На шляху до НАТО: що Україна зробила та над чим ще треба працювати

На шляху до НАТО: що Україна зробила та над чим ще треба працювати

Члени Альянсу з початку повномасштабного вторгнення всіляко допомагають Україні протистояти російським окупантам. Втім, відкрити свої двері та запропонувати членство в НАТО нам обіцяють тільки після закінчення війни. У Міноборони України кажуть, що до членства Україна має готуватися вже зараз і багато для цього вже зробила.

Про шлях України в НАТО – що зроблено та над чим ще треба попрацювати розповіла наша кореспондентка.

Допомога НАТО у боротьбі проти рф

Високоточна та далекобійна зброя, артилерія, гаубиці та вже славнозвісні HIMARS. Сьогодні Україна має зброю НАТівського зразка більше, ніж деякі країни Альянсу. Але на полі бою Україна веде війну сама, без безпекових гарантій, які також можуть надати країни Альянсу, але лише після вступу.

"Це не наш особистий був вибір не бути у НАТО, це був вибір НАТО. Страх деяких держав "що буде, якщо Україну запрошувати в НАТО", "як відреагує росія". Це ж не дуже чесно, що ніякого раніше не цікавило, як відреагує людина в Україні, але всіх цікавило, як відреагує росія. Я вважаю, що це не справедливо і не чесно", - сказав президент Володимир Зеленський.

Українська армія, яка на полі бою доводить, що може посилити військовий потенціал самого НАТО і український народ, який всіляко показує спротив проти загарбників, вкотре доводять, що Україна гідна бути членом Альянсу.

"Майбутнє України в Євроатлантичній родині, майбутнє України – у НАТО. Усі союзники згодні з цим. Водночас основна увага Альянсу спрямована на забезпечення перемоги України", - заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Умови для вступу України в НАТО

Вступ до НАТО сьогодні є політичним рішенням. Тобто підтримати його повинні усі країни-члени Альянсу. Для цього Україні достатньо виконати хоча б три найважливіші умови:

  • Показати цивільно-демографічний контроль над Збройними силами, Силами безпеки та оборони. Відповідний закон вже ухвалили;
  • Довести, що процедури і забезпечення – прозорі та підзвітні;
  • Планувати військові операції з країнами НАТО, чим вже успішно займаються ЗСУ.

За словами експертів, умови вступу для кожної країни різняться. Сьогодні Україна чекає на свій документ, де чітко сформують вимоги для її вступу. Втім нам вже є що показати.

"Ми можемо запропонувати Європі вже зараз українську модель демократичного цивільного контролю. Ми бачимо, що наша система працює. Працює президент, Верховна Рада, Кабінет міністрів. Все це гармонійно взаємодіє із ЗСУ", - вважає завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Ще до повномасштабного вторгнення Україна була країною-партнеркою НАТО. Наші військові брали у всіх основних операціях і місіях Альянсу, а також у їх спільних навчаннях.

НАТО обіцяє відкрити двері для України лише після війни. За словами експертів, одна з причин – п’ята стаття Вашингтонського договору, за якою одна в одній з країн автоматично стане війною всіх союзників. Та навіть після перемоги членство в Альянсі Україні буде корисним.

"Кожна країна вносить якусь частку, а разом це потужний силовий блок. Не кожна країна має військові супутники, океанські кораблі, сучасні розробки", - сказав голова громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж.

Питання про те коли, як і за яких умов Україна стане членом НАТО, а також про гарантії безпеки для нашої країни обговорюватимуть на саміті у Вільнюсі, який відбудеться вже у липні. Запросили туди і президента України Володимира Зеленського.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, у Повітряних силах розповіли, чому рф зараз використовує таку кількість безпілотників.

Головне