Щороку 19 серпня християни України відзначають Яблучний Спас або Преображення Господнє. В цей день люди вирушають у храм, щоб освятити новий урожай. Як відзначати цей день, що готувати і яких заборон дотримуватись — у матеріалі "Ми-Україна".
Історія і значення свята
Яблучний Спас, або Преображення Господнє є одним з великих християнських свят, присвячених Спасителю Ісусу Христу. Звідси й назва — Спас. Свято бере початок у IV столітті й належить до числа двунадесятих — дванадцяти головних.
У Біблії розповідається про особливі події цього дня на горі Фавор в Ізраїлі. Коли Ісус і апостоли Петро, Яків та Іоанн зійшли на гору і стали молитися, а потім впали в дрімоту, то Ісус преобразився. Його одяг став білим, а обличчя осяялося світлом. Під час Преображення Ісусу з'явилися старозавітні пророки — Мойсей та Ілля, які говорили зі Спасителем про його долю в Єрусалимі.
Коли Петро, Яків та Іоанн прокинулися, вони побачили Ісуса з пророками, яких накрила хмара, а слідом пролунав голос: "Це є Син Мій вибраний, Його слухайте!". Потім пророки зникли, а Ісус залишився зі своїми послідовниками.
Святкування Преображення Господнього є вшануванням божественної природи Ісуса Христа, пояснення Ним майбутньої смерті задля спасіння людей.
Народною назвою Преображення Господнього є Яблучний Спас. В українській традиції воно також пов'язане зі святом врожаю. Тому здавна повелося, що віряни несли до церкви кошики з яблуками та іншими фруктами серпня, щоб там освятити.
Щороку його відзначають в одну й ту саму дату — 19 серпня, через п’ять днів після Медового Спасу. Після переходу на новоюліанський календар (з 1 вересня 2023 року) Яблучний Спас відзначатимуть 6 серпня.
Як відзначають і що готують на Яблучний Спас
В цей день заведено вшановувати подію з'явлення Ісуса Христа перед апостолами в преображеному вигляді та дякувати Богу за новий урожай. В церквах люди освячують виноград і яблука. Останні символізують багатство і добробут.
Вважається, що продукти, які були освячені на свято в церкві — володіють цілющою силою. Яблучний Спас не став винятком. Тому в цей день, окрім яблук, заведено святити мед, воду і будь-які дозрілі до цього часу овочі та фрукти. Не буде зайвою випічка, а прикрасою можуть стати колосся пшениці, базилік і чорнобривці.
До освячення яблука заборонено їсти. Вважається, що до цього часу вони ще не дозріли й тому їх вживати небезпечно. Але є й інше повір'я, згідно з яким цього дня ангели на небесах пригощають душі дітей яблуками.
Тому батькам, чиї дітки покинули цей світ, слід утриматися від вживання яблук до їхнього освячення, а після залишити кілька плодів у храмі як підношення. А після церкви заведено ходити на могили до померлих родичів, щоб вшанувати їхню пам'ять.
Після освячення нового врожаю вірянам дозволено вживати ці фрукти й овочі. Освяченими яблуками пригощають сусідів, родичів і просто зустрічних людей. Незаміжнім дівчатам належить їсти яблука з медом. Також можна загадувати бажання, при цьому слід говорити: "Що загадано — те надумано! Що надумано — те збудеться! Що збудеться — не минеться!".
Цей день також знаменує закінчення літньої пори. Навіть існує приказка: "Яблучний Спас — пішло літо від нас".Тому з 19 серпня зазвичай починали займатися заготівлею овочів і фруктів на зиму. Яблука засушували, готували з них компоти, варення тощо.
На Яблучний Спас заведено пекти пироги з яблуками, варити фруктові компоти, ліпити вареники з різними начинками. Також заведено випікати перший хліб із борошна нового врожаю. Господині готували вечерю зі смачними стравами й накривали святкові столи, не забували також пригостити всіх, хто потребує допомоги.
Що заборонено робити
Яблучний спас припадає на Успенський піст. Тому, як і під час будь-якого православного посту, в цей час важливо дотримуватись обмежень у їжі. Однак є низка інших заборон, яких варто дотримуватись у цей день:
- Не можна важко працювати (окрім як збирати врожай), прибирати, займатися ремонтом і рукоділлям. Також краще відкласти роботу в саду і на городі.
- Заборонено лаятися, сваритися і бажати комусь зла, адже воно може повернутися до вас. Також не варто купатися у водоймах.
- Не варто гуляти весілля, адже на Медовий Спас заведено вшановувати мертвих. Натомість у молитвах обов'язково потрібно пом'янути родичів, яких уже немає в цьому світі.
- Яблука в цей день можна їсти тільки після освячення в церкві, а до 19 серпня не можна їсти яблука з нового врожаю.
- У зв'язку з Успенським постом треба обмежити вживання їжі тваринного походження. Йдеться про м'ясні, молочні продукти і яйця. Але на свято Преображення дозволяється куштувати рибу та вино.
- Вважається, що вбивство комах — мух, комарів, мошок та інших жучків — може принести людині нещастя.
Народні прикмети
Спостерігаючи за природою на Яблучний Спас люди робили висновки, якою будуть осінь і зима і доля окремої людини протягом року. Відомі такі прикмети, пов’язані цим святом:
- Яка погода на Яблучний Спас — така буде і на Покрову (14 жовтня);
- Дощ цього дня — зима буде суворою;
- Якщо сухий день у свято Яблучного Спаса — до сухої й теплої осені;
- Сонячна погода — зима буде теплою і сніжною;
- Якщо до Преображення листя на деревах уже пожовкло, то зовсім скоро настануть холоди;
- Сіла муха на руку у свято Преображення — до удачі;
- Кому допоможеш на Яблучний Спас — допомагатимуть протягом року;
- Якщо фрукти в саду погнили й не достояли до Яблучного Спаса — наступний рік буде важким;
- Окроплена святою водою суха гілочка дерева, поставлена біля робочого місця, вбереже від зради й підлості колег.
Нагадаємо, Православна церква України затвердила перехід на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року.