За неповний тиждень ще 10 000 українців, чиє житло пошкоджене ворожими обстрілами, подалися на програму "єВідновлення". Хто саме може податися, що для цього потрібно і які суми обіцяє держава - розповів кореспондент "Ми-Україна".
Щонайменше 150 000 будинків росіяни зруйнували ракетами і дронами. І це лише приблизні розрахунки від Київської школи економіки. Сума збитків теж приблизна, та і вона вражає – майже 54 мільярди доларів.
Деякі будинки в Ірпені вже неможливо відновити, їх розбирають по цеглинах. За декілька кілометрів від цього району – будинок Євгенії Брик. Його відбудувати можна.
"У наш будинок потрапило три снаряди, із них було два у мою квартиру", - розповіла жінка.
Росіяни розстрілювати цей будинок із танка, спочатку снаряди влучали в дах, потім – горіло все.
Відразу після обстрілу не було нічого. За кілька місяців розібрали завали, частково відновили дах і встановили вікна. А ремонтувати далі – грошей не залишилося.
"Дуже важко. Ми навіть не уявляємо, як будемо піднімати цю квартиру", - додала вона.
Жінка подала заяву до "єВідновлення".
Від звернення до виплати - шість кроків. На офіційному сайті програми зазначено, що спочатку через дію треба повідомити про пошкоджене майно і відкрити рахунок. Далі подається заява, руйнування оглядає комісія з місцевої влади. Вона і вирішує розмір виплати.
"Якщо житло було пошкоджене і підлягає відновленню, то для першого етапу "єВідновлення" ми говоримо лише про пошкоджене. Порогова сума – 200 000 гривень", - сказав керівник з розвитку електронних послуги в Мінцифри Мстислав Банік.
Тобто на першому етапі гроші на відбудову вщент зруйнованого житла не виділятимуть. Кошти підуть на дрібний ремонт: заміну вікон, дверей, покрівлі. Виплата прийде на карту, розрахуватись можна буде у будівельних магазинах та з виконавцями робіт.
Звідки у держави на це кошти?
Програму "єВідновлення" фінансує Світовий банк.
"Це близько 400 мільйонів доларів США заплановано на цей рік. Не можна сказати, що вона вирішить абсолютно всі проблеми зруйнованого житла. Але це спроба зреагувати на ті проблеми, які є зараз", - заявив менеджер Transparency International Ukraine Володимир Даценко.
Пріоритетні категорії
Пріоритетно виплати нараховуватимуть учасникам бойових дій, сім’ям загиблих військових, людям із інвалідністю, багатодітним родинам.
Чоловік Євгенії Брик зараз у лавах ЗСУ, тому вона сподівається, що їй не доведеться довго чекати на допомогу.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, в Енергодарі окупанти обіцяють замкнути працівників на АЕС, якщо почнеться штурм ЗСУ.