Україна у світових рейтингах-2023: що змінилось під час війни

Україна у світових рейтингах-2023: що змінилось під час війни

Війна руйнує життя українців, знищує цілі міста, майже вбила економіку, але Україна тримається і йде до перемоги. Незважаючи на агресію, країна не тільки виживає, але живе. Якщо це трансформувати у сухі цифри, то орієнтирами будуть дані авторитетних рейтингів. Місце України в них під час війни змінюється, але далеко не всюди на гірше. Які місця вона обіймає у 2023 році?

Людський розвиток: трохи просіли

Розпочати аналіз стану України у рік повномасштабної агресії варто було б з найвпливовіших економічних рейтингів. Але дані щодо двох зараз недоступні. Рейтинг легкості ведення бізнесу або Doing Business, на який роками рівнялася наша влада, зараз відсутні. Група Світового банку призупинила звіт у 2021 р. через перегляд та аудит, бо зафіксовані порушення даних.

Index of Economic Freedom – рейтинг економічної свободи, який щорічно розраховують фонд Heritage та видання The Wall Street Journal, в останньому дослідженні Україну через війну не оцінював.

Але певне розуміння ситуації в економічній площині дає Індекс людського розвитку (Human Development Index) – ІЛР. Його з 2010 р. вираховують в ООН. Він акумулює дані за трьома ключовими напрямками: тривалість життя, освіта і добробут, тобто здоров'я, знання і дохід громадянина, як показники ефективності держави. Останні дані – за 2021-2022 роки, в ньому ще не враховано наслідки війни, але зафіксовано вплив ковіду.

За найсвіжішими даними Україна на 77 місці серед 191 країн. І, нажаль, поступається росії, в якої 52 місце. Порівняно із попереднім звітом, втрачено одну позицію. Проте наша країна у списку таких, що мають високий рівень розвитку.

Перша трійка індексу: Швейцарія, Норвегія, Ірландія,. Попереду нас такі країни-союзники та сусіди: Естонія (31), Чехія (32), Польша (34), Литва (35), Латвія (39) Угорщина (46), Румунія (53), Болгарія (68).

Щоб вирахувати ІЛР, в ООН оцінюють цілу масу інших індексів по підрозділах. Ось результати у найпоказовіших:

  • Здоров'я. Очікувана тривалість життя в Україні скоротилася до 71,6 року (було 72,1 року);
  • Освіта. Очікувані роки навчання в Україні 15 років (зменшення на одну десяту), а середня тривалість навчання – 11,1 роки;
  • Дохід. Валовий національний на душу населення в Україні 13,256 тис. дол. за паритетом купівельної спроможності 2017 р. Порівняно із попередньою оцінкою майже не змінився;
  • Нерівність. 10% найбагатших громадян в Україні належить 21,8% частки доходів, найбагатшому 1% - 9,5% доходів.

Демократія: є над чим працювати

Останній Індекс демократії, який видає The Economist, вийшов у лютому 2023 р., і в першу чергу стосується війни. Україна в ньому на 87 місці із втратою однієї позиції. Агресор росія за індексом показала найбільше падіння серед країн: з 124 до 146 місця та визначена як авторитарний режим.

Політичний режим в Україні, як і раніше, визначено як гібридний, тоді як всі західні країни-сусідки мають демократичний режим із недоліками. Три країни із майже зразковими показниками: Норвегія, Нова Зеландія, Ісландія.

Щорічно в індексі оцінюють демократичний стан 167 країн за п’ятьма показниками та за десятибальною шкалою: виборчий процес та плюралізм, функціонування уряду, політична участь, демократична політична культура, громадянські свободи. І окреме есе у звіті приділено Україні. З нього випливає, що просуванню вгору до високих демократичних стандартів заважає корупція.

Але потрясіння від війни, вважають дослідники, після перемоги може гарантувати, що ми не повернемося до корупційного статус-кво через зростання національної свідомості та потребу у змінах. Таким є історичний досвід, що має спрацювати в Україні.

Корупція: поступово позбавляємося

Індекс сприйняття корупції щорічно з 1995 р. розраховує антикорупційна організація Transparency International. Шкала – від 0 до 100 балів, де найвищий показник – найменша корупція. Оцінюють корупцію в держсекторі, покладаючись на аналіз експертів та бізнесменів. Найліпший стан у Данії, Фінляндії та Новій Зеландії.

Аналітики констатують, що несприйняття корупції в світі стагнує: дві третини з країн демонструють кількість балів нижчу, за 50. Україна серед них, але все не безнадійно. В регіоні Східної Європи та Центральної Азія ми серед тих, хто значно покращив показники: додали шість балів з 2015 р. і отримали 33. Кращі результати у Молдови (плюс сім балів з 2019 р.) та Вірменія (плюс 11 балів з 2018 р.)

Позитив, що відзначають в Україні: покращення контролю та підзвітності, ухвалення Національної антикорупційної стратегії у 2022 р, і це попри війну, подання справ про корупцію до судів, зміцнення вразливих до корупції інститутів та функцій, зокрема судів, доступ до інформації про державні витрати, запровадження антикорупційних органів та реформ. Проте є й негатив.

"Загарбницька війна Росії зірвала деякі процеси реформ і посилила корупційні ризики . Зусилля з реконструкції та відновлення можуть бути різко підірвані злочинцями, які привласнюють кошти як під час війни, так і після неї", - пишуть у звіті.

Зараз Україна на 116 місці серед 180 країн. Раніше була на 122 місці, а у 2020 р. – на 117 місці. Серед сусідів України кількість балів, більшу за 50, мають Польща (55) та Словаччина (53). Як справи у агресора? Гірше, ніж у України. росія має 28 балів зі 100, займає 137 місце та за рік погіршила позиції.

"Росія у кризі. Уряд намагався зменшити дрібні корупційні ризики шляхом цифровізації державних послуг, але загальна ситуація, ймовірно, лише погіршиться, оскільки військові отримають подальшу владу, а чиновники використають агресивну війну для створення додаткових можливостей для корупції", - констатують у звіті.

Процвітання зростає, попри війну

Індекс процвітання країн світу щорічно рахує британський The Legatum Institute серед 167 країн та територій. Оцінюють на підставі 104 показників за даними досліджень, звітів та опитувань ситуацію в країнах за дев’ятьма напрямками: розвиток економіки, ведення бізнесу, уряд, освіта, охорона здоров’я, безпека, особисті свободи, соціальний капітал та екологія.

У загальному заліку Україна на 74 місці, і це її найкращий показник за всі роки участі. Порівняно із 2022 р. піднялися на сім позицій. Передбачувано найгірші показники маємо у секторі безпеки (дестабілізація безпеки людей через війну) та інвестиційному середовищі (захист до доступність інвестицій).

Найкращий показник – соціальний капітал (міцність особистих та соціальних стосунків, інституційна довіра, соціальні норми та участь громадськості у державних справах). Найістотніше покращення протягом останніх років – у сфері підприємництва (це стосується дозвільної системи держави щодо відкриття бізнесу, конкуренції та розвитку).

Попереду всі західні країни-сусідки, Естонія, Литва та Латвія. Агресор та посібник агресора Білорусь позаду, на 77 та 78 місцях відповідно.

Свободи страждають через війну

Freedom in the World – щорічне дослідження міжнародної неурядової організації Freedom House. Воно охоплює 195 країн за 25 показниками та сімома основними напрямками: вибори, політичний плюралізм, функціонування уряду, свобода думок, свобода зібрань, верховенство закону, особисті права.

Максимальна кількість балів, які може отримати країна – 100. У України їх 50 (за рік війни показник впав на 11 балів) та статус частково вільної. Той самий в Європі у Молдови, Угорщини, та країн Балканського півострова, за виключенням Хорватії та Греції, що є вільними. У росії 16 зі 100 балів та вона не є вільною.

За різними напрямками та їх підрозділами країна може отримати максимум чотири бали. Оцінимо основні. Тверда четвірка у України за такими підтемами: вільні вибори президента і можливість у опозиції прийти до влади завдяки ним.

Три з чотирьох балів:

  • Соціальні свободи. Псують картину нелегалізовані одностатеві шлюби, розгул побутового насильства і неадекватна реакція не нього з боку поліції;
  • Свобода віросповідання. У мінус грає конфлікт з УПЦ МП;
  • Парламентські вибори. Вказують не неможливість проголосувати громадянам без юридичної адреси, підкуп, зловживання службовим становищем та використання лазівок, які сприяли нерівності;
  • Повні політичні та виборчі права у різних верств. Констатують дискримінацію ЛГБТ, відсутність у багатьох ромів документів, що посвідчують особу. Вказують на малу кількість жінок в політиці;
  • Свобода зібрань. Було б більше, якби не заборона через правовий режим воєнного стану.

Одиниця і двійка у України за такими напрямками:

  • Свобода висловлювань – два бали і зниження на один бал. В мінус зіграв закон про покарання за заперечення російської агресії, образу бійців, поширення російської пропаганди. Вказують, що він нечітко прописаний;
  • Академічна свобода – два бали та зниження на бал через дії окупантів, що насаджують на окупованих територіях свої освітні програми та переслідує освітян за недотримання вказівок;
  • Справедливість виборчих законів – два бали. Похвалили за відмову від мажоритарки, прийняття нового Виборчого кодексу, але погано те, що вже після парламентських виборів. Також війна ставить хрест на референдумах та виборах;
  • Право на об'єднання. Дорікають в зв'язку з непрозорістю фінансування партій, незважаючи на жорсткі вимоги законодавства. Раніше бал був більшим, але його знизили через придушення політдіяльності окупантами на окупованих територіях та заборону політпартій, які визначаються як проросійських, на решті територій;
  • Вплив на політичний вибір – два бали. Вказують на вплив олігархів на політику в цілому і використання адмінресурсу під час виборів;
  • Визначення політики головою уряду – два бали і зниження на один бал. Вплив на прийняття рішень з боку бізнес-груп не пройшов непоміченим, але бали зменшили через агресію та неможливість виконавчої та законодавчої влади функціонувати на окупованих територіях;
  • Свобода профспілок і профорганізацій – два бали. Констатують тиск на працівників з боку власників та оновлення Кодексу законів про працю щодо оптимізації трудових відносин. Аналітики зазначають, що він майже позбавив правового захисту робітників підприємств, де менше 250 співробітників;
  • Незалежність ЗМІ – два бали. Називають суперечливим новий закон про медіа, об’єднання каналів у єдину інформаційну систему, що є підконтрольною державі. Також вказують на ризики для життя і здоров’я журналістів через війну;
  • Свобода неурядових організацій – два бали. Відзначають погрози насильства над громадськими діячами;
  • Права власності – два бали. На бізнес погано впливає корупція, також дорікають за обмеження для покупців (іноземцям та юрособам) при продажу сільгоспземлі;
  • Незалежність судової системи – один бал. Дорікають за затяжну реформу, спробу розпуску президентом Конституційного суду і тривалу кризу в КСУ;
  • Правова процедура в цивільних і кримінальних справах – один бал. 36% ув'язнених перебувають на попередньому ув'язненні, є перешкода в розслідуванні корупційних справ;
  • Корупція – один бал. Похвалили за призначення голови САП та прийняття антикорупційної стратегії до 2025 р. Лають за обмежений функціонал НАЗК, законопроект про уникнення покарання корупціонерами в разі компенсації ними збитків (зареєстрований в травні 2022 р.);
  • Відкритість уряду – один бал. Констатують зниження прозорості через війну, закриті засідання парламентських комітетів, критикують централізацію повноважень при запровадженні ініціативи United 24;
  • Свобода пересування – один бал. Звісно, що через обмеження у зв’язку із війною та мобілізацією.

Нуль балів отримали та погіршення оцінки отримали за відсутність захисту від незаконного застосування фізичної сили під час війни. Загалом саме російська агресія погіршила оцінку свободи в Україні.

Але щастя є!

Україна представлена у World Happiness Report, що видається під егідою ООН. Він враховує шість чинників: рівень ВВП, тривалість життя, щедрість, соціальна підтримка, свобода, і корупція.

World Happiness Report звів воєдино дані з 2020 по 2022 рік, і за результатами Україна посіла 92 місце серед 137 країн. У дослідженні з 2018 по 2020 рр. була представлена більш блякло – 110 місце.

Проте цікавим є порівняння України та росії (обіймає 70 місце), що зробили дослідники. Причому порівнювали деякі параметри за останні десять років. Висновки такі:

  • У 2020 та 2021 роках оцінка життя в Україні та росії зрівнялася, хоча після 2014 в Україні був суттєвий спад. Війна суттєво збила рівень оцінки життя в Україні, але були компенсатори;
  • Після спаду, у 2022 році схвалення національного уряду різко зросло в Україні та росії, але в Україні значно більше;
  • Доброчинність в Україні та росії до 2014 р. була приблизно на одному рівні, але у 2014 р. в Україні зросла втричі, набагато більше, ніж у росії. Зростання доброчинності під час пандемії було приблизно однаковим. Але у 2022 році в Україні вона показала рекордні рівні, а в Росії суттєво впала;
  • Оцінка життя в Україні у 2022 році була вищою, ніж після анексії Криму та нападу на Донбас у 2014 р., та підкріплювалось "набагато сильнішим почуттям спільної мети, доброзичливості та довіри до свого керівництва".

Отже, війна хоч і зіпсувала показники України, але ситуація далека від безнадійної. До того ж не може не тішити, що агресор за багатьма параметрами відстає попри те, що війне йде не на його території.

Раніше "Ми - Україна" розповідав про те, на яких умовах Україна отримує чотирирічну кредитну програму Міжнародного валютного фонду.

Головне