нептун" точно уразив морську ціль на відстані 100 км. А в грудні, під час випробувань на узбережжі Чорного моря Р-360 успішно вразили ціль на відстані 280 км.
Випробування ракет з бойовою частиною відбулось 17 червня 2020 року на полігоні ЗСУ "Алібей". А у серпні того ж року ракетний комплекс "Нептун" офіційно прийняли на озброєння українського війська.
Характеристики та особливості Р-360
Ракета має бойову частину 150 кг. Вона приводиться в дію підривачем під час контакту з ціллю або дистанційно — неконтактними датчиками. У 2021 році "Укроборонпром" впровадив технологію вакуумно-кускового спорядження вибухівкою бойової частини Р-360. Завдяки цьому уражаюча дія ракет значно посилилася.
Дальність дії ракети — до 300 км. Вона має дозвукову швидкість (900 км/год) і летить на висоті кілька метрів над рівнем моря. Також Р-360 здатна маневрувати під час польоту.
Голівку самонаведення для Р-360 розробило науково-виробниче підприємство "Радіонікс". Вона має надвисокі кути огляду ±60°, здатна побачити та захопити ціль на відстані 50 км, а також стійка до радіолокаційних завад противника. До речі, американські ракети "Гарпун" має слабший кут огляду — ±45°.
Ракета має два двигуни — стартовий і маршовий. Перший — це стартовий прискорювач, узятий від зенітної ракети С-125 і модифікований. Він забезпечує старт крилатої ракети з пускового контейнера і надає їй початкового прискорення до швидкостей, де може включитися основний двигун. Ним є турбореактивний двигун МС-400 виробництва "Мотор Січ".
Свої можливості “Нептун” показав під час повномасштабного російського вторгнення. 3 квітня 2022 року з'явилася інформація, що пошкоджено фрегат Чорноморського флоту ВМФ РФ "Адмірал Ессен". Згодом директор благодійного фонду "Повернись живим" Тарас Чмут натякнув, що удар міг бути завданий ПКР "Нептун".
Через 10 днів після ураження “Адмірала Ессена” українські військові влучили двома ракетами Нептун” по ворожому крейсеру “Москва”. Через отримані ушкодження російський корабель затонув.
23 серпня 2023 року в окупованому Криму ракетними ударами були знищений радар повітряної розвідки 48Я6-К1 "Подлет" та пускові установки ЗРК С-400 "Триумф". Відео з дрона, який фіксував атаку, опублікувала Військова розвідка України. Також про це написав журналіст, головний редактор видання “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов. Він зауважив, що для знищення ворожих цілей була задіяна крилата ракета "Нептун".
Пізніше стало відомо, що крім С-400, було знищено або пошкоджено ще три пускові установки С-300. Після цього у ЗМІ почали говорити про модифіковані ракети Р-360, які можуть вражати наземні цілі.
Що відомо про нову версію “Нептуна”
Ще у квітні 2023 року представник українського оборонного відомства розповів журналістам The Warzone про роботу над модифікацією протикорабельної ракети "Нептун" для ураження наземних цілей.
В рамках проєкту адаптована ракета мала отримати нову систему наведення, яка на початок вторгнення ще не була розроблена. Зокрема, для завершення системи були потрібні певні види мікросхем, але система була близька до завершення.
Видання повідомляє, що нова ракета може запускатись з тієї ж пускової установки, що і раніше. Вона має максимальну дальність у 400 км (у базовій моделі — до 300 км) і бойову частину масою у 350 кілограмів (проти 150 кг у протикорабельній версії).
За словами чиновника, Україна розробила систему наведення по супутниковому сигналу GPS, яка направляє ракету до заздалегідь визначеної цілі. На фінальному відрізку польоту інфрачервона система самонаведення ракети шукає та фіксує ціль на основі попередньо завантаженого зображення. Якщо ж знайдені об’єкти не відповідають вказаній цілі, ракета припиняє атаку.
Нагадаємо, що базова конструкція ПКР “Нептун” розрахована для польоту на максимальну відстань до 300 кілометрів. Проте збільшення дальності польоту для неї не є складним завданням.
Рушієм ракети є авіаційний турбореактивний двигун МС-400, що працює на рідкому паливі (керосин). Тому збільшення дальності польоту, ймовірно, може відбутись через розширення внутрішніх баків або ж додатковий підвісний бак.
Західні експерти також вважають, що російську техніку на мисі Тарханкут знищили саме з модифікованих Р-360.
"Модифіковані ракети "Нептун", які Київ розробив перед початком повномасштабної війни, є частиною зусиль України по збільшенню своїх далекобійних можливостей", — сказав заступник директора проєкту протиракетної оборони Центру стратегічних та міжнародних досліджень Ян Вільямс.
Науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних збройних сил Сідхарт Каушал зауважив, що удар по С-400 на заході окупованого Криму показав цікаву деталь.
"Удар по мису Тарханкут у західному Криму наприкінці минулого місяця дійсно довів, що Україна може використовувати "Нептун" у режимі наземної атаки й таким чином загрожувати російським активам у раніше безпечних тилових районах", — сказав він і додав, що однією з ймовірних відмінностей між протикорабельним варіантом З-360 і наземним є нова система наведення.
Експерти не виключають, що Україна могла отримати технології зіставлення зображень для наведення на ціль DSMAC або автоматичного розпізнавання цілей ATR. Адже саме такі системи наведення використовують крилаті ракети Storm Shadow та SCALP-EG, які вже мають на озброєнні ЗСУ.
Думки експертів щодо наявності в Україні далекобійних вітчизняних ракет, які здатні бити по наземним цілям є однозначними — це дійсно так. До того ж одному з нещодавніх інтерв'ю президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна наростила виробництво "Нептунів".
"Ми випускаємо "Нептуни", "Стугни", "Корсари"... Кількість, яка не у десятки разів більша, ніж до війни. Це не у десятки. Це просто колосальні цифри. Це те, що потребують на фронті, це те, що постійно схвалюють наші військові і їм хочеться ще більше. Але ви навіть не уявляєте, яку кількість ми робимо", — сказав Зеленський.
Згодом український чиновник на умовах анонімності заявив The Drive, що заява Зеленського, швидше за все, пов'язана з виробництвом версії "поверхня-поверхня".
На його думку, можливість атакувати Москву з'явиться у недалекому майбутньому. Це посилить дискомфорт у російській столиці, яка раніше зазнавала ударів безпілотників.
А щоб збільшити дальність польоту приблизно до 800 км від українського кордону, можливо, буде збільшено паливний відсік та знижено бойове навантаження. "Це дозволить завдати удару по Москві. Це станеться", - сказало джерело.
Щодо візуальної демонстрації модифікованого “Нептуна”, то офіційно її немає. Однак 31 серпня секретар РНБО Олексій Данілов опублікував відео пуску далекобійної ракети українського виробництва. Він також натякнув, що ця зброя може бути використана для наступних ударів по військовим об’єктам рф.
І хоча Данілов не сказав, що це за ракета, з відео зрозуміло, що в ній може бути щонайменше один елемент, спільний із протикорабельною ракетою Р-360 комплексу "Нептун". Йдеться про наявність стартового прискорювача, який відділяється після відстрілу ракети. Також можна помітити, що пускова установка під цю ракету в чомусь подібна до пускової установки протикорабельної ракети "Нептун".
Отже, судячи з заяв експертів та українських посадовців, ЗСУ мають на озброєнні високоточні далекобійні ракети, які можуть уражати ворожі цілі навіть у найвіддаленіших куточках окупованого Криму. До того ж є перспектива збільшення дальності Р-360 до 800 км, що дозволить завдавати ударів по території ворога, зокрема по Москві.
Нагадаємо, Україна отримала французькі крилаті ракети SCALP. У чому їх особливість і як вони допоможуть ЗСУ