Закрутити гайки та перекрити лазівки: як працюватиме 11-й пакет санкцій ЄС проти рф (ВІДЕО)

Закрутити гайки та перекрити лазівки: як працюватиме 11-й пакет санкцій ЄС проти рф (ВІДЕО)

Запроваджений Євросоюзом 11-й пакет санкцій проти рф має відшліфувати вже накладені на росію обмеження, які та обходить за допомогою третіх країн. Тепер існуватиме механізм і вторинних санкцій покарання за допомогу агресору. Як це працюватиме розповідає наша Анна Брикова.

росія визнана у світі рекордсменка із санкцій. Ще з 2014 року обмеження накладали одне за одним, а з 24 лютого 2022 року - ті посипались масово і з усіх боків. Утім майже за півтора року повномасштабної вини проти України та і далі спроможна виготовляти зброю, зокрема ракети.

До прикладу, у ніч проти 14 червня рашисти обстріляли Одесу ракетами "Калібр". У них знайшли понад 40 іноземних комплектуючих і ці імпортні складові регулярно знаходять у нових російських ракетах. Йдеться здебільше про мікроелектроніку, яку росія не виготовляє і яку заборонено їй постачати.

Аби закрити ці лазівки в 11-му пакеті санкцій від ЄС вже розробили механізм,який має обмежити продаж і передачу чутливих технологій і продуктів подвійного призначення іншим країнам, які допомагають росії обходити санкції.

"Борючись з обходом санкцій, ми посилимо тиск на росію, ще більше позбавивши її ресурсів, яких вона так відчайдушно потребує, щоб не дозволити їй вести незаконну війну проти України", - сказав Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки.

Спершу європейські партнери планують посилити двосторонню і багатосторонню співпрацю з третіми країнами і технічну допомогу, а якщо вони і надалі порушуватимуть заборону - впроваджуватимуть проти них обмеження.

"Якщо 11-й пакет санкцій буде порушений, то в принципі, я думаю, і країни G7 будуть приєднуватись до санкційної політики проти тих країн, які будуть допомагати рф їх обходити", - говорить Олексій Устенко, народний депутат Україна, член Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.

Тобто росія через треті країни отримує електронні деталі, з яких виробляє ракети - це умовно праски, посудомийки та пральні машини. Для обходу обмежень в хід йде паралельний імпорт та підставні компанії.

За даними нашої розвідки, йдеться про фірми в Туреччині, Казахстані, ОАЕ, Грузії та Вірменії.

"Країни Кавказу деякі за 2022 рік наростили саме експорт до росії мікросхем, напівпровідників чипів тощо, які слугують для подальшого використання в військово-промисловому комплексі росії, на жаль", - розповідає Олена Мошенець народний депутат України, заступниця голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики.

Для прикладу, товарообіг Вірменії з росією минулого року був майже 2,5 млрд доларів і це удвічі більше, ніж у довоєнний 2021 рік.

"Ми розуміємо, що така країна, як, наприклад, Вірменія, якщо у неї товарообіг за останній рік з рф зріс більше ніж удвічі і є цілий олігарх, який допомагає росії обходити санкції. Тобто безумовно 11-й пакет надважливий для України", - пояснює Олексій Устенко.

Вірменія є головною російською лазівкою в обході санкцій, саме через цю країну йде паралельний імпорт мікрочипів, смартфонів, автомобілів та, за інформацією американського Мінфіну, обладнання для оборонпрому. І активно цьому сприяє друг Путіна - російський мільярдер Рубен Варданян - розпалювач протистояння у Карабаху та співучасник агресії проти України.

Наша влада запровадила проти нього санкції , а віднедавна його внесли у базу "Миротворець".

"Ми повинні розуміти, що це людина , проти якої запроваджено санкції у зв'язку з військовим втручанням росії в Україну. Його компанії успішно використовувалися і були залучені до процесу розширення військової присутності в Україні та Карабаху", - сказав Боб Блекмен, депутат парламенту Великої Британії.

Щодо офіційної позиції вірменської влади, то ще до ухвалення 11-го пакета прем'єр Вірменії Нікол Пашинян заявляв:

"Там, де можливість, ми з радістю йдемо на зустріч російському попиту. Санкції - наша червона лінія. І ми говоримо це дуже чітко росії: ми не хочемо нашкодити вам, але ми не можемо дозволити собі самим підпасти під санкції".

Крім Вірменії, ще один зручний для росії логістичний канал - це Грузія. Підсанкційні товари контрабандою ідуть через Кавказькі гори, кажуть у ГУР. Головний лобіст кремлівських інтересів - колишній олігарх і прем'єр Бідзіна Іванішвілі, який має значний вплив на грузинський Кабмін. Тож, попри масові протести людей, уряд цієї країни займає проросійську позицію

Тож ухвалений 11-ий пакет санкцій із прописаними у ньому обмеженнями для продажів товарів в росію через треті країни, зокрема кавказькі, надважливий для України і один із найскладніших. Через це погодження тривало тижнями.

"Він був довге довгим, він був дуже складним і я не виключаю, що надалі будуть ще додаткові механізми, які обмежуватимуть можливості росії імпортувати чутливі технології", - зазначає Олена Мошенець.

Крім цього механізму Рада ЄС заборонила вже і транзит товарів через росію, частина з них, ймовірно, осідала на її території. А також санкційний список поповнився ще додатковими компаніями за пряму підтримку осійського ВПК, до них вже застосують суворіші експортні обмеження .

Головне