Як недорого підготуватися до можливих блекаутів: підбірка корисних гаджетів на "чорний" день

Як недорого підготуватися до можливих блекаутів: підбірка корисних гаджетів на

Британська розвідка повідомляє, що російські окупанти готуються до масованих ракетних обстрілів української енергоструктури. Попри покращення ситуації з ППО ризик нових блекаутів залишається високим. “Ми-Україна” публікує перелік альтернативних джерел енергії, освітлення та інших речей, необхідних при блекаутах.

Як стати енергетично незалежним

Фото: pixabay.com

Блекаут — це  насамперед про відсутність електрики. Тому спочатку варто подбати про альтернативні джерела енергії.

Повербанк. Універсальний девайс, від якого можна заряджати різні гаджети. Цей аксесуар також називають універсальною мобільною батареєю (УМБ), зовнішнім акумулятором, портативним зарядним пристроєм. Детальніше про особливості та повербанків та поради щодо їх придбання читайте в нашому матеріалі. 

На AliExpress можна придбати повербанки за ціною від 200 грн за портативні гаджети у 1500 Мah і до 7000 грн за потужні “банки”у 60 000 і більше Мah

Батарейки. Найпопулярніший формат – пальчикові, але в деякій техніці зустрічаються інші види батарейок. На них краще не економити, і вибрати варіанти з місткістю 1000+ мАг. Батарейкі — незамінна річ для використання побутових приладів, радіо та іншої техніки, яка може працювати без включення в мережу.

За необхідності батарейки можна придбати за ціною від 213 до 1000 грн за упаковку.

Портативні зарядні станції. Фактично це просунутий повербанк з підвищеною енергомісткістю та вихідною потужністю. Тому від нього можна не лише підзарядити смартфон, а й підключити комп'ютер, телевізор та іншу техніку. Детальніше про зарядні станції читайте ось тут.

Платформа AliExpress пропонує вибір зарядних станцій в діапазоні цін від 400 до 44 000 грн.

Джерело безперебійного живлення. Насамперед ДБЖ призначене для підтримки безперервної роботи підключених до нього електроприладів. Другою за значенням корисною властивістю є здатність деяких ДБЖ відсікати електричні перешкоди та перепади напруги.

В умовах коли електрика може з'явитися чи зникнути будь-якої миті, подібні перепади не рідкість. Залежно від типу безперебійника це може бути звичайне перемикання живлення з мережі на батарею (функція мережевого фільтра) або подвійне перетворення струму, що згладжує всі електричні перешкоди.

Усього є три основних типи безперебійників, які, багато в чому визначають їх призначення, приблизну вартість і функціонал:

  • Резервні — при будь-яких критичних змінах електричного сигналу виконують роль мережевого фільтра, перемикаючи пристрій, що підтримується на акумулятор.

  • Інтерактивні — їхня конструкція та принцип роботи практично ідентичні резервних безперебійників. Але є одна відмінність: на вхід доданий регулятор напруги. Тому інтерактивні ДБЖ не так часто перемикаються на батарею, що суттєво подовжує термін служби.

  • Інверторні — у них перетворення струму здійснюється двічі: спочатку на вході – зі змінного в постійний, і вдруге на виході – з постійного у змінний. У ланцюзі такої мікросхеми акумулятор знаходиться між випрямлячем та інвертором, тобто на нього потрапляє вже випрямлений струм без перешкод. Затримки при перемиканні живлення від акумулятора практично немає. Відносно інтерактивних та резервних ДБЖ,  інверторні коштують дорожче на 20-30%.

Залежно від типу безперебійники його можна придбати за ціною від 1500 до 7300 грн.

Сонячні панелі. У побутових умовах можна використовувати як стаціонарні, так і портативні панелі. Недоліком сонячних батарей є те, що при невеликій площі вони мають скромну продуктивність навіть у нормальних умовах, а в зимовий час генерація додатково падає через скорочення світлового дня.

Портативні сонячні панелі зазвичай повністю готові до використання. А стаціонарні потребують додаткового обладнання – сонячного інвертора. Це прилад для перетворення постійного струму, який виробляється сонячними панелями, у змінний струм, який споживають наші побутові прилади в будинку або квартирі. Ціна сонячних панелей на AliExpress коливається від 976 до 7800 грн.

Генератор. Цей прилад, на відміну від сонячних не залежить від навколишніх умов. До того ж вони прості в експлуатації та не вимагають додаткового обладнання. А енергії, що виробляється генератором, вистачить для повноцінної роботи побутової техніки, освітлення і навіть електроінструментів.

Для періодичної зарядки гаджетів, забезпечення роботи освітлення та холодильника зазвичай вистачає генератора потужністю близько 500 Вт. Якщо ви думаєте використовувати обігрівачі, бойлер, електрочайник, мікрохвильову піч, то орієнтуйтеся на їхню сумарну потужність, до якої потрібно додати 20%.

Залежно від типу генератора його ціна коливається від 2800 до 95 000 грн. Детальніше про різновиди й принципи роботи генераторів — у нашому матеріалі.

Альтернативне освітлення: що варто знати

Фото: pixabay.com

Важливим девайсом у кожному домі є ліхтарик. Бажано, щоб він був у кожного члена сім’ї. Зручним варіантом є налобний ліхтар, який смітитиме у напрямку вашого погляду. До того ж у вас будуть вільні обидві руки, що зручно при читанні, готуванні їжі й походів до туалету. Цей гаджет недорогий - від 33 до 1200 грн на AliExpress.

Рекомендується купити туристичний (кемпінговий) світильник. Вони можуть бути як акумуляторними, так і газовими, що працюють від балона. Конструкція таких світильників спеціально дозволяє розсіювати світло одночасно на всі боки.

Туристичний ліхтарик висвітлює відразу всю площу, і нема потреби постійно повертати його для підсвічування тієї чи іншої ділянки. Ще однією зручною функцією багатьох моделей є можливість використання світильника не лише на плоскій поверхні, але й у підвішеному стані.

Ліхтар для кемпінгу можна придбати за ціною від 105 грн за маленький і до 1800 грн за потужний туристичний світильник.

Ще один корисний девайс — світлодіодні USB-лампи для підсвічування клавіатури. Вони підключаються через USB, тому їх можна використовувати разом із повербанком. Зазвичай такі лампи мають кілька режимів освітлення (холодне біле, тепле жовте) і яскравості. Коштують такі девайси від 7 до 570 грн.

Перераховані вище прилади дають достатньо світла, яке дозволяє без проблем розрізняти дрібні предмети. Але якщо потрібно просто освітити будинок, щоб не ходити навпомацки, можна обійтися дешевими засобами.

Так, світлодіодна гірлянда дає достатньо світла при скромному енергоспоживанні. Можна придбати варіант на батарейках або з виходом USB. Рекомендується вибирати гірлянди з білим світлом, оскільки воно не спотворює кольори, завдяки чому під ним можна читати та працювати. Ціна на них варіюється від 18 грн за маленьку і до 400 за більш потужні лампи.

Не забувайте про старі методи освітлення, які зовсім не вимагають електрики:

Стандартні парафінові свічки горять близько 3 годин, тривалого горіння – 5+. Вони дають менше світла у порівнянні з електричними приладами, зате парафін можна зібрати й зробити з нього нову свічку власними руками. Набір парафінових свічок обійдеться вам від 44 до 1000 грн залежно від розміру й кількості свічок в упаковці.

Гасова лампа. Тут головне — не використовувати “дідівські” лампи, які роками лежали десь у гаражі. Вони можуть бути несправні, а отже, небезпечні. Перед застосуванням таку лампу варто віддати на перевірку та ремонт спеціалісту. А от сучасні гасові горілки набагато безпечніші та економніші. Вони коштують від 80 до 900 грн залежно від моделі.

Не забувайте про пожежну безпеку: відкритий вогонь вимагає підвищеної уваги, особливо якщо у вас є маленькі діти або домашні тварини. Свічки або гасову лампу краще тримати вдома як страхувальний варіант, а першочергово використовувати джерело, що працює від батарейок або повербанка.

Приготування їжі та гарячих напоїв

Фото: pixabay.com

Якщо ви живете один, то подумайте про похідний пальник, що працює на зрідженому газі. Це оптимальний варіант для використання однією людиною. Але для приготування великої кількості їжі не підійде. Однак якщо вас такий варіант влаштовує - це обійдеться від 150 до 2000 грн залежно від моделі пальника.

Плитка — хороший варіант. Адже для того, щоб готувати на сім'ю, потрібен відповідний девайс. Найкраще вибирати моделі, які працюють від туристичних балонів: вони безпечні, і їх можна без проблем переносити в ручній поклажі.

Портативні газові плити можуть мати одну або кілька конфорок та п'єзоелемент для авторозпалювання. Корпус таких плиток металевий, а конфорки в залежності від моделі можуть бути алюмінієвими або керамічними. Останні вважаються безпечнішими, витримують низькі температури, мають невелику витрату палива.

Недоліком є те, що туристичні балони швидко закінчуються. Зверніть увагу на композитні газові балони. Вони мають великий об’єм, безпечні, та їх можна заправляти. Ціни на туристичні плитки коливаються від 490 до 4050 грн.

Для гарячих напоїв підійде комплект "сухий спирт + таганок". Це кишеньковий багаторазовий пальник для сухого пального. Для повноцінного приготування не підійде, але можна закип'ятити воду чи розігріти їжу.

Для розпалювання використовують тверде таблетоване пальне (сухий спирт) або чайні свічки. Матеріал таганки має вогнетривкість, що забезпечує багаторазове та довготривале використання. Упаковка таблетованого пального коштуватиме від 50 до 150 грн, а таганок — від 53 до 200 грн.

Також корисно буде мати деяку побутову техніку, яка працює від USB чи батарейок. Наприклад, якщо світла немає вже багато годин, а вам дуже хочеться свіжої кави, варто мати вдома туристичну кавомолку. Ці девайси мають вбудований акумулятор, і працюють до 20 разів на одному заряді. А заряджаються від повербанку через USB.

Також є варіант механічної кавомолки, якщо ви не проти крутити жернова й самостійно молоти зерно. Кавомолка, що працює від батарейок чи USB коштує від 550 до 1510 грн. Механічні варіанти дешевші — від 120 до 900 грн.

Якщо блекаут стався напередодні святкової події й вам треба приготувати щось складніше за звичайні страви, в нагоді стане міксер, що працює від батарейок. Це дасть вам змогу змішувати інгредієнти, готувати смузі, коктейлі, збивати вершки та багато іншого в умовах відсутності світла. Найдешевший портативний міксер на AliExpress коштує 18 грн, більш дорогі моделі — до 500 грн.

Нагадаємо, "Ми-Україна" дізнався, як підготуватись до холодів під час ймовірних блекаутів та відсутності опалення і грячої води.

Головне