Як правильно вибрати зарядну станцію: які вони бувають, скільки коштують і на що звертати увагу при покупці

Як правильно вибрати зарядну станцію: які вони бувають, скільки коштують і на що звертати увагу при покупці

Війна та загроза блекаутів зробити джерела збереження енергії незамінними для українців. Серед подібних приладів особливо популярними є портативні зарядні станції. Вони допомогли багатьом пережити тривалі відключення світла зиму 2022 року.

Напередодні холодів та можливих обстрілів російськими окупантами української енергоструктури придбання зарядної станції знову стало актуальним. Які вони бувають і на що звертати увагу при покупці — розбирався "Ми-Україна".

Що таке зарядна станція

Фото з відкритих джерел

Портативна зарядна станція — це потужний повербанк, який допоможе одночасно заряджати п'ять та більше пристроїв. Ви можете живити від неї ноутбуки, смартфони, LED-лампи, роутери, телевізори, холодильники та навіть газові котли.

Зарядні станції вважаються екологічно чистим джерелом енергії, особливо, якщо порівнювати їх з електрогенераторами. Останні й не потрібно заряджати, а їх потужність значно вища. Однак зарядні станції не виробляють шкідливих викидів під час роботи  й мають на 30% нижчі експлуатаційні витрати ніж стандартні генератори.

Якщо ви проживаєте в багатоквартирному будинку, то генератор – не найкращий вибір, тоді як зарядна станція потужністю понад 2000 Вт може його замінити. До того ж станція заряджається від розетки або сонячної батареї. А значить вам не доведеться витрачатися ще й на пальне.

Зазвичай від мережі станція заряджається до 80% потужності за 40 хвилин. Час роботи таких приладів залежить від того, що саме ви збираєтесь заряджати. Попри невеликі розміри зарядні станції мають вбудовану функцію джерела безперебійного живлення. Це може вберегти ваші гаджети й електроприлади від перепадів напруги, що є звичним явищем під час блекаутів.

Під час пошуку оптимальної для вас моделі зважайте на те, що зарядні станції розраховані на різні умови експлуатації та розміщення. Тому при виборі станції, звертайте увагу на свої потреби.

Які бувають зарядні станції

Фото з відкритих джерел

Можливість заряджати від станції ті чи інші прилади залежить від потужності апарату. Тому перед тим, як купувати зарядну станцію, чітко визначте список девайсів, які доведеться заряджати.

Головна характеристика зарядної станції — потужність. Якщо, наприклад, вказана потужність 600 Вт — значить ви сумарно можете під'єднати прилади з такими показниками. Наприклад, заряджає телефон 15 Вт/год, ноутбук ще близько 60 Вт/год, двокамерний холодильник ще 300 Вт/год. Виходить 370 Вт/год. Зазвичай ці показники можна знайти в інструкції техніки.

Залежно від потужності виділяють три види зарядних станцій:

  • Малопотужні — для заряджання пристроїв до 700 Вт (ви можете одночасно зарядити кілька смартфонів);

  • Середньої потужності — від 700 Вт до 1500 Вт підійдуть для того, щоб зарядити кондиціонер, холодильник, помпу, бойлер тощо;

  • Високої потужності — від 1500 кВт до 5 кВт, можна під'єднати всі пристрої в домі чи квартирі. А ще такі зарядні станції можна використовувати для заряджання електроавтомобілів.

За ціною зарядні станції можна розділити на такі види:

  • Бюджетні варіанти від 7 до 40 тисяч гривень мають потужність в середньому від 600 до 1500 Вт. Цього вистачить, щоб під'єднати телефон (близько 15 Вт/год), ноутбук (від 50 Вт/год), холодильник (від 250 Вт/год).

    Звісно, є й дешевші зарядні станції, але їхня потужність не більше 300 Вт. Часто вони мають обмеження щодо одночасного заряджання девайсів. Вони підійдуть тим, хто хоче підзарядити невеликі прилади — телефон чи ноутбук.

  • Зарядні станції з середньою потужністю до 2 кВт надають достатньо можливостей для підзарядки. Ви можете одночасно під'єднати девайси потужністю до 2000 Вт. Це і телефони, і лампа, і ноутбук, і холодильник, і газовий котел, і мікрохвильова піч.

    Саме зарядні станції до 2 кВт – ідеальний варіант для сім’ї з кількох людей, які мешкають у квартирі. Однак ціна на такі станції зазвичай доволі висока — від 45 тисяч гривень.
  • Високопотужні зарядні станції від 5 кВт. призначені для заряджання великої побутової техніки. Тож якщо вам треба енергія для підтримки бойлера, морозильної камери, помпи у приватному будинку, то приготуйся заплатити від 120 тисяч гривень і вище.

Ще один показник, на який варто звернути увагу, – це місткість акумулятора. Тобто кількість енергії, яка зберігається в батареї. В Україні найчастіше зустрічаються зарядні станції з батареями:

Li-ion та NMC (літій, нікель, марганець, кобальт) – розраховані в середньому на 800 циклів;

LIFePO4 – працюють близько 3000 циклів.

Акумулятори останнього типу вважаються найнадійнішими. Зарядна станція з такими батареями служить довгий час навіть при інтенсивній експлуатації.

Також зверніть увагу й на інші критерії при виборі зарядної станції.

  • Кількість роз'ємів — якщо ви плануєте  підживлювати одразу кілька пристроїв під час вимкнення електроенергії, чим більше роз'ємів буде, тим краще;

  • Комплектація (адаптери, які є в комплекті) — краще, коли декілька. Добре, якщо є перехідники та роз'єм для сонячних панелей. Це значить, що станцію можна по-різному заряджати;

  • Габарити, вага — тут все залежить від ваших потреб. Компактна модель зручна, якщо ви любите вирушати з родиною або друзями  на природу, та й у квартирі невеликі види легше використовувати. Якщо розміри вам не принципові, то орієнтуйтесь на першочергові показники — потужність і місткість акумулятора.

Яка потужність найпопулярніших приладів

Фото з відкритих джерел

Як ми вже з'ясували, чим більша місткість акумуляторів, тим довше працює зарядна станція в автономному режимі. Так, станція з місткістю 600 Вт/год може забезпечити чотиригодинну роботу комп'ютера, що споживає 150 Вт/год. Хоча на практиці, швидше за все, час роботи може бути трохи меншим.

Найпопулярніші пристрої в середньому мають потужність:

  • Світлодіодна лампа — 10-20 Вт/год;

  • Смартфон — від 10 Вт/год і вище;

  • Ноутбук — 50-150 Вт/год;

  • Планшет — 10-30 Вт/год;

  • Комп'ютер — 150-300 Вт/год;

  • Обігрівач — 700-2000 Вт/год;

  • Пральна машина — 1-2 кВт/год;

  • Мікрохвильова піч — 1-1,5 кВт/год;

  • Фен — 1,5 кВт/год;

  • Електрочайник — 1-2 кВт/год;

  • Холодильник — від 250 Вт/год.

  • Праска — 2 кВт;

Портативні зарядні станції дуже виручають, коли вдома подовгу немає світла. З допомогою цього апарату ви зможете заряджати важливі пристрої й таким чином забезпечите собі комфортне життя під час можливих блекаутів.

Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив добірку корисних порад щодо правильного користування повербанком і збереження його енергомісткості.

Головне