ЗАЕС, санкції проти Китаю, участь КНДР, "Орешник" і $50 млрд для України - про що домовилась G7 в Італії

ЗАЕС, санкції проти Китаю, участь КНДР,

Міністри закордонних справ країн-членів G7 на зустрічі у Ф'юджі 26 листопада обговорили низку питань, пов'язаних з темою війни рф в Україні. Зокрема йшлося про участь солдатів КНДР у бойових діях на боці росії, загрози через окупацію Запорізької АЕС, енергетичну стійкість на тлі постійних обстрілів та санкції проти агресора, зокрема проти його тіньового танкерного флоту. 

Саміт G7 25-26 листопада: головне зі спільної заяви міністрів

  • "Велика сімка" засудила використання країною-терористкою балістичної ракети середньої дальності "Орешник"/ "Кедр" по Дніпру 21 листопада, назвавши це свідченням безрозсудної та ескалаційної поведінки рф.
  • На міністерській зустрічі G7 країни зобов'язалися терміново відновлювати енергетичну інфраструктуру України перед зимою, захищати енергосистему та зміцнювати генеруючі потужності.
  • Міністри засудили захоплення та мілітаризацію росією Запорізької АЕС та підтримали зусилля МАГАТЕ щодо зменшення ядерних ризиків.
  • G7 засудила збільшення російських атак на комерційне судноплавство та портову інфраструктуру в Чорному морі.
  • "Велика сімка" найрішучіше засудила безвідповідальну ядерну риторику рф та її політику стратегічного залякування, наголосивши, що ніколи не змириться з погрозами застосування ядерної зброї.
  • Міністри домовились відреагувати на факти застосування агресором хімічної зброї.
  • У G7 привітали схвалення очільниками Мінфінів країн механізму додаткового фінансування ERA, який забезпечить Україні близько 50 мільярдів доларів на військові, бюджетні та відновлювальні потреби. "Ці кредити будуть обслуговуватися та погашатися за рахунок майбутніх надходжень від іммобілізації російських суверенних активів", йдеться у заяві.
  • "Велика сімка" також анонсувала запровадження санкцій проти суб'єктів у Китаї та інших країнах, які підтримують російський ВПК. Особливу увагу приділять фінансовим установам, що сприяють рф у придбанні обладнання для "оборонки". 
  • Міністри на заході висловили серйозне занепокоєння військовою співпрацею між росією та КНДР, зокрема розгортанням північнокорейських військ на території рф та постачанням балістичних ракет. Вони підкреслили, що така співпраця порушує резолюції Ради Безпеки ООН та становить загрозу для європейської та індо-тихоокеанської безпеки.

Голови МЗС також привітали проведення Саміту з питань миру в Україні у Швейцарії та підкреслили, що жодна мирна ініціатива не може бути реалізована без участі України. Вони підтвердили підтримку Формули миру президента Володимира Зеленського та наголосили на важливості дотримання принципів міжнародного права.

Окремо в заяві засуджується використання росією інформаційних маніпуляцій та втручання для підтримки війни. G7 анонсувала розробку Рамкової програми колективного реагування через Механізм швидкого реагування до кінця року.

Наступна Конференція з відновлення України запланована на 10-11 липня 2025 року в Римі.

Як писав "Ми-Україна" раніше, сіністр закордонних справ України Андрій Сибіга взяв участь у спеціальній сесії міністерського засідання G7 в Італії, яка була присвячена підтримці України. 

Головне