Ядерка, плач і династія Кімів: що відомо про КНДР

Ядерка, плач і династія Кімів: що відомо про КНДР

Ізольована, підсанкційна, тоталітарна і непередбачувана.Корейська Народна Демократична Республіка існує вже 75 років. Пережила свого, так би мовити "наставника" СРСР і навчилась завдавати клопоту світу. Усе завдяки своїй панівній династії Кімів, які роблять усе, щоб не втратити владу.

Про контексти і тонкощі правління в КНДР розповіла наша кореспондент

Як з'явилась КНДР?

Брязкають ядеркою регулярно, масово і з надривом оплакують лідерів народу, затримують за наявність вдома будь-якої релігійної літератури, а за перегляд іноземного контенту можуть і розстріляти.

Інтернет там внутрішній і за спецдозволом, як і елементарний рис – не всьому населенню вистачає через скруту. Утім річницю створення держави там святкують помпезно.

Два тижні тому КНДР відзначила 75 років існування. Після Другої світової війни та усунення протекторату Японії Корейський півострів розділився по 38 паралелі. Південна частина опинилась під впливом заходу, а північна під крилом СРСР.

Вже у 1948 році північ оголосила себе самостійною державою, яку очолив відібраний особисто Йосипом Сталіним Кім Ір Сен. Той вже за кілька років за підтримки того ж червоного вождя і китайського лідера Мао Цзедуна вирішив приєднати до себе і південь. Розпочалась трирічна війна.

Трирічна війна і її наслідки

Південь тоді за рішенням Радбезу підтримали десяток країн у складі збройних миротворчих сил ООН. Зрештою розмежування так і залишилося на 38 паралелі. Далі – "недопідписане" перемир’я і аж ніяк не мир, а знищена вщент інфраструктура обох сторін, різні вектори розвитку, голод і початок потужної індустріалізації з мілітаристським присмаком у КНДР. Не без підтримки Радянського Союзу, який вважає КНДР свого роду сателітом у боротьбі із західним світом.

Брязкання ядеркою

Так країна стала ледь не найживучішою серед країн соціалістичного табору. Найбільшим запобіжником для збереження існування режиму, на переконання товариша Кіма, стала саме ядерна зброя. Її розробка стартувала ще з 1959 року, стримувана найближчими союзниками СРСР і КНР. А от перше випробовування відбулося аж у 2005 році. На КНДР посипались санкції, утім погляди керівництва це не змінило. За словами кухаря родини, вже друге покоління Кімів не абияке враження справила революція проти лівійського диктатора Муаммара Каддафі.

"Він споглядав картину, коли по телевізору показували події, які розвивались у Лівії. Лідер Північної Кореї вказав на помилку, коли (Каддафі, - ред.) віддав ядерну зброю. Наявність ядерної зброї для режиму Кімів починаючи з діда стала запорукою того, що їхня влада буде недоторканною", - сказала експертка з питань східної Азії Наталія Бутирська.

Про культ особистості династії Кімів свідчать і їх офіційні титули. До прикладу, чинного главу Кім Чен Ина народ називає вищий керівник, керівник партії армії та народу, нова зірка, блискучий товариш, геній серед геніїв у військовій стратегії і маршал КНДР. У діда і батька пишномовних звань було ще більше.

Дружба росії та КНДР

Спільним підходом у династії стала стійка підтримка закритості країни, жорсткого контролю своїх громадян, таємничості і ворожості до всього несоціалістичного. Особливо щодо сусідів – Південної Кореї і Японії, і особлива нелюбов до США.

А от до росії теплі стосунки і досі взаємовигідна традиція – попри те, що СРСР з 1991 року не міг допомагати КНДР вже, а росія не мала змоги тоді. Тепер у цієї дружби новий виток – диктаторам є про що говорити.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, росіяни все ще намагаються взяти Мар’їнку Донецької області, за минулу добу відбулося 13 боєзіткнень.

Головне