Українські спецслужби надали американським ЗМІ ексклюзивні кадри використання експериментального морського дрона для атаки на Кримський міст. Раніше схожі безпілотники здійснили рейд на російський десантний корабель "Оленегорский горняк" і танкер "SIG". Чи можуть вітчизняні водні дрони стати вирішальним фактором у протистоянні рф у Чорному морі — розбирався "Ми-Україна".
Дрони першого покоління
Морські надводні та підводні дрони не є чимось новим у світі технологій. Їх активно застосовують різні армії світу, адже вони відносно дешеві й безпечні у застосуванні. Найчастіше безпілотники цього типу використовують для розвідки, патрулювання прибережних зон і розмінування.
Певне новаторство України полягає у популяризації морських дронів-камікадзе. Раніше вважалося, що вони є менш ефективними у порівнянні з протикорабельними ракетами, торпедами тощо. Однак російсько-українська війна показала величезний потенціал ударних морських безпілотників.
Перша інформація про формування флоту водних дронів з’явилася у листопаді 2022 року. Тоді президент України Володимир Зеленський анонсував виготовлення 100 морських безпілотників вітчизняного виробництва. Невдовзі оприлюднили й тактико-технічні характеристики таких апаратів:
- Довжина — 5,5 м;
- Маса — до 1000 кг;
- Дальність — до 800 км;
- Автономність — 60 годин;
- Максимальна швидкість — 80 км на годину;
- Бойова частина — 200 кг.
Згодом волонтер Ігор Лаченков продемонстрував морський військовий дрон, розроблений в Україні. На фотографіях у різних ракурсах видно безпілотник із назвою "Бахмут". Ймовірно, безпілотні надводні апарати проходили випробування у морі.
Ці дрони вважаються першим поколінням вітчизняних ударних морських безпілотників. Вони обладнані супутниковою навігаційною системою та автопілотом. Вартість однієї одиниці становить близько 250 тисяч доларів.
Дрон керується за допомогою систем супутникової геолокації, а також по відеоканалу, в якому сигнал з камери передається через систему супутникового зв’язку Starlink на пульт керування у командному пункті.
Ще однією особливістю цього безпілотника є система ініціації бойової частини. Вибухівка, що встановлена в середині корпусу, приводиться у дію завдяки розташованим у носовій частині двом ударним детонаторам.
Дебютом цих дронів стала успішна атака на російський фрегат "Адмірал Макаров" і тральщик “Іван Голубец” у Севастопольській бухті 29 жовтня 2022 року.
Дрони другого покоління
Вдосконалені судна стали дещо меншими за оригінал, проте зберегли загальне компонування. Нове покоління морських дронів отримало видозмінений корпус, який став більш гідродинамічним, порівняно з оригіналом.
Перші зображення серійної версії безпілотника з щоглою, на яку були встановлені засоби спостереження та антена Starlink, з’явились лише, коли міноборони рф оприлюднило відео атак на свої корабі "Иван Хурс" та “Приазовье”.
Ще одним українським надводним безпілотником другого покоління є Magura-V5. Це надшвидкий дрон-камікадзе Magura-V5, якого вже називають вбивцею Чорноморського флоту рф.
Цей малопомітний безпілотник має суперсучасні засоби дистанційного керування. Ним можна керувати хоч з Києва за допомогою радіомережі та супутникового зв’язку. А відеокамера попереду в онлайн-режимі передає чітке зображення всього, що відбувається навколо.
У 2023 році українські військові активно перейшли на застосування дронів другого покоління. Системне вдосконалення технології та робота над помилками дозволили створити дрон Magura-V5.
Цей безпілотник може подолати відстань у 800 км, що дає змогу вражати цілі практично в будь-якій частині Чорного моря. І це на максимальній швидкості 42 вузли, що майже 78 км за годину. Водночас Magura-V5 може нести на борту велику кількість вибухівки.
Бойова частина дрона може сягати 350 кг, завдяки чому Magura-V5 може завдати серйозних уражень великим судам, зокрема десантним кораблям. Крім того, цей безпілотник може займатись патрулюванням та шукати міни.
Основним недоліком надводних дронів вважається слабка захищеність. Безпілотники є вразливими до стрілецького озброєння, що є у ворожих кораблів. Втім, над розв'язанням цього питання вже працюють українські конструктори.
Остання інформація про атаку українських морських дронів з'явилась на каналі CNN. Українські спецслужби поділилися з американським ЗМІ відеокадрами атаки водних безпілотників на Кримський міст.
За словами голова Служби безпеки України Василя Малюка, ці брандери є унікальною розробкою СБУ. "До цієї розробки не мають відношення жодні приватні компанії. Саме ці дрони атакували Кримський міст у липні 2023 року, окремі — "Оленегорский горняк" і нафтовий танкер "SIG", — сказав Малюк у коментарі CNN.
Морські дрони, які пошкодили Кримський міст у липні 2023 року, мали назву "SeaBaby" — "Морський малюк" і були обладнані бойовою частиною 850 кг. Для враження десантного корабля "Оленегорський горняк" і танкера "SIG" СБУ використали два окремі надводні дрони, в кожному з яких було по 450 кілограмів бойової частини.
Окрім надводних дронів Україна працює й над створенням підводних безпілотників. Однією з таких розробок є дрон-камікадзе під назвою Toloka. Це невеликий дрон-торпеда з бойовою частиною у 20-50 кг вибухівки, оснащений електродвигуном.
Запас ходу безпілотника становить 100 км. Він оснащений щоглою, що обладнана антеною та поворотною камерою для наведення на ціль та підтримки зв’язку. Все, що перебуватиме над поверхнею води — антена та камери. Передбачається що цей дрон зможе непомітно підкрадатися і знищувати бойовий флот рф.
Планують запустити декілька модифікацій "Толоки": TLK 150 (2,5 метри); TLK 400 (4-6 метрів); TLK 1000 (4-12 метри).
Найменша версія матиме дальністю ходу до 100 км, і зможе на брати борт до 50 кг вантажу. Середній варіант отримає 500 кг вибухівки й дальність ходу в 1200 кілометрів. А найбільша модель зможе переносити до 5 тисяч кг вантажу на відстань до 2 тисяч км.
Перспективи водних дронів у російсько-українській війні
Застосування українських надводних безпілотників показало їхню високу ефективність та потенційну загрозу для ворога. Завдяки цим дронам вдалося переломити хід бойових дій на Чорному морі, де рф наразі не може домінувати.
Морські ударні дрони досі знаходяться на стадії розвиту в оборонній промисловості України. Але завдяки високому потенціалу вони можуть стати одним з основних інструментів ведення бойових дій у морі, наряду з крилатими ракетами, торпедами тощо.
Водні дрони можуть зайняти схожу нішу, що й повітряні баражуючі боєприпаси та дрони-камікадзе. Останні через свою дешевизну і простоту виготовлення вже стали популярнішими за ударні ракетні комплекси.
Про перспективність розвитку технологій водних дронів кажуть і в Лондоні. Так, британська розвідка допускає, що їх можуть використати проти найслабших точок у морській логістиці рф.
Як приклад аналітики взяли атаку українських водних російського танкера "SIG" і десантний корабель "Олєнєгорський горняк". У відомстві зауважили, що хоча танкер є цивільним судном, росіяни використовують його для перевезення пального та вантажів військового призначення між рф та Сирією.
"З 28 лютого 2022 року російські військові кораблі не можуть проходити через Босфор, відтак російські сили у Сирії та Середземномор’ї стали дуже залежними від таких цивільних суден, як "SIG" та інші. Атаки продемонстрували, що операції з морськими дронами стають все важливішим компонентом сучасної війни на морі", — пише британська розвідка.
Нагадаємо, голова СБУ Василь Малюк розповів, що морські ударні дрони виготовляються на підземному виробництві на території України.