Сполучені Штати Америки передадуть Україні снаряди зі збідненим ураном разом із танками Abrams. На цьому наполіг Пентагон, який вважає, що ці снаряди будуть ефективними проти російської техніки. Раніше аналогічне рішення прийняла Британія, чим викликала істерику в росії та звинувачення у нібито "ядерній ескалації". Навіщо у снаряди додають збіднений уран, наскільки він шкідливий і чи мають такі боєприпаси щось спільне з ядерно зброєю? Докладніше — у матеріалі "Ми-Україна".
Що таке збіднений уран і навіщо він у боєприпасах
Збіднений уран — це матеріал, що залишається після видалення більшої частини високорадіоактивної форми урану (U-235) з природної уранової руди. По суті це залишки, які утворюються під час виробництва ядерного палива. Зовнішнє випромінення від збідненого урану на 40% менше від того, що дає природний уран.
Головна особливість збідненого урану — його висока щільність та твердість. Вона на 70% перевищує щільність свинцю. Також збіднений уран відрізняється високою пірофорністю – здатністю самозайматися на відкритому повітрі, будучи в роздробленому стані.
Це, а також відносна дешевизна металу, роблять його привабливим для оборонної промисловості. Зокрема танкова броня зі збідненим ураном вважається практично непробивною для переважної більшості сучасних протитанкових боєприпасів. У тому числі й радянських та російських ПТРК і снарядів.
Снаряди зі збідненим ураном пробивають сталеву броню набагато краще за звичайні. Уран у снарядах міститься у серцевині, схожій на стрілу з оперенням і легкої оболонки. Крім того, уранові снаряди доволі дорогі, оскільки для отримання збідненого урану необхідні додаткові витрати.
З цього металу виготовляють елементи для авіаційних та танкових снарядів, а також броню для танків. Саме тому його використовують у виготовленні боєприпасів та броні військової техніки, зокрема, він є у танках Abrams.
Взаємодія військових з такими снарядами не є шкідливою. Збіднений уран менш радіоактивний, в основному випромінює альфа-частинки, у яких недостатньо енергії, щоб пройти через шкіру, тому вплив на тіло зовні не вважається серйозною небезпекою.
Але для противника ризик полягає у вдиханні випарів, що виділяються під час удару об броньовану ціль. При ковтанні або вдиханні ЗУ може становити серйозну небезпеку для здоров'я. Снаряди зі збідненим ураном можуть викликати у ворога хімічну токсикацію аж до ниркової недостатності. Водночас про радіоактивне зараження не йдеться.
У випадку України може йтися про снаряди APFSDS. Як зазначають у польському видання Defence24, саме ці боєприпаси Британія ймовірно надала ЗСУ. Можливо, у Пентагоні вчинять так само, адже ці снаряди виробляють як у Британії, так і в США.
В чому особливість уранових снарядів
Широке визнання уранові боєприпаси отримали завдяки низці властивостей, які в сукупності дають суттєву перевагу на полі бою. Використання таких снарядів збільшує шанси на знищення ворожої техніки, тому що:
- Снаряди зі збідненим ураном легше пробивають броню завдяки своїй щільності та іншим фізичним властивостям. Так, під час залпу снаряд розганяється в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас, під час польоту він позбавляється оболонки та перетворюється в тонку "стрілу";
- Урановий снаряд не вибухає, а прошиває броню ворожої техніки, спричиняючи займання боєкомплекту і палива. У разі влучання у ціль снаряд плавиться, а урановий пил частково випаровується;
- Такі боєприпаси забезпечують високу бронебійну дію і їхня єдина мета — спричиняти суттєві руйнування при влучанні у ціль. Вони здатні вражати техніку незалежно від ступеня захисту. Ці снаряди також ефективні у пробивані фортифікаційних споруд, укріплених обʼєктів та бункерів.
- Уранові снаряди вони можуть летіти на величезній швидкості. А стикаючись із бронею уранові снаряди виділяють великий кінетичний заряд. Внаслідок чого техніка ворога блискавично займається, а сам противник буде задихатися випарами від отриманого удару.
Снаряди зі збідненим ураном перебувають на озброєнні не лише армій США та Британії. Вони також використовуються військами Німеччини, Ізраїлю, Франції та росії. Хоча остання чомусь воліють про це не згадувати, натомість розповсюджують фейки щодо небезпеки таких снарядів.
В СРСР та рф снаряди зі збідненим ураном застосовувались з 1980-х років у гарматах 2А46М-4 танків сімейства Т-80 та гарматах 2А46М-5 танків Т-90А і Т-90М. Останніми роками на озброєнні зс рф перебувають снаряди 3БМ59 "Свинець-1" з урановим сердечником і танкові боєприпаси із застосуванням збідненого урану 3БМ32 і 3БМ33 "Вант". За своєю бронебійною здатністю західні снаряди набагато кращі за російські. Тобто ЗСУ отримає від союзників ефективний інструмент проти бронетанкової техніки російських окупантів.
Цю думку підтверджують у Центрі протидії дезінформації й зазначають, що підкаліберні снаряди з осердям зі збідненого урану – це не якась екзотична зброя. Вони є одними з найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, який використовують багато армій світу.
Наскільки безпечні уранові снаряди для людей і довкілля
У конвенціях ООН використання боєприпасів зі збідненим ураном під час бойових дій не заборонене. І хоча цей елемент застосовується для оболонок ядерних зарядів, а також як паливо для реакторів, снаряди зі збідненим ураном не мають стосунку до ядерної зброї.
Під час влучання таких снарядів ніякої ядерної реакції немає. Випромінюються альфа-частинки, які не мають достатньо енергії, щоб пройти через шкіру. Доза радіації настільки мала, що не становить загрози.
Також в ООН не виявили, що використання уранових снарядів якось позначилося на довкіллі. Вміст урану в ґрунті після стрільби цими боєприпасами не перевищував допустимої норми. Крім того, мале випромінення уранових снарядів не становить особливих загроз зараження і для солдатів противника, загроза буде лише при влучанні уламків.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що уранові боєприпаси не містять розщеплюваного або радіологічного матеріалу. Збіднений уран менш радіоактивний, ніж природний уран. Такі боєприпаси неможливо використовувати для виробництва ядерної чи радіологічної зброї.
У Міністерстві оборони Британії також наголосили, що ці снаряди мають низький радіаційний ризик. До того ж збіднений уран є стандартним компонентом в оборонній промисловості багатьох країн. Зокрема британська армія десятиліттями використовувала збіднений уран у своїх бронебійних снарядах.
Втім, теоретично снаряди зі збідненим ураном можуть призвести до негативних наслідків для здоров'я людини. Це може статися через забруднення організму важким металом, а також через урановий пил.
Наскільки реальна радіаційна небезпека таких снарядів — спірне питання без однозначної відповіді. Немає підтверджених наукових даних про те, що снаряди зі збідненим ураном небезпечні й шкодять організму людини й довкіллю через свою радіоактивність.
Щодо радіоактивних властивостей збідненого урану йдеться у відповідній резолюції Генеральної Асамблеї ООН. З посиланням на висновки МАГАТЕ зазначається, що "радіологічна загроза для населення і довкілля, створювана в результаті застосування боєприпасів зі збідненим ураном, не є значною". Отже, використання снарядів цього типу є безпечним для навколишнього середовища, цивільного населення та екіпажів танків, які їх використовують.
Крім того, збіднений уран не може бути використаний як ядерне паливо або перетворений на ядерну зброю. Тобто боєприпаси зі збідненим ураном не мають жодного відношення до "брудної" бомби або зброї з ядерним компонентом.
Водночас у звіті ООН з навколишнього середовища за 2022 рік говориться, що хімічна токсичність збідненого урану є більш важливою проблемою, ніж можливі наслідки його радіоактивності. "Збіднений уран і токсичні речовини у звичайних вибухових речовинах можуть викликати подразнення шкіри, ниркову недостатність і підвищити ризик раку", — йдеться у документі.
Нагадаємо, ядерні держави нарощують свої арсенали, найбільше розгорнутих боєголовок у США та росії.