Під час війни ще частіше, ніж у мирний час, люди втрачають документи. Розбираємось де та як відновлювати найнеобхідніші з них.
Паспорт
ID-картку, паспорт у формі книжечки старого зразка відновлювати після втрати треба після звернення до поліції. Правоохоронцям треба подати заяву про втрату, а для подальшої процедури оформлення нового паспорту треба отримати від них витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Оформлювати новий документ можна за місцем звернення у таких установах:
- територіальному підрозділі Державної міграційної служби;
- Центрі надання адмінпослуг;
- "Паспортному сервісі".
При зверненні треба буде надати витяг, заяву про втрату, довідку про місце проживання (за її наявності), квитанцію про сплату вартості адмінпослуги та бланку (у ДМС 450 грн, якщо новий паспорт виготовлятимуть протягом 20 днів, та 820 грн, якщо протягом 10 днів) та держмита (34 грн).
Робитимуть саме ID-картку, а вимагати оформлення паспорту-книжечки старого зразка можна тільки через суд.
Для біометричного документу можуть знадобитися (за їхньої наявності) такі документи:
- довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової карти платника податків (ІПН);
- свідоцтво про народження неповнолітніх дітей;
- свідоцтво про шлюб або про розлучення.
До того ж для окремих категорій треба додати довідку про взяття на облік ВПО, посвідчення про взяття на облік бездомної особи, закордонний паспорт (для осіб, які постійно проживають за кордоном, чи проживали та повернулися в Україну), заяву про зняття з консульського обліку (для того, хто старший 14 років, та хто постійно проживав за кордоном і повернувся в Україну).
Оформлення ID-карти передбачає збір біометричних даних. Коли людина звертається особисто, це роблять фахівці на місці. Але паспорт може відновлювати людина, яка через стан здоров'я не в змозі особисто прийти. Тоді вона діє через законного представника. Він має подати документи, які посвідчують його особу та повноваження, медичний висновок про те, що людина не може пересуватися самостійно. Для внесення відцифрованого образу обличчя треба подати фотокартку 10 на 15 см.
В тому разі, якщо внутрішній паспорт втрачено за кордоном, також треба звернутися до місцевої поліції, отримати від неї звіт та піти до консульства, щоб отримати тимчасовий документ про посвідчення особи. Оформлювати новий паспорт треба буде вже в Україні. Це стосується як втраченого в іншій країні внутрішнього, так і закордонного паспорту.
В разі втрати закордонного паспорта в Україні алгоритм дій майже той самий, що й для внутрішнього. Але, якщо зберіглися, подавати до ДМС, ЦНАПу чи "Паспортного сервісу" також треба буде:
- внутрішній паспорт;
- свідоцтво про народження чи документ, що підтверджує народження, якщо це паспорт дитини у віці до 14 років;
- документи, що посвідчують особу та підтверджують українське громадянство, або їхні копії, якщо особа постійно проживає за кордоном, але втратила паспорт саме в Україні.
Вартість послуг (за даними ДМС) в разі відновлення закордонного паспорту вища: 733 грн, якщо робити його за 20 днів, 1085 грн, якщо протягом 3-7 днів. Плюс 34 грн держмита, якщо це обмін втраченого чи пошкодженого документа.
Свідоцтва про держреєстрацію актів цивільного стану
Якщо втрачений оригінал свідоцтва про народження, видається повторне свідоцтво, що має ту саму юридичну силу. Є два способи отримати документ:
- офлайн. Звертатися із заявою (за дитину до 14 років це роблять батьки, усиновлювачі, законні представники) треба до найближчого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Тобто попереднє місце видачі свідоцтва значення не має, до будь-якого ДРАЦС. Якщо втрачено за кордоном, звертатися із заявою треба до диппредставництва чи консульської установи;
- онлайн. Подати заяву можна через "Дію", заповнити форму та отримати свідоцтво поштою або у найближчому ДРАЦС за вибором заявника. Заявлена вартість послуги – 51 коп.
Аналогічний спосіб (заява до ДРАЦС офлайн чи оналайн через "Дію") передбачений для інших свідоцтв про держреєстрацію актів цивільного стану:
- свідоцтва про шлюб. Онлайн можна подати заяву та заповнити форму за посиланням;
- свідоцтва про розлучення. Онлайн можна подати заяву та заповнити форму за посиланням;
- свідоцтва про смерть (видається другому з подружжя, близьким родичам або представнику органу опіки чи піклування для виконання повноважень стосовно тих, хто має право на повторне отримання свідоцтва). Онлайн можна подати заяву та заповнити форму за посиланням.
Шаблони заяв на повторну видачу свідоцтв для їхньої подачі офлайн у ДРАЦС можна знайти на сайті Мінюсту.
Посвідчення водія
Відновлюють втрачене водійське посвідчення у сервісному центрі МВС за місцем звернення. Подати треба:
- паспорт;
- ІПН (ідентифікаційний код);
- повідомлення про втрату документу, а якщо посвідчення вкрадено, то копію заяви до Нацполіції про кримінальне правопорушення;
- медичну довідку за формою №083/о (про придатність до керування транспортним засобом) у мирний час, проте не під час воєнного стану;
- документ про сплату адмінзбору (орієнтовно 270 грн, плюс банківська комісія).
Обміняти чи відновити посвідчення можна через Електронний кабінет водія. Отримати його, як запевняють у МВС, можна потім у обраному сервісному центрі МВС, у відділенні "Укрпошти" чи через кур'єра "Укрпошти". Документ віддадуть за підтвердження особи та під особистий підпис. Орієнтовна вартість – 254 грн за бланк та 294 грн за логістичні витрати.
З травня заявлена можливість отримати послугу через "Дію", але на момент написання матеріалу відповідна сторінка на порталі не працювала. Через мобільний застосунок вона доступна тим, хто має посвідчення та паспорт у "Дії".
Якщо втрачено перше, видане на два роки, посвідчення водія, то новий документ буде із тим самим терміном дії. В іншому випадку новий буде із терміном дії 30 років з моменту виготовлення.
Пенсійне посвідчення
Опікується видачою цих документів та нових замість втрачених Пенсійний фонд. Для оформлення нового знадобляться заява, фото та паспорт при зверненні до територіального органу ПФУ, тобто офлайн.
Також замовити документ можна онлайн на вебпорталі електронних послуг ПФУ (розділ Щодо пенсійного забезпечення") чи у мобільному застосунку ПФУ ("До ПФУ", розділ "Комунікації до ПФУ" та обрати заяву на виготовлення посвідчення).
Військовий квиток
Суб'єкт звернення у разі пошкодження, знищення, втрати або крадіжки військового квитка, залежить від того, кому саме належав документ. Військовослужбовець має звертатися із рапортом до свого командира, а військовозобов'язаний чи резервіст – із заявою до керівника ТЦК СП. Туди ж звертаються й допризовники, що втратили приписне свідоцтво після взяття на облік.
Документи, необхідні для відновлення:
- рапорт чи заява, де необхідно вказати обставини за яких квиток втрачено. Тут варто нагадати, що за Кодексом про адміністративні правопорушення (ст. 211) за зіпсуття чи недбале зберігання такого документа передбачений штраф. В особливий період він становить від 850 до 1700 грн;
- паспорт та два фото 3 на 4 см;
- пошкоджений документ, його залишки чи копія.
Якщо документ викрадено, необхідно звернутися до поліції, а командиру чи воєнкому подавати довідку від правоохоронців про відповідну заяву. Якщо квиток втрачено, тоді має бути службове розслідування, наказ про його результати. Для відновлення потрібен буде витяг з цього наказу.
Хоча військовослужбовець звертається в разі проблем із документом до командира, рішення про повторну його видачу все одно за керівником ТЦК СП. Виключення для тих, хто закріплений за СБУ чи Службою зовнішньої розвідки, і потворно квиток видаватимуть відповідні підрозділи цих служб.
До командира (військовослужбовцям) та ТЦК СП (військовозобов'язаним та резервістам) треба звертатися із рапортом чи заявою та діяти за тим самим алгоритмом і у тому разі, якщо втрачено посвідчення учасника бойових дій.
Документи про освіту
За відновленим атестатом чи дипломом можна звертатися до закладу освіти, який його видав. Якщо його немає, до навчального закладу, що є правонаступником. Якщо і його знайти не вдається, то до МОН із проханням визначити заклад, де нададуть відновлений документ.
Тому, хто отримав документи про освіту після 2000 р. та для кого підійде електронна версія документу про освіту, стане у нагоді Єдина електронна база з питань освіти. З неї можна отримати виписку із електронним підписом та печаткою. Але знайти в реєстрі інформацію простіше, якщо є серія та номер втраченого документа. До того ж там немає даних про випускників військових навчальних закладів.
Трудова книжка
У червні 2021 рокі набрав чинності закон про електронні трудові книжки. Але протягом п'яти років, тобто до червня 2026 р. ще діє перехідний період, протягом якого триває наповнення Пенсійним фондом Держреєстру загальнообов'язкового державного соцстрахування даними про трудову діяльність.
Увесь цей час трудові книжки зберігаються та є чинною інструкція №58 про порядок їхнього ведення. Саме у ній прописано, що в разі втрати трудової людина має звернутися за своїм останнім місцем роботи, до власника чи уповноваженого ним органу. Саме там нададуть дублікат трудової із відповідним написом на першій сторінці.
До дублікату внесуть записи про останню роботу детально. А якщо людина до того працювала на інших підприємствах, то дані про сумарний загальний стаж перед влаштуванням на останнє місце роботи. У цьому записі не буде деталізації про посади, періоди часу роботи та підприємства, де працювала людина. Останній роботодавець буде відштовхуватися від наявних документів для визначення загального стажу.
Документи про право власності на нерухомість
Якщо дані про нерухомість є у Держреєстрі прав на нерухоме майно, проблем із відновленням документів немає. Правовстановлюючим буде витяг з нього, а його можна отримати самостійно на сайті Мінюсту, або у держреєстратора, нотаріуса, районних держадміністраціях, місцевих радах та їхніх виконкомах. Але дані до цієї бази автоматично надходять тільки з 1 січня 2013 р., і близько двох третин житлового фонду у ній ще немає.
Загалом є довгий та невичерпний перелік документів, які підтверджують право власності на житло:
- договір, предметом якого є нерухомість;
- свідоцтва про право: власності на частку у спільному майні, на спадщину, про придбання майна з аукціонів;
- свідоцтва про право власності на підставі приватизації або про право власності, видане органом місцевого самоврядування чи місцевою держадміністрацією до 1 січня 2013 р.;
- судове рішення про набуття, зміну або припинення права власності, ухвала суду про мирову угоду, заповіт із встановленням сервітуту, договір про довірчу власність (тут про дублікати не йдеться).
Також це можуть бути інші правовстановлюючі документи. Якщо втрачено саме паперовий документ, то звертатися треба до того органу, який його видав.
"Для тих, хто отримував документи до 1 січня 2013 р. (тобто до початку формування реєстру, - авт.), є алгоритм дій, передбаченій у постанові Кабміні №1127, - зазначає адвокат Ростислав Кравець. - Ви повинні звернутися до тих органів, які вам видавали правовстановлюючі документи. Ви можете дати реєстратору будь-які паперові документи, які у вас збереглися, навіть пошкоджені. Тобто треба звернутися до бірж, нотаріусів, установ про підтвердження".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, якими є остаточні умови сплати податку на нерухомість у 2023 році.