Виплати військовим та до Дня Незалежності, податки без пільг: чого нам чекати у серпні

Виплати військовим та до Дня Незалежності, податки без пільг: чого нам чекати у серпні

Зміни з 1 серпня 2023 року стосуватимуться виплат військовим та ВПО, пільгового кредитування та оподаткування. Розбираємось детальніше із цими та іншими важливими змінами.

Доплати військовим та мобілізація строковиків

Наприкінці червня Верховна Рада ухвалила закон 3161-IX, який набрав чинності 30 червня. Ним вноситься чимало змін до законодавства щодо військової служби та доплат. Стосовно останніх умови ухвалили такі: набрання чинності відбудеться через 30 днів після опублікування прийнятого закону. Фактично з 1 серпня. Але застосовуються вони з першого числа того місяця, в який проект опублікують. Оскільки у "Голосі України" закон опублікували 30 червня, то мають застосовувати з початку літа, заднім числом.

Йдеться про такі виплати.

Щомісячні виплати строковикам – 6000 грн, курсантам – 2350 грн, інструкторам – від 15000 до 30000 грн. Усі нарахування відбуватимуться на підставі урядового порядку.

Також згідно із порядком Кабміну та у тих самих часових межах мають відбуватися такі виплати:

  • військовим, які у зв’язку із пораненням (контузія, травма або каліцтво) знаходяться у стаціонарі або у відпустці для лікування після тяжкого поранення, мають виплачувати винагороду 100 тис. грн на місяць. Одноразова виплата того ж рівня передбачена у разі смерті внаслідок поранення;
  • військові, визнані за висновком ВЛК обмежено придатними або непридатними до служби з переоглядом через 6-12 місяців та йдуть у розпорядження командирів, отримають раніше призначене їм грошове забезпечення в повному обсязі протягом двох місяців;
  • через два місяці і весь час, поки військові будуть у розпорядженні, їм мають виплачувати оклад за званням, надбавку за вислугу та додаткову винагороду 20,1 тис. грн на місяць.

Із доплатою розміром від 30000 грн до 100000 грн суттєвих змін не відбулося. За оновленим законодавством доплата надається на умовах і в порядку, які затверджує Кабмін. Це постанова №168, яка містить відсилочну норму до визначення умов Міністерством оборони, а наказ про повернення 30 тис. грн усім військовим у тилу там поки не ухвалювали.

Ще одне положення нового закону фактично застосовується із серпня. Строковикам, які після оголошення воєнного стану не можуть залишати свої частини, дозволили за власним бажанням мобілізуватися.

Податкові пільги

26 липня президент підписав законопроект 8401 про часткове скасування воєнних податкових пільг. Його основні норми набирають чинності з 1 серпня. "Ми – Україна" детально розглядав оновлені положення. Нагадаємо про основні зміни, які застосовуватимуть у серпні:

  • повертають загальні правила сплати єдиного податку ФОПам першої та другої груп. Добровільною вона буде для тих, хто має податкову адресу у зоні бойових дії чи на ТОТ (перелік територій визначений у наказі Мінреінтеграції);
  • ФОПів третьої групи із ставкою єдиного податку 2% в автоматичному режимі повертають на ту групу і ставку, які вони застосовували до пільгового оподаткування. Протягом серпня ті, хто переходив на ставку ЄП 2%, можуть подати заяву щодо застосування іншої спрощеної форми оподаткування. Тоді її застосовуватимуть з 1 серпня;
  • можливі документальні перевірки щодо правильності нарахування, обчислення і сплати єдиного соціального внеску з обмеженим переліком підстав. Повертаються штрафи та пеня за ЄСВ-порушення;
  • мораторій на планові та позапланові документальні перевірки в основному пролонгували до завершення воєнного стану. Але з 1 серпня планові можливі щодо деяких суб'єктів господарювання: надавачів платіжних та фінансових послуг, організаторів азартних ігор, виробників та реалізаторів підакцизної продукції. Позапланові – в разі деяких підстав: на звернення платника, за наявності інформації про порушення строків надходження імпортних товарів та валюти за експорт, щодо фінорганізацій та порушників валютних правил, відносно нерезидентів.

Виплати переселенцям

В середині липня Кабмін ухвалив постанову №709, якою відкоригував умови виплати допомоги на проживання ВПО (2000 грн та 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю). Здебільшого зміни застосують з 1 серпня.

З цієї дати нові виплати призначатимуть терміном на шість місяців. Тим, хто їх вже отримує, автоматично пролонгують до 1 січня 2024 р.

Також Мнісоцполітики проводить верифікацію отримувачів цієї допомоги, та з 1 серпня її скасують, якщо людина із статусом ВПО:

  • знаходиться за кордоном понад 30 днів;
  • повернулась на покинуте раніше місце проживання;
  • відбуває покарання у місцях позбавлення волі;
  • засуджена за злочини проти основ нацбезпеки.

Також є умови, які діятимуть з 1 вересня, та до яких ВПО мають підготуватися. З початком осені виплат позбавлять в тому разі, якщо:

  • придбано транспортний засіб, випущений менше п'яти років тому. Це не стосується мотоциклів вартістю до 27209 грн, самостійно зібраних ТЗ, придбаних особами з інвалідністю першої чи другої групи, безоплатно одержаних ТЗ, придбаних батьками-вихователями, багатодітними, сім'ями з дітьми з інвалідністю, сім'ями, де є особи з інвалідністю першої чи другої групи у віці понад 80 років;
  • витрачено понад 100 тис. грн на нерухомість (крім житла за рахунок бюджету), цінні папери, віртуальні активи, товари довгострокового вжитку (крім матеріалів для відбудови знищеного житла чи знищеної автівки), роботи та послуги (крім будівельних для відновлення знищеного житла, освітніх, медичних та ЖКП);
  • є депозит чи ОВДП на суму понад 100 тис. грн;
  • придбано валюти на понад 100 тис. грн (крім тієї, яка потрібна для оплати медичних, освітніх, соціальних послуг) чи банківські метали на ту ж суму;
  • є житло, яке не розташоване в зоні бойових дій чи на ТОТ (території з визначеного Мінреінтеграції переліку), чи на території, де бойові дії завершилися, але є знищеним або непридатним (має бути внесене до Держреєстру пошкодженого чи знищеного майна).

Поповнення карток

З 1 серпня під час внесення готівки через термінали для зарахування на рахунки треба буде вводити номер свого мобільного телефону на екрані. На номери надсилатимуть паролі для транзакцій.

За нормами законодавства суми до 5 тис. грн готівкою можна переводити без ідентифікації. Але НБУ змінив вимоги до квитанцій, які формуються під час таких операцій. Та додав вимогу щодо номера телефона платника. Тепер цього вимагатимуть надавачі платіжних послуг.

Причини змін у НБУ не пояснювали. Але вони можуть бути пов'язані, зокрема, із контролем ігорного бізнесу. Щоб уникнути сплати податків, порушники використовують готівку та зарахування виграшу через термінали без ідентифікації.

Пільгова іпотека "єОселя"

У серпні набирають чинності додаткові умови державної пільгової іпотечної програми "єОселя". Із дещо зміненими правилами, її застосовуватимуть до ширшого кола потенційних позичальників.

Є чинні умови для військовослужбовців за контрактом, медиків та освітян установ державної та комунальної форми власності. Через "Дію" вони можуть подати заявку на іпотеку під 3% від одного з п'ятьох уповноважених банків: "Ощад", "Приват", Укргаз", "Глобус" та Sky Bank. Максимальний термін кредитування – 20 років. Мінімальний внесок (заявку можна подати на придбання житла як на первинці, так і на вторинці) – 20% вартості об'єкту.

Це узагальнені правила, які діють з жовтня 2022 р. Проте, незважаючи на значну кількість заявок, задовольняється тільки незначна їхня кількість. Спрацьовують жорсткі банківські вимоги щодо платоспроможності, тобто достатнього рівня доходу, мінімального кредитного навантаження. Свою роль відіграє кредитна історія.

Також суворі вимоги діють щодо вартості обраних об'єктів. Є визначена Мінрегіоном середня вартість спорудження житла за регіонами. Для того, яке заявник хоче взяти у пільгову іпотеку, ціна продажу має бути максимум у 2,5 рази дорожчим для Києва, Дніпра, Львова Одеси та Харкова, у 2 рази – для обласних центрів, у населених пунктах поблизу них та міст із населенням понад 300 тис., у 1,75 рази – для міст з населенням від 100 до 300 тис.

Кредитувати з пільгами можуть житло площею 52,5 кв. м на особу плюс 21 кв. м на кожного члена сім'ї. В обласних центрах житло має бути не старшим за десять років.

Дійсні вимоги ми наводимо для того, аби порівняти їх з новими, які застосовуватимуть до іншого кола потенційних позичальників. Доєднатися до "єОселі" з серпня зможуть:

  • ветерани війни та члени їх сімей;
  • УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць;
  • громадяни, які не мають власного житла або площа житла менша, за 52,5 кв. м на одного плюс 21 кв. м на кожного члена сім'ї.

Умови для них трохи інші: ставка 7%. Внесок та терміни ті ж самі. Але є інші вимоги для житла, під яке є бажання взяти іпотеку: має або будуватися, або у будинку, якому не більше трьох років.

Вступна кампанія

31 липня завершується реєстрація заяв абітурієнтів на вступ до вищих навчальних закладів на базі шкільного атестату та НМТ. У серпні вступна кампанія відбуватиметься за таким графіком:

  • 1-5 серпня – будуть оголошені списки тих, хто пройшов на бюджет;
  • 5-8 серпня – треба підтвердити намір навчатися у виші, де пройшов на бюджет, до 18.00 останнього дня. Зарахування на бюджет має завершитися не пізніше 10 серпня;
  • 10-18 серпня – відбудеться переведення на бюджет;
  • 9-30 серпня – відбудеться зарахування на контракт.

Воєнний стан та мобілізація

За діючими законодавчими умовами воєнний стан та мобілізація тривають до 18 серпня. Пролонгують їхню дію відповідні укази президента, схвалені законами у Верховній Раді. 26 липня Президент Подав до парламенту два законопроекти, згідно з якими термін і правового режиму воєнного стану, і мобілізації буде продовжений ще на 90 днів, до 15 листопада 2023 року. Немає сумнівів, що депутати підтримають обидва законопроекти. Схвалення йому надав оборонний комітет ВР 27 липня.

Нагадаємо, що за Конституцією (ст. 64), є 18 статей Основного закону, що є непорушними навіть під час воєнного стану. Серед них рівність прав перед законом, неможливість позбавити громадянства, право на життя та повагу до гідності. Непорушним і в особливих умовах є права на особисту недоторканність на житло, на оскарження рішень в суді, на відшкодування від держави за матеріальну та моральну шкоду, на відмову від свідчень в суді про себе, сім'ю та близьких родичів. Презумпція невинності воєнним станом не скасовується, як і право не виконувати злочинні розпорядження і накази.

Але із запровадженням ВС великої кількості конституційних прав і свобод громадян можуть позбавляти. Такими є умови закону про правовий режим воєнного стану. Перелік статей Конституції, дію яких зараз можна обмежувати, є у чинному в указі президента. А саме це норми про:

  • гарантії недоторканності житла, приватної власності і таємниці листування (телефонних розмов, кореспонденції);
  • невтручання в особисте та сімейне життя, права на свободу пересування, вільне вираження поглядів та думок, мирні зібрання;
  • право на працю та страйк, на підприємництво та обов'язкову і безоплатну освіту.

Виплати до Дня Незалежності

Кожного року за рахунок коштів держбюджету через структурні підрозділи з питань соцполітики місцевих рад здійснювалася щорічна разова "виплата до 5 травня". Але у квітні 2023 р. дату змінили та прив'язали її до Дня Незалежності – 24 серпня.

Розміри в залежності від категорії отримувачів щороку визначає Кабмін, і на цей узгодив такі:

  • 450 грн – учасникам війни, колишнім в’язням концтаборів, особам, насильно вивезеним на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників та іншим учасникам боротьби з нацистами ;
  • 650 грн – членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань;
  • 1000 грн – УБД, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім в’язням концтаборів (до 18 років);
  • 3100 грн – особам з особливими заслугами перед Батьківщиною;
  • 2700 грн (третя група), 2900 грн (друга група), 3100 грн (перша група) – особам з інвалідністю внаслідок війни, колишнім малолітнім (до 14 років) в’язням концтаборів з інвалідністю.

Щороку розмір цього різновиду виплат збільшувався. Тому були очікування, що й у 2023 р. він зросте. Проте виявився суттєво меншим за минулорічний.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, чому та як відбувається націоналізація "Сенс Банку" та чи варто з цього приводу хвилюватися вкладникам.

Головне