Які піти у відпустку під час війни: що треба знати про тривалість та умови

Які піти у відпустку під час війни: що треба знати про тривалість та умови

Під час воєнного стану працюючі українці мають право на відпустки, але з особливостями, які узгодили на час воєнного стану. Що треба знати працівнику перед тим, як писати заяву, та які особливості відпусток зараз діють для військовослужбовців?

Тривалість, перенесення та черговість відпусток

Основні умови щорічного гарантованого відпочинку працівників прописані у Кодексі законів про працю та законі про відпустки. Згідно із ними, базова щорічна відпустка за відпрацьований рік має бути не менше 24 календарних днів.

До завершення чи скасування воєнного стану, проте, діє закон 2136-IX про особливості організації трудових відносин під час цього правового режиму. Відпусткам у ньому відведена ст. 12. У ній передбачають, що термін щорічної основної відпустки як і раніше становить 24 календарні дні. А от у збільшенні роботодавець може відмовити.

Також є інші важливі умови:

  • ненадання щорічної відпустки. У мирний час заборонено не надавати її: протягом двох років підряд всім робітникам, щорічно робітникам у віці до 18 років та працівникам, що мають право на додаткові дні відпочинку через важкі умови чи особливий характер праці. Під час воєнного стану ця заборона не діє;
  • перенесення невикористаної частини щорічної відпустки. За трудовим законодавством відгуляти дні відпочинку треба або до кінця робочого року, або максимум протягом 12 місяців після закінчення робочого року. До скасування чи завершення воєнного стану й ці вимоги не працюють. Роботодавець може не надавати невикористані дні, остаточне рішення лишається на його розсуд. Проте людина зможе отримати всі невикористані дні після завершення або скасування воєнного стану. Якщо звільниться до цього, то йому мають виплатити компенсацію;
  • відмова у наданні відпустки. Під час воєнного стану роботодавець може відмовити у щорічній основній чи відпустці іншого виду тільки в тому разі, якщо людина працює на об’єкті критичної інфраструктури та її нікому замінити. Проте не має права відмовити у соціальній відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до трьох років.

Інших принципових змін до умов законодавство воєнного часу не вносить. Отже, відпустки працівникам надають на підставі графіка, складеного з урахуванням особливостей виробництва. Якщо графіка немає, хоча це адміністративне правопорушення, яке передбачає штраф від 510 до 1700 грн, тоді на підставі домовленостей.

Є кілька категорій працівників, яким відпустку надають у зручний для них час (ст. 10 закону про відпустки). У минулому році перелік розширився, і пріоритет у таких категорій (нові ми виділили):

  • ті, кому не виповнилося 18 років;
  • особи з інвалідністю;
  • жінки перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами;
  • жінки, у яких двоє та більше дітей до 15 років або дитина з інвалідністю;
  • одинокі матері або одинокі батьки, опікуни чи піклувальники, які самостійно виховують одну дитину чи більше у віці до 15 років;
  • дружини військовослужбовців та чоловіки військовослужбовиць;
  • ветерани праці та ті, у кого особливі заслуги перед Батьківщиною;
  • ветерани війни, особи із особливими заслугами перед Батьківщиною, члени сімей загиблих чи померлих ветеранів війни та загиблих чи померлих Захисників і Захисниць;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
  • працівники з числа членів пожежно-рятувальних підрозділів добровільної пожежної охорони (якщо були ними не менше року);
  • на підставі умов колективного або трудового договору.

Також під час воєнного стану ніхто не скасовую можливість ділити відпустку на частини. Як і раніше, основна та безперервна частина має становити не менше 14 днів.

Що із додатковими та спеціальними відпустками?

Є кілька категорій працівників, яким у мирний час мають надавати щорічну відпустку більшої тривалості, ніж 24 дні, а саме:

  • 26 днів – термін щорічної відпустки для осіб з інвалідністю третьої групи;
  • 28 днів. Це максимальна тривалість (плюс два дні за кожні два відпрацьовані роки) основної відпустки промислово-виробничого персоналу (вугільна, сланцева, металургійна, електроенергетична промисловість, відкриті роботи на шахтах, розрізах, кар'єрах, рудниках, будівельно-монтажні роботи в будівництві шахт, на збагаченні і транспортуванні корисних копалин). Така передбачена для працівників на підземних роботах в шахтах, розрізах, кар'єрах, рудниках на глибині від 150 м, працівників лісової промисловості;
  • 30 днів – тривалість відпустки осіб з інвалідністю першої та другої груп, а також суддів, прокурорів, держслужбовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування;
  • 31 день. Така тривалість передбачена для працівників у віці до 18 років;
  • до 35 днів. Такий термін передбачений за нервову роботу, інтелектуальне навантаження, роботу в особливих природних умовах і в умовах ризику для здоров'я. Список з тривалістю додаткової відпустки для окремих категорій узгоджений Кабміном;
  • від 30 до 45 днів – тривалість відпусток військовослужбовців в залежності від вислуги років;
  • до 56 днів. Мають право педагоги за узгодженим Кабміном порядком;
  • плюс сім днів до основної. Таку тривалість можуть визначати окремо колективним договором чи угодою;
  • плюс 10 днів до основної. Додаткова соціальна відпустка одному з батьків, у яких двоє і більше дітей до 15 років, одному з батьків, якщо в сім'ї діти з інвалідністю, одинокій матері, одинокому батьку дитини або особи з інвалідність з дитинства підгрупи А I групи, опікуну дитини або особи з інвалідність з дитинства підгрупи А I групи;
  • плюс 14 днів до основної. Додаткові відпустки чорнобильцям першої та другої категорій, УБД, особам з інвалідністю внаслідок війни, постраждалим учасникам Революції Гідності, жертвам репресій.

Щодо періоду та умов відпочинку військовослужбовців під час воєнного стану розповімо нижче, а для цивільних законом 2136-IX передбачили підставу: якщо роботодавець не проти, тоді надає додаткові та спеціальні, якщо проти, тоді відпочинок обмежений 24 днями на рік.

Також нагадаємо, що закон про трудові відносини під час воєнного стану спростив звільнення – розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Керівник може звільнити людину під час періоду непрацездатності та відпустки (крім тої, що надається під час вагітності та пологів і для догляду за дитиною до трьох років). Дата звільнення – перший день виходу на роботу після відпочинку. Підстава – наказ. Звісно, працівник може оскаржити це рішення у суді.

Відпустка за власний рахунок: особливості під час війни

За законом про відпустки (ст. 26) щорічно можна піти у відпустку за згодою сторін за власний рахунок, тобто без збереження зарплати, на термін до 15 днів. Але на час воєнного стану її строк не обмежений, якщо про це просить працівник, а роботодавець не проти.

В цьому є як плюси для працівників, так і мінуси. З одного боку умови можуть бути такими, що у 15 днів не умістишся: проблемі зі здоров’ям, житлом, переїздом і т.д. З іншого боку, висловити побажання піти у таку відпустку, замість простою, людина може й під тиском роботодавця. Хоча законом і передбачено, що її мають надавати на прохання працівника. Проте цей стандартний вид відпустки за власний рахунок принаймні зараховується до стажу для щорічної.

Для біженців та внутрішньо переміщених осіб зараз умови відпустки за власний рахунок свої. Під час воєнного стану роботодавці не можуть, а зобов’язані її надавати на підставі заяви та підтверджуючих документів, якщо працівник виїхав за кордон чи набув статусу ВПО. Таких відпусток може бути одна чи декілька. Загальна тривалість протягом воєнного стану не має бути більше 90 днів.

Але час перебування у цій новій відпустці за власний рахунок не враховується до страхового стажу та стажу роботу, що дає право на щорічну оплачувану відпустку. До того ж перелік підтверджуючих документів для біженців та ВПО у законодавстві не прописали.

Відпустки військовослужбовців

Загальні строки відпусток військовослужбовців у мирний час ми зазначили вище. Їх надають на підставі закону про їхній соціальний та правовий захист. Умови під час особливого періоду та воєнного стану зазначені у пункті 18 ст. 10-1.

Згідно із ними військовослужбовці мають право на:

  • частину щорічної відпустки до 10 днів. Вона можлива тільки в тому разі, якщо у підрозділі у цей час відсутні не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії;
  • відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин до 10 днів. Обставини, які враховуються, це, зокрема, народження дитини, одруження, хвороба чи смерть близького члена сім’ї.

Тобто максимальний термін відпочинку – до 20 днів на рік. До тривалості можуть нарахувати до двох діб на дорогу в один кінець. На цей час зберігаються норми грошового забезпечення.

Для отримання відпустки треба подати рапорт безпосередньому командиру. Якщо це відпустка за сімейними обставинами чи з інших поважних причин, додати документи про них. У ньому також треба вказати адресу за якої проходитиме відпустка.

Зараз на розгляді у Верховній Раді є законопроект про збільшення строку. Ним пропонують під час воєнного стану до 30 днів відпустки. Головна новація – прописати можливість надання щорічної основної відпустки, а не її частини. Але проект поки не виносили на голосування.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про види, умови та розміри дитячих виплат у 2023 році.

Головне