Військовий квиток, приписне, тимчасове посвідчення: яка між ними різниця та коли необхідні

Військовий квиток, приписне, тимчасове посвідчення: яка між ними різниця та коли необхідні

Мобілізація триває, повістки продовжують вручати та вимоги до військового обліку зростають. "Ми – Україна" розбирався, яка різниця муж військово-обліковими документами – приписним, військовим квитком, тимчасовим посвідченням, та в яких випадках без них не обійтись.

Які є види військово-облікових документів?

Законодавство передбачає три види військово-облікових документів.

Посвідчення про приписку до призовної дільниці. Це різновид передбачений саме для призовників. На цьому обліку перебувають саме призовники у віці від 16 років (у рік досягнення 17-річчя) до 27 років. Після 27 років призовники мають ставати на облік як військовозобов'язані. Призовний вік Верховна Рада узгодила у віці до 25 років, проте відповідний законопроект поки що не підписав президент.

Військовий квиток. Цей документ військовозобов'язаних (які або вже пройшли строкову службу чи завершили навчання у військовому навчальному закладі/на військовій кафедрі, або яким вже виповнилося 27 років), резервістів, які не досягли граничного віку перебування в запасі, жінок з медичною та фармацевтичною освітою та жінок, які стають за власним бажанням на облік за спеціальністю або професією, спорідненою із військово-обліковою. Військовий квиток визначає належність до військового обов'язку та посвідчує особу військовозобов'язаного чи резервіста.

Тимчасове посвідчення. Його надають військовозобов'язаним чоловікам та жінкам. Згідно із порядком про нього, в разі присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (поки не надійде особова справа), втрати військового квитка (до отримання нового), прибуття з місць позбавлення волі, військовозобов'язаним жінкам. Також видають тим військовозобов'язаним, які не проходили військову службу та не мають військово-облікової спеціальності або визнані у воєнний час обмежено придатними до служби за станом здоров'я (до повторного медогляду).

Тимчасові посвідчення ТЦК та СП можуть видати і в тому разі, якщо немає бланків військових квитків. Кількість бланків військових квитків для покриття потреб планує та фінансує Міноборони та Генштаб, тоді як бланки тимчасових посвідчень виготовляють безпосередньо ТЦК та СП. Термі дії тимчасового посвідчення у затвердженій його формі та порядку про нього не прописаний. Він так само, як і військові квиток, посвідчує особу військовозобов'язаного. Замінити його треба в разі втрати, зіпсуття, або якщо не лишилося місця, щоб вносити інформацію.

Належним зберіганням своїх військово-облікових документів мають опікуватися самі призовники, військовозобов'язані та резервісти. Якщо втрачають чи псують документ, то передбачений штраф (ст. 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення), розмір якого в особливий період становить від 850 до 1700 грн.

Коли не обійтися без військово-облікового документа?

Наявність військового квитка, тимчасового посвідчення чи приписного – обов'язкова умова при вступі до навчального закладу та при працевлаштуванні. Підприємства, організації, установи, навчальні заклади мають вести військовий облік за порядком, який діє з початку 2023 р. (постанова №1487).

На роботодавців покладають такі обов'язки:

  • перевірити наявність військово-облікового документу. Щодо стану, відповідності документа категорії, до якої належить працівник, прямих вимог немає. Приписне, тимчасове посвідчення або військовий квиток просто мають бути;
  • під підпис ознайомити з правилами військового обліку;
  • протягом семи днів після працевлаштування (наказ про прийняття на роботу) сповістити про зміну облікових даних ТЦК та СП (СБУ чи Службу зовнішньої розвідки, якщо працівник стоїть на обліку саме там);
  • подавати ТЦК та СП на вимогу відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повідомляти про звільнення працівника чи зміну облікових даних;
  • передати повістку працівнику, якщо така надійшла на підприємство від ТЦК та СП.

За КУпАП (ст. 210-1) на посадових осіб за порушення правил військового обліку накладають штрафи: від 3400 до 5100 грн за перше, від 5100 до 8500 грн за повторне протягом року.

Про мобілізацію студентів та облік вступників до навчальних закладів "Ми – України" писав нещодавно. Нагадаємо, що Міністерство освіти та науки надсилало листи із роз'ясненнями про те, як саме вести облік за новим порядком. Там рекомендували встановлювати факт перебування на військовому обліку вступника хоча б за однієї з умов:

  • є відмітки про приписку до призовної дільниці, перебування на обліку за місцем проживання чи реєстрації або виключення з обліку за віком чи станом здоров'я;
  • місце проживання чи реєстрація вступника – на території відповідальності районного ТЦК;
  • ТЦК у відповідь на запит навчального закладу підтверджує факт перебування вступника на обліку.

До 20 грудня 2023 р. керівники закладів освіти мають сповістити Генштаб ЗСУ про тих здобувачів, яким подання військово-облікових документів відтермінували, а також про інших вступників, які мали подати, але не подали військово-облікові документи.

Окрім навчання та офіційного працевлаштування, військово-облікові документи обов'язкові для того, щоб оформити статус безробітного. За порядком його реєстрації (пункт 18), треба надати або військовий квиток, або тимчасове посвідчення, або приписне. Військово-облікові документи потрібні й під час декларування та реєстрації місця проживання чи перебування та зняття з реєстрації (постанова №265, пункти 9 та 57).

За роз'ясненнями Міністерства охорони здоров'я, військовий квиток, тимчасове посвідчення чи приписне також є в переліку обов'язкових документів при проходженні медико-соціальної експертизи для встановлення інвалідності.

У Мінюсті зазначають, що подаючи заяву про реєстрацію шлюбу чи про розірвання шлюбу, за формою треба вказувати:

  • де особа перебуває на обліку;
  • де проходить службу, якщо служить;
  • категорію обліку;
  • серію та номер військово-облікового документу.

Графа є обов'язковою для заповнення, але саме військово-обліковий документ не є в переліку обов'язкових, щоб одружитися чи розірвати шлюб. Органам реєстрації актів цивільного стану потрібне саме відомості, а не документ. Бо за порядком про військовий облік вони мають звітувати про зміни сімейного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більш складне питання із перетином кордону. Адвокат Ростислав Кравець каже, що відповідно до закону, для перетину кордону потрібен тільки закордонний паспорт.

"Ніякі довідки з місця роботи, про наявність дітей, якісь аналізи та інше не потрібні. Тільки непрострочений закордонний паспорт. Але це ми кажемо саме про закон, а в реальності може бути що завгодно. Невідомо, які документи вимагатиме прикордонник", - попереджає правник.

Але виїзд чоловіків у віці від 18 до 60 років зараз в принципі своєму можливий тільки в окремих випадках та в разі надання документів, які підтверджують таке право. Зокрема, за наявності посвідчення особи з інвалідністю, свідоцтв про народження дітей, висновку ВЛК, витягу з наказу Мінекономіки про бронь, документів про відрядження. Перелік умов та обов'язкових документів в окремих випадках є на сайті Державної прикордонної служби.

Як отримати військовий квиток?

Військовий квиток видають в разі:

  • призову або прийняття на службу;
  • зарахування до військового навчального закладу чи на військову кафедру;
  • прийняття на службу у військовий резерв ЗСУ чи інших формувань;
  • зняття з військового обліку за станом здоров'я;
  • припинення альтернативної служби;
  • позбавлення військового звання офіцерського складу.

Для його оформлення у свій військкомат (за задекларованим чи зареєстрованим місцем проживання) подають:

  • заяву;
  • копію паспорта та податкового номеру, документу про освіту;
  • копії свідоцтв про одруження, про народження дітей (звісно, якщо це актуально);
  • приписне;
  • три фото 3 на 4;
  • медкарту.

За законодавством та нормативкою ланцюг військового обліку та оформлення військово-облікових документів наче зрозумілий:

  • у рік досягнення 17-річчя допризовників відправляють ставати на облік навчальні заклади і вони отримують приписне;
  • в тому разі, якщо до 27 років (а після підписання президентом змін у законодавство, до 25 років) призовник пройшов службу, навчався у військовому навчальному закладі, на військовій кафедрі, він отримує військовий квиток та перебуває на обліку до досягнення граничного віку.

Але якщо до 27 років не служив, військову спеціальність не здобув, то є тільки приписне. Що ж робити далі?

"Якщо на руках тільки приписне, самостійно людина не зобов'язана після досягнення 27 років щось робити. Таких вимог немає, що треба з'явитися до військкомату. Може піти до ТЦК та СП за бажання", - каже Ростислав Кравець.

Проте за порядком військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти мають виконувати 11 правил. Зокрема, треба повідомляти військкомат, де стоять на обліку, про зміну персональних даних, у тому числі про зміну місця проживання навіть в межах одного міста, але при переїзді до іншого району. Повний перелік даних є у ст. 7 закону про держреєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Також кожні п'ять років треба особисто з'являтися до свого військкомату, щоб звіряти персональні дані. Звісно, перебувати на обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, місцем роботи (навчання).

Якщо дотримуватися усіх вимог, ТЦК та СП у потрібний час поставить питання про відповідність військово-облікового документу категорії обліку та відправить робити або військовий квиток, або тимчасове посвідчення. Те саме питання постане і в разі вручення повістки для уточнення військово-облікових даних.

"У нас є відповідальність за порушення військового обліку та за ухиляння від мобілізації. У тому ж випадку, якщо вас викликають для уточнення даних і якщо ви не перебуваєте на військовому обліку після переїзду, знялися та не стали на військовий облік, передбачена саме адміністративна відповідальність", - зазначає адвокат.

За статтею 210 КУпАП, це штраф від 850 грн до 1700 грн.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, як формується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів і йде підготовка до запуску електронного військового квитка.

Головне