Якщо пляжі заміновані: що треба знати про туристичні заборони та безпечні місця для відпочинку в Україні

Якщо пляжі заміновані: що треба знати про туристичні заборони та безпечні місця для відпочинку в Україні

Після повномасштабного російського вторгнення та погіршення екологічної ситуації в Україні стало складніше обирати місця для відпочинку. До того ж на час воєнного стану діють обмеження щодо відвідування деяких природних об'єктів. Але попри війну люди намагаються поїхати в ліс чи гори, аби трохи відірватися від повсякдення. Де можна відпочити й при цьому не порушити закон — у матеріалі "Ми-Україна".

Які туристичні заборони є в Україні

Фото: pixabay.com

Державне агентство розвитку туризму (ДАРТ) перед початком літнього сезону оновило правила безпеки під час мандрівок країною. Ці обмеження діють під час воєнного стану в 15 регіонах країни. Отже, що заборонено?

  • Сплави, походи, прогулянки та екскурсії по маршрутах біля критичної інфраструктури, військових та стратегічних об’єктів – заборонені по всій Україні;
  • Недоступними також є туристичні точки, наближені до кордонів з білоруссю та росією; 
  • Обмеження діють щодо відвідування деяких гірських маршрутів, водойм, лісів у різних областях;
  • Відпочинок на сході та півдні України, особливо у прифронтових зонах, є небезпечним через активні бойові дії.

Також у ДАРТ рекомендують утриматись від подорожей на територіях, які були під окупацією й не були офіційно відкриті для туризму й відпочинку.

Дозволи та обмеження щодо відпочинку в Україні

Фото: pixabay.com

Цьогоріч українцям, як і минулого року, доведеться забути про пляжний відпочинок на березі Чорного та Азовського морів. Узбережжя останнього повністю окуповане росіянами. А чорноморські береги недоступні через мінну небезпеку та загрозу ракетних обстрілів. Відносно безпечними є центральні та західні регіони України. Але й у цих областях діють певні обмеження, які можуть відрізнятися у різних областях.

Київ та Київська область 

Заборонено відвідувати ліси та зелені зони поза межами житлових масивів. Також заборонений сплав водоймами. Чорнобильська зона теж все ще лишається закритою для відвідувачів. Водночас на Київщині працюють всі локації, які змогли відновитись – заклади розміщення, музеї, садиби.

Черкаська область

У регіоні можна відпочивати біля водойм, але тільки тих, які визначила ОДА. Офіційно вмісті Черкаси діє 5 пляжів: три комунальні й два приватні. А от відвідування лісів категорично заборонено.

Полтавська область 

Тут заборонено ходити в ліси, однак дозволено купатись. Але без жодних плавзасобів, якщо це не відбувається в рамках спортивних змагань. Також в ОДА просять погоджувати графік тренувань на водоймах з урахуванням наближення до мостів на відстані 100 метрів. Тож якщо раптом плануєте влаштовувати спортивний заплив, зважайте на обмеження.

Вінницька область 

Всі туристичні об’єкти працюють у звичному режимі та відповідно до своїх графіків. Однак, варто враховувати, що деякі музеї в період війни не працюють. Дозволена туристична діяльність на водоймах окрім місць, де є об’єкти критичної інфраструктури, а також у прикордонній зоні. На території регіону заборонено відвідування лісів.

Житомирська область 

Можна гуляти в лісах, збирати ягоди, гриби та лікарські рослини. Виключенням є території, які знаходяться за 20 км від кордону України з білоруссю та місцевостей, що були під окупацією. Також заборонено відвідування заповідників області. Закриті водойми, що знаходяться поруч об’єктів критичної інфраструктури, решта  готові приймати  відпочивальників. Серед закладів культури області працюють виключно ті, які мають облаштовані укриття. Інші організовують онлайн або виїзді заходи.

Дніпропетровська область

Наразі цей регіон не підходить для відпочинку. Тут заборонена навігація на водних об’єктах малих, моторних, вітрильних, прогулянкових, спортивних суден та водних мотоциклів і засобів для розваг на воді. Також заборонено відвідувати ліси. Музеї та театри регіону працюють згідно з вимогами закону “Про правовий режим воєнного стану”. В області забезпечено створення віртуальних електронних екскурсій, як з подієвого туризму, так і геотуризму.

Кіровоградська область 

Заборонено відвідувати ліси та користуватися плавзасобами на водоймах. Під забороною моторні, спортивні, вітрильні судна, а також водні мотоцикли та інші засоби розваг на воді.

Волинська область 

Немає обмежень щодо відвідування виставок, кіно, музеїв та інших туристичних місць, однак, діють певні заборони щодо сплавів на водоймах під мостами та відвідування лісів біля білоруського кордону. Водночас дозволено купатися в річках та озерах, розташованих у місцях масового відпочинку, зокрема на озері Світязь.  

Львівська область

В області обмежень не багато. Можна ходити в ліс, але заборонено в’їжджати в нього на транспорті. Винятками є лише випадки, коли лісовим масивом пролягає транзитний шлях або веломаршрут. Розпалювати багаття можна тільки у відведених для цього місцях. Заборонені екскурсії, походи, сплави маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об'єктів. Туристичні об'єкти відкриті, купатися та засмагати дозволено тільки на тих пляжах, що перевірені та рекомендовані ДСНС.

Закарпатська область

Можна ходити в ліси, але деякі маршрути для відвідування закриті. Йдеться про частину Ужанського національного парку та Карпатського біосферного заповідника, які межують з кордонами інших держав. Зокрема закриті для відвідувачів гора “Піп Іван” та водоспад “Ялинськкий”, які знаходяться на території Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення. Також заборонені польоти на одномоторних літаках.  

Івано-Франківська область 

Дозволено відвідувати гори й ліси. На території курорту Буковель, заборонено кататися у лісах на джипах, квадроциклах, багі та мотоциклах. Діють додаткові тимчасові режимні обмеження у Верховинському районі і в селах у прикордонній смузі в межах Зеленської та Білоберізької сільських рад. Заборона також стосується відпочинку на території тих громад, що межують з кордоном.

Тернопільська область

В області дозволено відвідувати ліси. Тут усі туристичні об’єкти працюють у звичному режимі та відповідно до затверджених графіків. Наразі в області напрацьовують нові та вдосконалюють вже наявні маршрути активного пішого та велотуризму. В туристичних центрах Тернополя, Теребовлі, Чорткова і Заліщик популяризують локальні туристичні продукти та створюють маршрути, які містять екскурсійні програми. Також організовуються майстер-класи та заходи з елементами гастротуризму.

Рівненська область 

Тут нещодавно дозволили ходити в ліси й збирати ягоди, однак не на всій території. Заборонено відвідувати північні частини шести територіальних громад: Локницькій, Зарічненській, Висоцькій,  Миляцькій, Старосільській, Березівській.

Хмельницька область

Тут можна організувати активний відпочинок. Усі туристичні об’єкти працюють у звичному режимі та відповідно до затверджених графіків. Відвідування лісів не заборонено, проте є певні обмеження. Так, заборонено розведення багать, а також в’їзд до лісів усіх видів транспорту, окрім велосипедного.

Важливо

Збираючись у мандрівку, дізнайтеся про наявність укриттів по маршруту вашої подорожі. Також упевніться, що туроператори та екскурсоводи, послугами яких ви користуєтесь, сформували свої маршрути з урахуванням розташування бомбосховищ.

Якщо ви хочете відвідати певні туристичні локації, перед візитом необхідно уточнити графік їхньої роботи.

Плануючи відпочинок на природі враховуйте, що у деяких областях діє комендантська година. Зазвичай вона триває з 00.00 поточної доби до 05.00 наступної доби.

Де в Україні можна відпочити цього року

Фото: pixabay.com

Одеса та курортні села

Аркадія, Одеса. Фото: pixabay.com

Серед курортних областей залишилася Одеська. Однак і там попасти на берег Чорного моря не вийде через замінування. Втім, можна знайти пропозиції відпочинку на базах уздовж узбережжя. Зазвичай це друга-третя лінія з краєвидом на море, чи виходом на лиман, в якому купання не заборонене.

Популярним місцем для туристів є готелі з видом на море та власними басейнами. Так, сімейні апартаменти в курортних селах Одещини коштуватимуть 600-1000 грн/доба. Серед таких місць відпочинку відомим є село Нова Дофінівка або ж сімейні будиночки в Аркадії, у самій Одесі.

Ще є аквапарки та відпочивальні комплекси з власними басейнами, яким на узбережжі дозволили працювати. Серед них:

  • Аквапарк Hawaii;
  • Аквапарк Одеса;
  • Portofino Hotel Beach Club;
  • Beach-club Nemo;
  • Maristella Marine Residence.

Відпочинок в аквапарках на день може становити 500-700 грн для дітей, та 700-1000 грн для дорослих. Відпочинок біля басейнів може коштувати 300-500 грн. У вартість входять шезлонг та інші послуги.

Відпочинок на Дністрі (Хмельниччина)

Бакота, Хмельниччина. Фото з відкритих джерел

Від початку війни для українців стали відкриттям курортні села у Хмельницькій області. Зокрема через хороші умови для спокійного купання. У багатьох містах Дністер широкий, зі слабкою течією. Можна приїхати всією родиною й чудово просести літній день.

Наприклад, на Бакоті в садибі в селі Колодіївка можна поселитися за 765 грн/добу (3 спальних місця). У селі Рудківці пропонують номери з усіма зручностями на базах відпочинку (садибах) за ціною від 300 грн/добу з людини.

Хмельниччина також приваблює краєвидами та великою кількістю пам'яток. У регіоні є близько трьох тисяч об'єктів культурно-історичної спадщини. А також безліч об'єктів сакральної архітектури.

Ландшафтні парки Київщини

"Добропарк", Київська область. Фото: dobropark.com

"Добропарк" Макарівського району. Це велетенський парк на 300 га, де цвітуть різні квіти, залежно від сезону. Після деокупації у 2022 році парк відновили. З 15 червня до кінця липня там цвіте лаванда, а також облаштовано 20 фотозон з тематичним реквізитом та фудкортами. Крім того, у парку можна знайти для дітей атракціони, а також басейн та глемпінг.

Ландшафтний парк "Васильківські Карпати" Обухівського району. "Українська Ісландія" славиться великою кількістю глибоких ярів. Це був південний кордон Київського князівства. Тут можна подивитися на скіфські вали Великого Ходосівського городища, унікальну церкву зразка XVIII століття, неймовірну природу та влаштувати пікнік. Їжу варто брати з собою.

Ландшафтний парк у Буках Сквирського району. Він розташований на березі річки Роставиця. На його території можна знайти: демонтований фонтан "Рулетка" з Майдану Незалежності, старовинна церква Святого Євгена, дзвіниця Данила, багато пам'ятників та скульптур, мінізоопарк, галявина з фігурками героїв із казок, катамарани, ресторан та мініготель.

Буковель і Яремче

Буковель, Івано-Франківська область. Фото: pixabay.com

Для людей, які люблять Карпати, але не хочуть по них мандрувати, підійдуть курорти Буковель і Яремче. Місць в готелях зараз набагато більше, у порівнянні з 2022 роком, коли переселенці шукали притулок у цих місцях. Ціни в Буковелі починаються від 500 грн за добу на двох.  За дещо більшу ціну (600-700 грн/доба) ви можете забронювати номер в готелі з власним басейном.

У Яремче можна відпочити дешевше, хоча місце не менш мальовниче. Двомісний номер на добу обійдеться приблизно у 300-400 грн. Однак у гостьових будинках, зазвичай, спільна з сусідніми номерами ванна кімната.

Шацькі озера на Волині

Озеро Світязь, Волинська область. Фото з відкритих джерел

Сезон відпочинку на Шацьких озерах зазвичай починається з 10 червня. До війни  у цій локації щоліта були аншлаги туристів. Але торік на початок сезону було заброньовано лише 10% місць. Люди боялися вторгнення з білорусі й остерігалися їхати в ліси регіону.

Чисті лісові озера – унікальна альтернатива морському відпочинку. Група водойм налічує 30 озер, з яких найбільш відоме для купання та відпочинку – Світязь. Вода там чиста й прозора, проглядається на 6 метрів. Недалеко знаходиться озеро Пісочне, куди приїжджає менше туристів, через що вода ще чистіше.

Навколо Шатських озер побудовано багато санаторіїв, баз відпочинку та дитячих таборів. Кімната у котеджному будинку пропонується від 300 грн/добу з людини. Окремий маленький котедж обійдеться від 750 грн/добу. Водночас номери в готелях коштують 1500-2500 грн/добу за двомісне розміщення.

Нагадаємо, синоптики прогнозують високі температури цього літа. "Ми-Україна" зібрав поради щодо захисту від спеки й збереження здоров'я.

Головне