Утилізовуємо стару техніку правильно: куди здавати повербанки, смартфони та інші прилади

Утилізовуємо стару техніку правильно: куди здавати повербанки, смартфони та інші прилади

Час від часу всім нам доводиться прощатись із застарілою технікою. Повербанк, смартфон або громіздкий холодильник — такі речі не можна просто винести на смітник. Електронні відходи є небезпечними та містять велику кількість токсичних речовин, тож утилізовувати техніку треба правильно. Як саме — дізнавався "Ми-Україна".

Подбайте про природу і власне здоров'я

Фото з відкритих джерел

Викидаючи непотрібну техніку на смітник, ви дійсно шкодите екології. Адже в деяких деталях тієї чи іншої техніки можуть бути такі отруйні компоненти. Найбільш розповсюджені серед них:

  • Ртуть;

  • Бром;

  • Свинець;

  • Кадмій;

  • Селен;

  • Миш'як (Арсен).

Сміття, що ви викидаєте у звичайний бак поруч із будинком, вивозять на загальний смітник. Під впливом зовнішніх чинників воно починає розкладатися. Тому важливо турбуватися про те, щоб ваша техніка не потрапила на звалище, де буде отруювати землю разом з іншим сміттям.

Окрім шкоди природі ви ставите під ризик і власне здоров'я. Так, небезпечні речовини з викинутого на смітник повербанка чи холодильника (свинець і ртуть) можуть повернутися до вас у воді з-під крана. Тож усе сміття варто сортувати, а за потреби — віддавати на утилізацію чи перероблювання.

На Заході утилізація техніки є серйозною проблемою, яку намагаються вирішити на офіційному рівні. Так, у червні 2022 року Євросоюз узгодив єдиний стандарт зарядних пристроїв для усіх видів гаджетів. Ним став стандарт USB Type-C, повністю перейти на який країни Євросоюзу мають у 2024 році.

Таке рішення дозволить скоротити кількість електронних відходів у ЄС на 11 тисяч тонн щороку та заощаджувати мешканцям європейських країн приблизно 250 млн євро на рік.

В Україні утилізація техніки регламентується Законом України “Про відходи”. Фактично за викинутий на смітник побутовий прилад можна дістати штраф.

У США фахівці підрахували, що електронні відходи (e-waste) становлять 2% від усіх відходів у країні, але при цьому складають 70% від всіх токсичних відходів. А загальна вага e-waste у 2021 році склала понад 57 млн тонн і перевищила цей поріг у 2022-му.

То що ж робити зі старою технікою

Фото з відкритих джерел

 Отже, викидати старі комп'ютерні миші, навушники, дроти та іншу техніку на звичайний смітник не слід. Здати такі відходи на безпечну утилізацію можна в Центр управління відходами (ЦУВ).

Там стару техніку розбирають на компоненти й сортують за видами матеріалів: пластик, метали, скло, дроти, плати тощо. Далі 80% цієї сировини йдуть на вторинну переробку та виробництво нових товарів.

Є кілька способів, як можна здати непотрібну техніку:

  • Принести особисто в ЦУВ за адресою: Київ, вулиця Полковника Шутова, 16 (завод "Аналітприлад"). Пункт прийому працює кожну середу з 9:00 до 18:00;

  • Надіслати "Новою поштою" (коштом відправника);

  • Замовити вивіз за своєю адресою, якщо назбиралось багато відходів. При замовленні цієї послуги неліквідні відходи забирають без додаткової оплати.

Докладнішу інформацію про послуги ЦУВ можна дізнатися за номерами: +38 (067) 517-22-14, +38(098) 043 03 03.

Перероблювання техніки — важкий та коштовний процес, який потребує спеціального обладнання та спеціалістів. Але для населення працює програма "Пункт приймання техніки", де можна здати на утилізацію техніку абсолютно безплатно.

Серед інших компаній, які займаються утилізацією техніки — “Екологічні інвестиції”. Зазвичай компанія надає послуги з утилізації для підприємств, але також проводить "дні роботи з населенням".

Такі заходи відбуваються раз на півтора місяця, за датами можна стежити на сторінці у Facebook. Тут приймають дрібну електроніку, оргтехніку, монітори, а ще батарейки, лампи й термометри. Адреса: Київ, вул. Верхній Вал, 4А.

Науково-виробниче підприємство "Екологічна лабораторія" працює лише з юридичними особами та надає платні послуги. Щоб здати техніку на утилізацію, треба надіслати список обладнання на пошту ([email protected]). "Еко-лаб" оцінить утилізацію кожної позиції й після цього можна укладати договір із надання послуг. Адреса компанії: Київ, вул. Автозаводська, 2.

Компанія “Утилізація відходів” працює як з підприємствами, так і з фізичними особами. Фірма займається вивозом акумуляторів, оргтехніки, ламп та інших типів відходів. Компанія має власний автопарк, тож за потреби відвезе вашу техніку до місць переробки. Адреса: Київ, вул. Будіндустрії, 7.

Яку техніку треба здавати на утилізацію

Фото з відкритих джерел

У Центр управління відходами та інші подібні компанії можна здавати будь-який різновид техніки, а також зарядні пристрої. До цих категорій відносяться:

  • Велика побутова техніка: бойлер, пральна машина, пилотяг, мікрохвильова піч, телевізор, кондиціонер.

  • Дрібна побутова техніка: електрочайник, фен, плойка, м'ясорубка, мультиварка, блендер, праска, електробритва, соковидавлювач, міксер, тостер, сушка для рук, вентилятор підлоговий, кавоварка, фритюрниця.

  • Оргтехніка: принтер, ксерокс, калькулятор, сканер, телефонний апарат, друкарська машинка електромеханічна, детектор валют.

  • Комп'ютерна техніка й аксесуари: магнітофон, системний блок, монітор, вебкамера, флешка, жорсткий диск, клавіатура, миша, комутатор, роутер, ноутбук, материнська плата, процесор, електронна книга, мобільний телефон, планшет, зарядні пристрої для техніки (кабель, зарядка, блок живлення), фотокамера, гарнітура до телефону, навушники.

Також  можна здати небезпечні відходи. Зокрема в ЦУВ  беруть люмінесцентні лампи, батарейки, акумулятори від смартфонів і ноутбуків, зарядні станції та повербанки. За кілограм використаних елементів живлення ви отримаєте близько 70 гривень.

Ще один варіант здати батарейки — зайти до великих магазинів. Наприклад, в АТБ і Сільпо для цього є спеціальні скриньки. Далі вони вже вирішують, як утилізувати батарейки. Бокси для перероблювання часто стоять в офісах або магазинах електроніки. В деяких випадках можна здати батарейки за гроші.

Чому важливо правильно утилізувати батарейки? Лужні батарейки містять ртуть. У  пігулкових, літієвих, літій-іонних та нікелевих пристроях живлення містяться важкі метали. Перед утилізацією спочатку вилучають необхідні елементи для вторинного перероблювання.

Одна звичайна батарейка може забруднити від 15 до 20 кв.м землі. Вони також містять шкідливий кадмій, ртуть, нікель і цинк. Спалювати батарейки не можна, бо всі шкідливі речовини виділяються в атмосферу. Утилізація акумуляторних батарей, повербанків та зарядних станцій також важлива. Хоча ці прилади й рідше доводиться викидати через їхню довговічність.

Нагадаємо, "Ми-Україна" з'ясував, як правильно вибирати зарядні станції й на що в першу чергу звертати увагу при покупці.

Головне