Від повзучої експансії до прямої агресії: як росія хотіла знищити українську незалежність

Від повзучої експансії до прямої агресії: як росія хотіла знищити українську незалежність

Сьогодні 32 роки виповнюється з того моменту, як Україна проголосила Незалежність від Радянського Союзу. Утім впродовж усього часу рф, яка тоді була центром влади, не полишала спроб нашу незалежність знищити – історично, культурно, економічно і зрештою фізично. Як це було читайте в матеріалі "Ми-Україна".

Проголошення незалежності України

24 серпня 1991 року у Верховній Раді оголосили Україну незалежною, демократичною державою. Утім, визнавати цей факт світ почав пізніше, за результатами всеукраїнського референдуму. Довелося визнати незалежність України та росії, яка тривалий час була центром в СРСР. Перші роки відносини між Україною і росією були більш менш стабільні, адже тодішньому президентові рф Борису Єльцину було чим займатися у своїй державі. Утім, прямі агенти впливу Москви в Україні зберігалися.

"Величезна кількість чиновників продовжували працювати на Москву. Це було до 1993 року. Деякі підприємства на пряму підпорядковувалися Москві і вважали, що нічого не розпалося і Союз далі існує", - розповів історик Олександр Алфьоров.

Вплив відчувався і на законотворчому рівні, зокрема під час ухвалення Конституції.

"Комуністи запропонували таку дилему: або в Конституції буде державний статус російської мови, або автономія для Криму. Були складні переговори", - зауважив політолог Володимир Фесенко.

Зрештою зійшлися на другому. Першим насправді наріжним каменем став статус Чорноморського флоту у Криму.

"21 липня 1992 року СКР підняв один прапор синьо-жовтий і пішов з Севастополя до Одеси. Його намагалися зупинити, обстрілювати. Могла початися справжня війна між росією та Україною", - сказав Алфьоров.

Кілька разів країни намагалися його поділити між собою, утім вирішили проблему юридично лише у 1997 році – ввели поняття оренди. Продовження саме цієї угоди за Януковича згодом стала фатальною помилкою під час зухвалої спроби анексії Криму у 2014 році.

https://weukraine.tv/den-nezalezhnosti-ukrayiny-2023-shho-treba-znaty-pro-svyato-tsikavi-istorychni-fakty-j-pryvitannya/

Перший акт агресії рф проти України

Першим актом саме агресії рф проти України стала спроба відхопити собі Тузлу – невеликий, але важливий острів посередині Керчинської протоки. У 2003 році Україна була ладна прийняти бій і змогла дати відсіч. За каденції президента Леоніда Кучми, Володимир Путін намагався м’яко впливати на українську політику своїми агентами впливу, які вільно почувалися як в бізнесу, так і в парламенті.

"Якщо у 2004 році після поразки Януковича і перемоги "Помаранчевої революції" росія не наважилась піти на військове втручання в українські справи, Путін не був готовий. Але він ввів "газову війну" як раз за часи Ющенка. В міру посилення авторитарного і імперського характеру режиму Путіна, антиукраїнська складова посилювалась", - додав Фесенко.

На саміті НАТО у 2008 році Україні відмовили щодо ПДЧ щодо членства у НАТО. А все через активний спротив і прямі погрози росії всьому світу.

З приходом до влади Віктора Януковича зв’язки з рф міцнішали, а разом з ними і залежність від росії.

"В економіці вони значною мірою взяли під контроль багато українських провідних підприємств, в культурі так само. На початку 2010 року було багато російських гостей вважалося чимось гідним запросити", - заявив директор з досліджень центру контент-аналізу Артем Захарченко.

Акт агресії у 2014 році

Так тривало до моменту, коли відверто проросійський президент Янукович відмовився підписувати угоди про асоціацію з ЄС під тиском Путіна. І відносно невеликому мітингу застосували російський сценарій розгону. Країна вибухнула потужним протестом.

Революція Гідності стала останнім кроком геть від Москви і формальною причиною для прямої агресії росії. Вже наприкінці лютого 2014 року скориставшись моментом так звані "зелені чоловічки", а насправді кадрові військові увійшли в Крим. Далі під наступом опинилися Донеччина і Луганщина.

"Це не означає, що там присутні регулярні російські війська", - сказав тоді Путін.

Гібридна війна тривала вісім років, поки українці на тимчасово окупованих територіях страждали від переслідувань, тортур і вбивств, а українська армія намагаючись відбити свою територію, у політичному просторі дедалі більше розростався російський вплив. У самій росії пропагандисти працювали над знищенням думки про Україну, як самостійну державу.

Початок повномасштабної війни

З 24 лютого 2022 року гібридна війна стала повномасштабною. Кремль відкрив карти і вже не приховує свого бажання знищити українську незалежність. Зрештою злочини, які впродовж десятиліть був повзучою експансією, перетворився на пряму агресію проти цілої нації. Тепер головне завдання України і світу дати відсіч агресору, але тепер вже раз і назавжди.

Як повідомляв "Ми-Україна"раніше, росіяни посилюють фільтраційні заходи на Херсонщині, гуманітарна ситуація складна.

Головне